Przepis na kopytka

Przepis na kopytkaPrzepis na kopytka (2)

Dziś podstawowy przepis na kopytka. Pyszne, proste, idealne na obiad. Z czym je najczęściej podajecie? U nas królują w towarzystwie różnych sosów, jako dodatek do mięs, w towarzystwie zestawu surówek itd. Mój mąż jednak najbardziej lubi je po prostu z cebulką i tłuszczem. Bez względu na dodatki są pyszne, sycące, idealne na rodzinne obiady.

Uwaga! 5% rabatu na zakupy w sklep.swoja-maka.pl

na hasło: #slodkieokruszki

Ważny do końca września 2017 roku

Przepis na kopytka (1)

Składniki:

  • około 1 kg ziemniaków (waga po obraniu)
  • 1 jajko
  • 200 g mąki pszennej + opcjonalnie do podsypania

Dodatkowo:

  • osolona woda

Uwaga! 5% rabatu na zakupy w sklep.swoja-maka.pl

na hasło: #slodkieokruszki

Ważny do końca września 2017 roku

Przygotowanie:

Obrane, umyte ziemniaki gotujemy w osolonej wodzie. Studzimy (lekko) i przeciskamy przez praskę do ziemniaków. Następnie pozostawiamy do całkowitego ostygnięcia. Po czym dodajemy całe jajko.

Zagniatamy, ma powstać jednolite ciasto. Ciasto może być lekko klejące. Jeśli jednak kleiłoby się zbyt mocno (zależy to od rodzaju użytych ziemniaków) rękę delikatnie podsypujemy mąkę (nie przesadzamy z dodatkiem mąki).

Zagotować wodę w dużym garnku (wodę należy dobrze posolić). Gdy woda zacznie się gotować, to zmniejszyć jej temperaturę (woda ma się delikatnie gotować, aby kopytka się nie rozpadały).

Ciasto przekładamy na posypaną mąką stolnicę (blat). Dzielimy je na kilka części np. 5-6. Z każdej części formujemy wałek grubości palca (powinien być ładnie obtoczony w mące). Wałek lekko spłaszczamy i tniemy ukośnie tworząc kopytka. Często na wierzchu wałka robię „wzory” nożem, ale jest to oczywiście nie konieczne – zwykły odruch 😉

Tak przygotowane kopytka ostrożnie wkładamy do gotującej się wody (można raz lekko zamieszać łyżką, aby kopytka nie przykleiły się do dna). Gotujemy około 2-3 minuty od momentu wypłynięcia. Wyciągamy łyżką cedzakową i podajemy z ulubionymi dodatkami.

Smacznego

 

Print Friendly, PDF & Email

4 comments

  1. Zuza says:

    w moim rodzinnym domu najczęściej były z wieprzowym gulaszem 🙂 Później, gdy sama zaczęłam więcej gotować powstawały z różnymi sosami, np. szpinakowo-śmietanowym lub serowo-owocowym. Albo z zasmażaną kiszoną kapustą. kopytka są świetne do wszystkiego 🙂

Dodaj komentarz