Celiaklia - nietolerancja glutenu

Ewelina
Zdrowie
08.10.2015 10:34
Celiaklia - nietolerancja glutenu

Celiaklia - nietolerancja glutenu

Celiakia jest to choroba genetyczna, która związana jest z nietolerancją glutenu. Glutenu, czyli pszenicy, jęczmienia, owsa i żyta. Osoby chore na celiakię ciepią na zaburzenia wchłaniania substancji odżywczych z pokarmów, niedożywienie i niedobór składników odżywczych, a ostatecznie dochodzi u nich do wyniszczania organizmu.

Celiakia może objawić się w każdym wieku i częściej dotyczy ona kobiet niż mężczyzn. Niezwykle często przebiega bez objawów, co niestety utrudnia podjęcie leczenia. Wyróżnia się trzy rodzaje celiakii:

  1. Klasyczna – jej głównym objawem jest spadek masy ciała, biegunka, częste bóle brzucha. Celiakia klasyczna dużo częściej występuje u osób starszych i dzieci.
  2. Niema – jest bezobjawowa.
  3. Ukryta – utajona.

Jeśli pacjent zauważy u siebie takie objawy powinien natychmiast skonsultować się z lekarzem, który zdecyduje, czy wizyta u lekarza specjalisty (gastroenterologa) jest konieczna. Leczenie tej choroby nie jest skomplikowane. Ogranicza się do stosowanie do zaleceń lekarza.

Najczęstszą i najskuteczniejszą metodą jest stosowanie bezglutenowej diety. Wyeliminowanie zbóż oraz produktów je zawierających. Na opakowaniach produktów bezglutenowych widnieje przekreślony kłos.

Istnieje dokładna lista produktów, które są zalecane i zabronione dla osób z nietolerancją glutenu. Zalecane jest spożywanie między innymi: pieczywa bezglutenowego, ryżowego, makaronu ryżowego, kaszy gryczanej, mleka, jogurtów naturalnych, maślanki, kefiru, serów, jaj, masła, owoców, warzyw, mięsa, ryb, owoców morza, herbat czarnych, zielonych, ziołowych, soków owocowych. Zabronione natomiast jest spożywanie między innymi: pieczywa pszennego, cukierniczego, suszonych owoców, konserw mięsnych, rybnych, paluszków, niektórych herbat owocowych, piwa itp.

Celiakia jest nieuleczalną chorobą, więc chorzy muszą przestrzegać diety do końca życia. Nawet „małe grzechy” mogą prowadzić do złego stanu ogólnego oraz nawrotów objawów choroby.

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną