Nie myj czajnika! Nie ustępuj miejsca w autobusie. Zobacz dziwne zwyczaje z różnych krajów.

Alicja
Newsy
22.10.2018 12:24
Nie myj czajnika! Nie ustępuj miejsca w autobusie. Zobacz dziwne zwyczaje z różnych krajów.

Jak mówi stare porzekadło: co kraj, to obyczaj. I warto ten obyczaj znać.

Podróżować lubi większość z nas. Najlepiej w jak najdalsze zakątki świata, im odmienna kultura, tym lepiej. Będzie się czym chwalić w mediach społecznościowych. A jakże urośnie pycha, jak ktoś z śledzących nasze sweetfocie zada pytanie: „a w którym kierunku na mapie to państwo jest?”. Wybierając się w ten najbardziej dziki zakątek pierwsze co powstaje, to lista, co należy zabrać. Nie będziemy tu wyliczać, bo każdy ma inne priorytety, jeżeli chodzi o zawartość walizki. Niezbędne, najbardziej oczywiste, że telefon, którym da się zrobić zdjęcie! (i zadzwonić w razie pomocy lub zaginięcia w czasoprzestrzeni). Jak jest trochę miejsca, to aparat fotograficzny. Ale, czy ktokolwiek zaczyna swą podróż od zapoznania się z kulturą i obyczajami, jakie panują w danym kraju? To, co jednym wydaje się być na miejscu i jak najbardziej poprawne, w innym kraju może uchodzić za brak szacunku i wielką obrazę. Warto przyjrzeć się bliżej i przestrzegać dobrych manier. Ze względu na siebie, aby nie wyjść na totalnego ignoranta, ale też ze względu na ludzi, do których się udajemy z wizytą.

Tak, tak, już dawno po sezonie, wakacje następne za kilka ładnych miesięcy, ale jest czas, aby przyswoić sobie wiedzę i doczytać co nieco. Zacząć planowanie podróży od poznania kultury w danym kraju.
Na początek kilka informacji dotyczących zachowania przy posiłkach. Jakby nie było, jeść musi każdy. Warto wiedzieć, jak to robić.

Tajlandia – używaj łyżki i widelca jednocześnie

Do jednego dania używa się zarówno łyżki i widelca. Obraźliwe jest używanie samego widelca. Odbierane jest to jako brak kultury. Wybierając się do Tajlandii, ćwicz tą umiejętność.


Portugalia i Egipt – nie proś o przyprawy

Nigdy, przenigdy nie pytaj o sól i pieprz! Możesz urazić kucharza, gdy dowie się o twojej prośbie. Przecież tak bardzo się starał… w naszej kulturze nikogo nie dziwi prośba o te podstawowe przyprawy, wszakże każdy ma swoje smaki. Natomiast w Portugalii i Egipcie się powstrzymaj.

Włochy – żadnych dodatków
Włosi są niesamowitymi kucharzami. Znani są z dobrej kuchni. Więc prosząc o dodatkowy ser, bądź inne składniki, będą odebrane jako sugestia, że potrawa jest źle przyrządzona. I litości! Nie bezcześci się pizzy ketchupem!

Dubaj i Kazachstan – ciesz się, jeśli dostaniesz pół filiżanki herbaty


Picie herbaty w tych krajach ma swoją symbolikę. Nie zdziw się, gdy dostaniesz tylko pół filiżanki herbaty. Nie oznacza, to wcale, że gospodarze są skąpi. Wręcz przeciwnie. Chcą spędzić w twoim towarzystwie więcej czasu. Natomiast kiedy wleją ci pełną filiżankę – czytaj: czas do wyjścia.

Zdjęcie Co kraj, to obyczaj. Warto go znać, wybierając się w podróż #1

Chiny – nie myj czajnika

Czajniki w Chinach mają duszę. Uważa się , że nalot herbaciany jest esencją duszy i nie wolno ich myć detergentami, gdyż ją się zabije. Można myć tylko czystą wodą lub piaskiem.
Siorbanie gorących potraw jest oznaką najwyższego uznania, że nam bardzo smakuje. Pamiętać należy, że zupę trzeba pić prosto z miski. Warto przygotować się na widok, który nie jednego może zniesmaczyć. Otóż Chińczycy plują wszędzie bez skrępowania. Na ulicy, w przychodni, na spotkaniu i nie jest to nic dziwnego (dla nich).

Niemcy – nie ustępuj miejsca w komunikacji miejskiej


Choć dziwnie to zabrzmi, ale w komunikacji miejskiej nie ustępuje się miejsca starszym osobom. Uznawane jest to za zniewagę. (korzystając z komunikacji miejskiej można zaobserwować, że polska młodzież pewnie by się odnalazła).

Oprócz zwyczajów żywieniowych, warto też zaznajomić się z gestykulacją.
To, co dla nas oznacza „OK” podniesionym kciukiem, w Brazylii i na Bliskim Wschodzie będzie szczególnie obraźliwe.

Zdjęcie Co kraj, to obyczaj. Warto go znać, wybierając się w podróż #2

Kilka znaków, które dla obcokrajowców oznacza zupełnie co innego.

Znak Victorii w Polsce symbol zwycięstwa, w Wielkiej Brytanii gest wykonany dłonią skierowaną zewnętrzną stroną do odbiorcy będzie szczególnie obraźliwy. W tym kraju oznacza to samo, co pokazanie rozmówcy dwóch środkowych palców.


Znak „perfekt” , czyli dotknięcie w kółko palcem wskazującym i kciukiem, oznacza dla nas, że coś jest super, perfekcyjne. Natomiast w Japonii oznacza chęć przyjęcia łapówki. W Ameryce Południowej, Azji, Australii, Indonezji gest ten ma związek z niegrzecznym komunikatem o podłożu erotycznym.

Otwarte dłonie – taki gest może przysporzyć nam w Grecji, gdzie uznaje się go za obelgę.W Libanie otwartą dłonią miejscowi pozbywają się zaś nachalnych sprzedawców

Klepnięcie w kark dla nas znak przyjacielski, zachęcający do wspólnej biesiadę, we Włoszech oznacza groźbę pozbawienia życia.

Zdejmij buty
Wchodząc do azjatyckich domów, jak najszybciej zdejmij buty. Japończycy doceniają dbałość o przestrzeganie tej zasady. Wejście w butach na matę tatami jest wysoce nie na miejscu.

Nie pokazuj podeszwy butów i zapomnij, że masz lewą rękę

W Indiach i Indonezji zawsze siadaj tak, aby nie pokazywać podeszwy butów. Jest to bardzo obraźliwe. I zapomnij, że lewa ręka w ogóle istnieje. W Indiach uważa się, że lewa ręka jest nieczysta i służy tylko do higieny. Zatem nie wolno nią podawać jedzenia, czy przedmiotów innej osobie.

Jeśli znacie jeszcze jakieś ciekawostki, koniecznie się podzielcie. Warto się przygotować do kolejnych wakacji.

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną