Dlaczego dobrze jest czytać dziecku już od najwcześniejszych lat?

Dlaczego dobrze jest czytać dziecku już od najwcześniejszych lat?
22Paź

Czytanie książek przynosi ze sobą wiele korzyści. Między innymi pozwala na szybszy i lepszy rozwój umysłu. Nie bez powodu zachęca się młodzież do czytania książek, szczególnie w dobie telefonów i internetów. Dlaczego jednak dobrze jest zacząć czytać dziecku już od najwcześniejszych lat? Oto kilka powodów, które do tego przekonają!

Dziecko chce powiększać wiedzę

Książki przedstawiają wiele tematów i zagadnień, dzięki którym dziecko jest w stanie wybrać to, co go najbardziej interesuje. Dzięki temu budzi się w nim chęć posiadania wiedzy i zadawania pytań. Staje się ciekawy świata i uczy się znajdywać odpowiedzi na ciekawiące go tematy. W ten sposób być może bardzo szybko znajdzie coś, co go bardzo zaciekawi na dalszą przyszłość.

Czytanie to zabawa

Dzieci bardzo dobrze się bawią przy czytaniu książki, a to dzięki pobudzonej wyobraźni. Można czytać książki na wiele sposobów, tak aby zaciekawić malucha, a do tego więź dziecka z rodzicem jeszcze bardziej się pogłębia. Taka zabawa pozwala odciągnąć uwagę od telewizji czy technologii, która dzieci bardzo przyciąga.

Zdjęcie Dlaczego dobrze jest czytać dziecku już od najwcześniejszych lat? #1

Dziecko uczy się koncentracji

Takie zajęcie czasu przeprowadzane systematycznie pozwala nauczyć dziecko, aby skupiło całą swoją uwagę na jednym zdaniu. Dziecko bardzo szybko się rozprasza innymi przedmiotami, co może mieć duży wpływ na przyszłość. Systematyczne czytanie przez określony czas poprawia u malucha koncentrację, a co za tym idzie, w przyszłości będzie miał łatwiej skupić się w szkole i pracy.

Pozwala na powiększenie słownictwa

Dzieci bardzo szybko wchłaniają nowe informacje, a więc bardzo łatwo uczą się nowych słówek i zasad pisowni. To ułatwia im szybsze porozumiewanie się, a ich słownictwo nie jest okrojone. Dzięki temu stają się również bardziej otwarci na komunikowanie się z rówieśnikami.

Zdjęcie Dlaczego dobrze jest czytać dziecku już od najwcześniejszych lat? #2

W dziecku pobudza się empatia

Brak doświadczeń sprawia, że dziecko nie ma pojęcia na czym polega współczucie czy empatia. Książki pozwalają poznać różnorodnych bohaterów, którzy przedstawiają wiele osobowości i postaw. To natomiast pozwala dziecku określić swoje emocje i nastawienie do nich. Dzięki doświadczeniom bohaterów książki maluch poznaje na czym polega empatia.

Czytanie zmusza mózg dziecka do pracy

Dzięki książkom dziecko jest zmuszone wyobrazić sobie historie zawarte w książce. Musi połączyć słowa z obrazem oraz zaczyna łączyć historie z bajek z rzeczywistością, co pozwala jeszcze bardziej poznać świat rzeczywisty. Dodatkowo dziecko zaczyna uczyć się tworzyć własne zdanie na temat postaci i napotkanych ich przygód.

To pokazuje, że czytanie wpływa na dziecko już od najmłodszych lat, a więc warto spędzić trochę czasu, aby dzięki temu dziecko rozwijało się jeszcze lepiej.

następna inspiracja
Zobacz nasze filmy:
SKOMENTUJ
następna inspiracja
ZOBACZ RÓWNIEŻ