Jak skutecznie schudnąć, zmienić myślenie i podejście do diet?

Zmiana sposobu odżywiania oraz wdrożenie aktywności fizycznej do swojego rozkładu dnia nie zawsze wystarczają do uzyskania trwałego efektu. Aby na stałe zmodyfikować swoje nawyki żywieniowe, ważne jest odpowiednie nastawienie oraz motywacja!

gear-1444094_960_720

Wszelkie pomysły rodzą się w naszej głowie. Wśród nich kiełkuje decyzja o zrzuceniu nadmiernych kilogramów i uzyskania wymarzonej sylwetki. O urzeczywistnianiu tego celu w głównej mierze przesądza aspekt psychologiczny, tj. wewnętrzna motywacja, umiejętność panowania nad swoimi emocjami, przezwyciężanie własnych słabości oraz konsekwencja w realizacji zamierzeń. W jaki sposób przygotować się więc do zmiany… swojego życia?

Odpowiednia motywacja

Motywacja to gotowość do działania, siła napędzająca, która pomaga w pokonywaniu trudności i dążeniu do celu. Początkom redukcji masy ciała towarzyszy zazwyczaj motywacja zewnętrzna związana, np. z chęcią zmiany sylwetki, by korzystniej wyglądać, podobać się znajomym i rodzinie. Zastanówmy się jednak, czy jest ona wystarczająca? Czy chęć do trwałej zmiany nie powinna raczej wynikać z naszego wewnętrznego pragnienia? Otóż ważniejszą rolę odgrywa tutaj motywacja wewnętrzna. Uświadomienie sobie, że skutki odchudzania wpłyną korzystnie na nasze zdrowie i samopoczucie jest cenniejsze niż skupianie się na opinii innych. Pamiętaj, że wszystko co robisz powinieneś wykonywać w zgodzie ze sobą i dla siebie!

Właściwe nastawienie

Zastanów się, w jaki sposób myślisz o zmianie. Czy traktujesz ją w kategorii walki, trudu i wyrzeczeń czy świadomych wyborów i przyjemności? W pierwszym przypadku utrzymanie motywacji i osiągnięcie wyznaczonego celu będzie znacznie trudniejsze i łatwiej będzie ulec pokusom. Pomyśl, ile razy zaczynałeś się odchudzać, a później rezygnowałeś? Jak się wtedy czułeś?

Rozpoczynając proces redukcji masy ciała warto podejść do niego jak do pełnej niespodzianek przygody, która będzie wiązała się z lepszym życiem, samopoczuciem, kondycją zdrowotną oraz świadomymi wyborami. Takie podejście pozwoli czerpać większą satysfakcję z osiągniętych efektów. Pamiętaj, że każda zmiana zaczyna się w głowie!

Określenie i wizualizacja celu

Pomyśl nad celem, który chcesz osiągnąć. Zwróć uwagę, by nie był zbyt ogólny, bo wtedy łatwo się od niego oddalić. Wyznacz konkretny termin jego osiągnięcia, zadbaj, by efekty były realne do zrealizowania w tym czasie, a także zadbaj o jego atrakcyjność. Dla przykładu, czy prościej będzie Ci trzymać się zamierzeń, jeśli cel będzie brzmiał “schudnę 5 kg”, czy “schudnę 5 kg do dnia moich kolejnych urodzin”? (należy pamiętać, że zdrowy ubytek masy ciała wynosi około 1 kilograma na tydzień). Wypisz również pośrednie kroki, które będą zbliżały cię do wymarzonego efektu, np. we wtorki i czwartki będę biegać przez godzinę po okolicy (zamiast “od jutra zacznę biegać”) – pamiętaj, że musi to być czynność, do której nie będziesz się zmuszać! Dodatkowo stwórz listę korzyści z osiągniętego rezultatu. Pomyśl, w jaki sposób utrata nadmiernych kilogramów wpłynie na twoje zdrowie, samopoczucie, energię, aktywność, wygląd, pewność, siebie, perspektywy, rozwój zainteresowań, pracę, rodzinę, przyjaźnie, itp. Zapytaj siebie, dlaczego chcesz schudnąć i jak bardzo jest to dla ciebie ważne. Czy taka wizualizacja nie wpłynie na ciebie motywująco? Staraj się mieć taką listę pod ręką i sięgać po nią co najmniej raz dziennie.

Cierpliwość

“Nie od razu Kraków zbudowano”. Uważa się, że aby dana czynność, np. regularne spożywanie posiłków, stała się nawykiem potrzeba 21 dni. Poza tym wahania masy ciała są normalnym zjawiskiem i zależą, m.in. od cyklu miesiączkowego, pory dnia, spożytych posiłków i przyjętych płynów. W czasie odchudzania często obserwuje się zatrzymanie wagi na jakiś czas. Jest to całkiem naturalne zjawisko spowodowane chęcią zatrzymania przez organizm pewnych zapasów. Nie zniechęcaj się tym. Twoja cierpliwość zostanie odpowiednio nagrodzona.

Prawo do popełniania błędów

Daj sobie prawo do popełniania błędów. Znasz kogoś, kto nigdy się nie myli? Ważne, by po chwili słabości wrócić na właściwy tor. Często zdarza się myśleć: “skoro zjadłem dziś to ciastko, to znaczy, że wszystko zawaliłem i nie ma sensu trzymać się ustaleń do końca dnia”. A czy jeśli podczas jazdy samochodem złapałbyś gumę, to przebiłbyś resztę opon? Nie! Zrobiłbyś wszystko, by auto mogło spokojnie jechać dalej. Gdy napadnie Cię chęć sięgnięcia po coś niezdrowego, spróbuj wyobrazić sobie, jak będziesz się czuł po zjedzeniu tego, a jak gdy się powstrzymasz. Wizualizacja pewnych zdarzeń oraz chwila refleksji mogą okazać się pomocne podczas powrotu na właściwą ścieżkę.

Radość z mniejszych osiągnięć

Staraj się myśleć pozytywnie. Nagradzaj się za każdy osiągnięty krok, który zbliża cię do głównego celu. Niespodzianką może być wyjazd za miasto, wyjście do kina, zakup drobiazgu, wizyta u fryzjera, relaksująca kąpiel, dłuższy sen, itp. Najważniejsze, by sprawiało ci to przyjemność, działało motywująco i nie wpłynęło zbyt burzliwie na finanse. Uważaj na pułapki w postaci pożywienia, nagradzanie lub pocieszanie się jedzeniem wpływa niekorzystnie na kształtowanie się nawyków żywieniowych.

LOGO
Źródła:
Kłósek P.,2015. Motywacja pacjentów do utraty masy ciała podczas kuracji odchudzającej. Forum Zaburzeń Metabolicznych, 6, 1, 14-24
Łuszczyńska, A., 2004. Zmiana zachowań zdrowotnych. Dlaczego dobre chęci nie wystarczą? GWP, Gdańsk
Wieczorkowska-Wierzbińska, G., 2011. Psychologiczne ograniczenia. Wydawnictwo Naukowe Wydziału Zarządzania UW, Warszawa
Zegan M., Michota-Katulska E., Jagodzińska E., Sińska B., 2010. Motywacja do odchudzania u osób z nadwagą i otyłością. Endokrynol. Otył. Zab. Przem. Mat 6, 2, 85-92

 
5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Miki
Miki
6 lat temu

No tak… podejście jest jednak najważniejsze… Nikt niczego za nas nie zrobi.

trackback

[…] Pamiętajmy, że praca nad zmianą nawyków żywieniowych nie jest łatwa, ale przy odpowiedniej motywacji jesteśmy w stanie osiągnąć trwały […]