Nigdy nie zabieraj na wakacje tej rzeczy! Możesz za nią trafić do więzienia

Nigdy nie zabieraj na wakacje tej rzeczy! Możesz za nią trafić do więzienia

Wyjeżdżając na wakacje chcemy się upewnić, że mamy spakowane wszystko, czego potrzebujemy. Najczęściej o czymś zapomnimy, jednak nie są to nigdy aż tak ważne przedmioty. Kiedy wyjeżdżamy, często pakujemy również niezbędne leki – jest to wielki błąd. Za wwożenie do danego kraju pewnych substancji grozi wysoka grzywna, a nawet więzienie.

Zdjęcie Nigdy nie zabieraj na wakacje tej rzeczy! Możesz za nią trafić do więzienia #1

Rok temu głośny był przypadek pewnej Brytyjki, która została aresztowana w Egipcie. W więzieniu spędziła 4 tygodnie za wwiezienie do kraju leków przeciwbólowych dla swojego chorego męża. Lek ten miał w składzie zakazaną substancję.

Szczególną uwagę powinniśmy zwrócić na leki działające na ośrodkowy układ nerwowy. Takie leki powinniśmy zawsze przewodzić przez granicę w bardzo małych ilościach oraz ze specjalnym zaświadczeniem od lekarza, że są nam one niezbędne. Szczególną uwagę należy zwrócić również na medykamenty zawierające kodeinę, tramadol i diazepam.

#Jakich leków nie należy przewozić do danych krajów?

Zdjęcie Nigdy nie zabieraj na wakacje tej rzeczy! Możesz za nią trafić do więzienia #2

Japonia – leki z pseudoefedryną (całkowity zakaz).

Grecja – grzywna za wwiezienie leków z pseudoefedryną.

Chiny i Kostaryka – na każdy przewożony lek należy mieć zaświadczenie od lekarza. Możesz mieć tylko taką ilość, jaka będzie ci potrzebna podczas pobytu.

Egipt – Tramadol oraz leki zawierające kodeinę możemy wwieźć do Egiptu jedynie za pozwoleniem tamtejszego ministra zdrowia. Każdy lek powinien mieć zaświadczenie od lekarza.

Indonezja – w tym kraju środki zawierające kodeinę oraz leki na ADHA są nielegalne.

Singapur – leki nasenne oraz środki przeciwbólowe wymagają specjalnego zezwolenia.

Najcięższe kary czekają na nas w krajach muzułmańskich, w których nielegalne są opiaty, często stosowane do produkcji wielu zwyczajnych leków, np. na przeziębienie. W Emiratach Arabskich często nie uratuje nas nawet specjalne zaświadczenie od lekarza, gdyż wiele leków uznawanych jest tam za narkotyki.

Zanim wybierzesz się więc na wakacje do jakiegoś egzotycznego kraju, koniecznie sprawdź, czy za zwykły syrop na kaszel nie czeka cię wysoka grzywna.

true

Polecane