Dieta DASH – najzdrowsza dieta na nadciśnienie i obniżenie cholesterolu

Dieta DASH – najzdrowsza dieta na nadciśnienie i obniżenie cholesterolu
20Lut

Dieta DASH została opracowana przez amerykańskich specjalistów z Narodowego Instytutu Serca, Płuc i Układu Krwiotwórczego. Od lat zajmuje ona pierwsze miejsce na liście najkorzystniejszych dla zdrowia diet.

Dieta ta stała się popularna ze względu na niewielką ilość wyrzeczeń podczas stosowania oraz ze względu na pozytywne skutki jakie ona przynosi. Dieta DASH stosowana jest przez lekarzy jako broń przeciwko nadciśnieniu i innych poważnym chorobom XXI wieku.

Zdjęcie Dieta DASH – najzdrowsza dieta na nadciśnienie i obniżenie cholesterolu #1
fot. shutterstock

#Zasady diety DASH

Główną zasadą tej diety jest ograniczenie spożywania soli. Nadmiar soli w diecie ma niezwykle destrukcyjny wpływ na nasz organizm. Choroby nerek, zatrzymanie wody w organizmie, nadciśnienie, choroby układu krążenia i serca często są spowodowane nadmiarem soli. Twórcy diety DASH zalecają:

Spożywanie 6-8 małych porcji produktów pełnoziarnisty

Błonnik w nich zawarty obniża cholesterol oraz zapobiega gwałtownym skokom glukozy we krwi. Przez porcję rozumie się kromkę pełnoziarnistego pieczywa lub pół szklanki ryżu, makarony, kaszy pełnoziarnistych, itd.

Spożywanie 4-5 porcji warzy i owoców

Szczególną uwagę należy zwrócić na owoce i warzywa zawierające witaminę C, E, A oraz potas. Jeść jednak należy wszystkie warzywa i owoce w odpowiednich ilościach. Urozmaicona dieta, to zdrowa dieta.

Spożywanie 2-3 porcji chudego nabiału dziennie

Wapń zawarty w mleku i innych produktach nabiałowych ma znaczący wpływ na prawidłowe funkcjonowanie układu krążenia. Za porcję uważa się plaster żółtego sera, mały kubek jogurtu lub kefiru, szklankę mleka lub 50 g twarogu.

Zdjęcie Dieta DASH – najzdrowsza dieta na nadciśnienie i obniżenie cholesterolu #2
fot. shutterstock

Spożywanie 2-3 porcji chudego mięsa

Drób, ryby i owoce morza są doskonałym źródłem białka i witamin. Porcja stanowi 80-90 g. Mięso można piec, gotować lub grillować.

Spożywanie 2 porcji tłuszczów roślinnych

1 łyżeczka zdrowego oleju roślinnego stanowi 1 porcję. W diecie DASH należy jednak unikać smażenia na tłuszczu, a jedynie spożywać go na surowo. Dodatkowo zaleca się spożywanie orzechów i nasion – ok. 4-5 porcji tygodniowo, gdzie porcja to 2 łyżki nasion.

Spożywanie NIE WIĘCEJ niż 4-5 porcji słodyczy

Zdrowa dieta eliminuje cukier. Należy go jak najbardziej ograniczyć. Porcja słodyczy to jedynie 1 kostka czekolady, czy pół szklanki kisielu.

Picie 1,5 litra wody dziennie

W diecie DASH duży nacisk kładzie się również na picie odpowiedniej ilości wody, która wypłukuje nadmiar soli z organizmu i obniża ciśnienie krwi.

Zdjęcie Dieta DASH – najzdrowsza dieta na nadciśnienie i obniżenie cholesterolu #3
fot. shutterstock
Zdjęcie Dieta DASH – najzdrowsza dieta na nadciśnienie i obniżenie cholesterolu #4
fot. shutterstock
Zdjęcie Dieta DASH – najzdrowsza dieta na nadciśnienie i obniżenie cholesterolu #5
fot. shutterstock

następna inspiracja
Zobacz nasze filmy:
SKOMENTUJ
następna inspiracja
ZOBACZ RÓWNIEŻ