Tłuszcze w kuchni- jakich używać i dlaczego? Sprawdź!

Tłuszcze w kuchni- jakich używać i dlaczego? Sprawdź!
04Mar

Tłuszcze to jeden z podstawowych makroskładników, który znajduje się w naszej codziennej diecie. Wbrew naszym przekonaniom, jest nam bardzo potrzebny, unikanie go jest bardzo niezdrowe. Tłuszcze nie są, jak się powszechnie przyjęło przyczyną tycia, wręcz przeciwnie- diety tłuszczowe i tłuszczowo- białkowe przynoszą bardzo dobre efekty o ile stosujemy odpowiednie rodzaje i w konkretny sposób. Co więcej- to właśnie niedobór tłuszczu oraz ich nieprawidłowa obróbka często jest przyczyną chorób i braku efektów odchudzania.
Sprawdź, które tłuszcze stosować i w jaki sposób się z nimi obchodzić.

Zdjęcie Tłuszcze w kuchni- jakich używać i dlaczego? Sprawdź! #1
źródło: shutterstock

1. Oleje tłoczone na zimno

Oleje tego typu są nierafinowane, czyli prościej ujmując nie poddane oczyszczaniu. Są bogate w nienasycone kwasy tłuszczowe, kwasy omega 3 i 6. Jak sama nazwa wskazuje najlepiej stosować je „na zimno”, czyli nie poddawać ich obróbce termicznej. Najlepiej sprawdzą się jako dodatek do sałatek, chłodnych sosów, dipów, koktajli czy jako dodatek do zimnych potraw.

Zdjęcie Tłuszcze w kuchni- jakich używać i dlaczego? Sprawdź! #2
źródło: shutterstock


2. Olej kokosowy

Olej z kokosa to hit ostatnich lat na polskim rynku. Mimo wszystko należy pamiętać, ż posiada bardzo dużo kwasów tłuszczowych nasyconych, których nie powinno się spożywać w nadmiernej ilości. Mimo tego olej ten jest lepszą alternatywą standardowych olejów. Możemy stosować go do smażenia (pamiętaj aby był rafinowany, nierafinowanego używamy jak w punkcie wyżej), do pieczenia ciast i jako dodatek do gotowania ryżu, kasz i makaronów. M wysoki punkt dymienia, dzięki czemu podczas smażenia nie wydziela szkodliwych dla nas składników.

Zdjęcie Tłuszcze w kuchni- jakich używać i dlaczego? Sprawdź! #3
źródło: shutterstock

3. Oliwa z oliwek

Występuje w postaci rafinowanej i nierafinowanej. Jest aromatyczna, przez co doskonale nadaje się do dań śródziemnomorskich, nie sprawdzi się natomiast do smażenia w głębokim oleju ze względu na niską temperaturę dymienia. Zostawia specyficzny smak, który często psuje jakość potraw.

Zdjęcie Tłuszcze w kuchni- jakich używać i dlaczego? Sprawdź! #4
źródło: shutterstock

4. Masło

Mowa tutaj o prawdziwym maśle, czyli o takim, które zawiera minimum 72% tłuszczu. Zawiera bardzo dużo tłuszczów nasyconych oraz mniejsze ilości nienasyconych, wielonienasyconych i tłuszczów trans. Od lat jest wiele sprzeczności na temat jego wpływu na zdrowie. Posiada duże ilości cholesterolu (ok 200-250 mg na 100 g produktu), dlatego mimo wszystko należy stosować je z umiarem. Nadaje się do pieczenia i smażenia, mimo wszystko nadaje potrawom świetnego smaku.

Zdjęcie Tłuszcze w kuchni- jakich używać i dlaczego? Sprawdź! #5
źródło: shutterstock

5. Masło klarowane

Uważa się, że jest jednym z najzdrowszych tłuszczów. Powstaje w wyniku oddzielania się w procesie gotowania tłuszczu od piany i mazi osadzającej się na dnie. Ma wysoką temperaturę dymienia dzięki czemu nadaje się do głębokiego smażenia.

Zdjęcie Tłuszcze w kuchni- jakich używać i dlaczego? Sprawdź! #6
źródło: shutterstock

6. Olej lniany

Pozyskiwany jest w procesie tłoczenia na zimno nasion lnu. Posiada bardzo duże ilości tłuszczów nienasyconych i wielonienasyconych, omega- 3 i omega-6 oraz witaminy E, uważanej za witaminę młodości. Obniża poziom złego cholesterolu LDL, a podwyższa poziom dobrego czyli HDL.

Zdjęcie Tłuszcze w kuchni- jakich używać i dlaczego? Sprawdź! #7
źródło: shutterstock

następna inspiracja
Zobacz również:
loading...
SKOMENTUJ
następna inspiracja
ZOBACZ RÓWNIEŻ