Mleko z kartonu- czy powinniśmy je pić?

Mleko z kartonu- czy powinniśmy je pić?
11Cze

W obecnych czasach ludzi możemy podzielić na dwie grupy. Jedna z nich uważa, że mleko zwierzęce jest zbędne w naszej diecie, ma negatywny wpływ na nasze zdrowie i absolutnie nie powinniśmy go spożywać. Druga grupa uważa, że picie mleka to bardzo zdrowy nawyk i absolutnie nie powinniśmy z tego rezygnować.

Jeśli już decydujemy się na spożywanie mleka zwierzęcego to czy wiemy, które powinniśmy wybrać?

Zdjęcie Mleko z kartonu- czy powinniśmy je pić? #1

Zdecydowanie najczęstszym wyborem konsumentów jest mleko UHT, sprzedawane w kartonie. Jego zaletami są niska cena, długi okres przydatności, wygodne opakowanie i delikatny smak. Jednak czy jest ono w ogóle wartościowe?

Czym różni się mleko UHT od krowiego?

Zdjęcie Mleko z kartonu- czy powinniśmy je pić? #2

Mleko UHT powstaje w procesie sterylizacji mleka pod wpływem bardzo wysokiej temperatury (z ang. UHT- „ultra high temperature processing”. Jest to zazwyczaj 120-135 stopni Celsjusza, działające tylko kilka sekund. Ta czynność ma za zadanie całkowicie usunąć wszelkie drobnoustroje i bakterie, które mogą znajdować się w mleku prosto od krowy. Niestety, oprócz niszczenia złych drobnoustrojów niszczone są także te dobre. Wartościami, jakie możemy w nim znaleźć w takim mleku są: białko, węglowodany, wapń, witamina D, B2, A oraz ryboflawiny. Wysoka temperatura zmniejsza natomiast ilość folianów, tiaminy i witamin: B12, B1 oraz C. Ponadto, podczas podgrzewania część laktozy zawartej w mleku przekształca się w laktulozę, która jest naturalnym prebiotykiem.

Dlaczego mleko UHT ma tak długi okres ważności?

Mleko UHT pakowane jest w sterylnej atmosferze ochronnej do kartonów wykonanych naprzemiennie z polietylenu, papieru i folii aluminiowej. Nie stosuje się żadnych konserwantów chemicznych, takie mleko ma długi okres przydatności wyłącznie dzięki specjalnym warunkom, które zabijają wszelkie bakterie.

Zdjęcie Mleko z kartonu- czy powinniśmy je pić? #3

Które mleko wybrać?

Mleko dostępne w lodówkach to produkt poddawany pasteryzacji- jest ono podgrzewane w temperaturze 75-9 stopni przez 15 sekund, aby zniwelować zawartość drobnoustrojów oraz wyeliminować aktywność enzymów peroksydazy i katalazy. Wpływa to na krótszy okres przydatności oraz konieczności przechowywania mleka w lodówce.
Ciężko jest ocenić, które mleko należy wybierać, natomiast warto wiedzieć, że mleko UHT z kartonu wcale nie jest bezwartościowym produktem i nie należy się go wystrzegać.

następna inspiracja
Zobacz nasze filmy:
SKOMENTUJ
następna inspiracja
ZOBACZ RÓWNIEŻ