Czynniki, które mogą zmienić nasz kolor oczu

Czynniki, które mogą zmienić nasz kolor oczu
11Paź

Brązowe i piwne oczy są najpowszechniejsze w populacji całego świata. Posiada je ok. 70% ludzi. Ludzie z brązowymi oczami występują we wszystkich zakątkach świata.

Niebieski oczy natomiast najczęściej możemy spotkać w Europie północnej. Warto wspomnieć, że niebieski kolor oczu jest wynikiem mutacji genu, do której doszło 6-10 tysięcy lat temu. W jej wyniku produkcja melaniny u osób z mutacją zmalała.

Zielone oczy posiada tylko 2 % światowej populacji. Powstaje on w wyniku mieszanki zielonego i brązowego pigmentu. Najczęściej występuje w Hiszpanii, Rosji, Irlandii, Brazylii i Pakistanie. Istnieje również żółty kolor oczu, jednak jest on niezwykle rzadki.

Zdjęcie Czynniki, które mogą zmienić nasz kolor oczu #1

Co wpływa na zmianę koloru oczu?

Emocje

Silne emocje bardzo mocno wpływają na nasz organizm. Zarówno odczuwanie ogromnego szczęścia, jak i gniewu może zmienić kolor oczu. Pod wpływem emocji oczy robią się jaśniejsze – podczas zadowolenia i ciemniejsze – kiedy się złościmy.

Wiek i melanina

Dla niektórych rodziców może być zaskoczeniem fakt, że niebieskie oczy ich dziecka z wiekiem stają się brązowe lub piwne. Ma to związek z tym, że wraz z wiekiem zwiększa się ilość melaniny, czyli barwnika. Niebieskie oczu są wynikiem zbyt małej ilości melaniny i w przypadku, kiedy rodzice mają niebieskie oczu, oczy dziecka również takie pozostaną.

Zdjęcie Czynniki, które mogą zmienić nasz kolor oczu #2

Zmiana koloru oczu – laser

Coraz bardziej popularna staje się operacja zmiany koloru oczu. Działa to na razie tylko w jedną stronę – z piwnych lub brązowych na niebieskie. Laser skierowany na oko zabija komórki melaniny, czyli barwnika odpowiadającego za ciemny kolor. W wyniku zniszczenia melaniny, oczy pozostają błękitne.

następna inspiracja
Zobacz również:
Zobacz również:
loading...
następna inspiracja