Boisz się pająków ? Masz lęk wysokości? To NIC w porównaniu do 7 najdziwniejszych FOBII na świecie


                    Boisz się pająków ? Masz lęk wysokości? To NIC w porównaniu do 7 najdziwniejszych FOBII na świecie
20Mar

Strach przed lataniem, lęk wysokości i paniczny lęk przed pająkami da się wyjaśnić między innymi tym, że wszystkie te rzeczy stanowią dla naszego życia mniejsze lub większe zagrożenie. Samolot może się rozbić, z wysokiego budynku można spaść, a pająk może nas ukąsić. Jednak istnieje wiele fobii, których w tak łatwy sposób nie da się wytłumaczyć.

#Trichofobia – strach przed luźno leżącymi włosami

Osoby cierpiące na tę fobię wszędzie widzą kłębki włosów – na podłodze, w kuchni, na łazienkowych kafelkach i panicznie się ich boją. Widzą je nawet tam, gdzie nie widzi ich nikt inny. Ich życie musi być szczególnie nieznośne, jeśli przyszło im mieszkać z kobietą o długich włosach.

Zdjęcie Boisz się pająków ? Masz lęk wysokości? To NIC w porównaniu do 7 najdziwniejszych FOBII na świecie #1
fot. shutterstock

#Spectrofobia – strach przed lustrami

Strach przed lustrem bywa czasem efektem zbyt częstego oglądania horrorów, jednak ten po jakimś czasie mija. Są osoby, które na samą myśl o lustrze wpadają w panikę. Boją się, że ujrzą w lustrze coś strasznego, lub lustro się rozbije i pokaleczy im twarz.

#Optofobia – strach przed otwarciem oczu

Optofobia najczęściej dotyka osoby, które były świadkami jakichś makabrycznych wydarzeń, np. na własne oczy widziały czyjąś śmierć. Osoby te boją się otwierać oczu, aby nie zobaczyć czegoś strasznego. Dlatego czują się najlepiej w pustych pomieszczeniach i w ciemności, gdzie niewiele mogą ujrzeć.

#Heliofobia – strach przed słońcem

Strach przed słońcem często zmusza osoby dotknięte tą fobią to spędzania większości czasu w domu. Boją się one raka skóry, poparzeń, odwodnienia.

#Vestifobia – strach przed ubraniami

Osoby dotknięte vestifobią podczas terapii często opowiadali o tym, że w dzieciństwie wyśmiewano się z nich z powodu noszenia brzydkich lub potarganych ubrań. Być może to jest przyczyną ich lęku przed ubraniami.

Zdjęcie Boisz się pająków ? Masz lęk wysokości? To NIC w porównaniu do 7 najdziwniejszych FOBII na świecie #2
fot. shutterstock

#Abemarofobia – strach przed przegapieniem przystanku

Większość osób jadąc w nieznane miejsce raczej pilnuje przystanków i stara się nie przegapić własnego. Wiąże się to z pewną dozą stresu. Jednak osoby dotknięte abemarofobią całą drogę przeżywają katusze, nerwowo spoglądają za oko i czasem wpadają w panikę.

#Ablutofobia – strach przed myciem się

Ta fobia bywa bardzo uciążliwa szczególnie z dwóch względów. Po pierwsze, brak higieny przyczynia się do wielu chorób. Po drugie, osoby żyjące w otoczeniu chorego nie czują się z tym zbyt dobrze. Choć może wydawać się to dziwne, na ablutofobię najczęściej zapadają kobiety i dzieci.

Zdjęcie Boisz się pająków ? Masz lęk wysokości? To NIC w porównaniu do 7 najdziwniejszych FOBII na świecie #3
fot. shutterstock

następna inspiracja
Zobacz również:
następna inspiracja