OCET JABŁKOWY DLA ZDROWIA, URODY I SZCZUPŁEJ SYLWETKI

ocet jabłkowy jak zrobić


Dobroczynne właściwości octu jabłkowego doceniłam już dawno temu, dlatego zagościł on w moim domu na stałe. Wykorzystuję go zarówno w kuchni, jak i do pielęgnacji ciała oraz włosów. Regularnie stosowany ocet jabłkowy ma właściwości prozdrowotne, wspomaga odchudzanie oraz poprawia stan skóry, włosów i paznokci.


Co to jest ocet jabłkowy i jak powstaje?

Ocet jabłkowy jest wodnym roztworem kwasu octowego, który powstaje w procesie fermentacji jabłek. Ma on specyficzny octowo-jabłkowy zapach i bursztynowy kolor. Dobrej jakości ocet powinien być mętny z pływającymi włóknami i nitkami. Często jednak sprzedawany w sklepach ocet jabłkowy jest przezroczysty na skutek poddawania go filtracji. Nie wpływa to znacząco na jego właściwości, ale ocet mętny bogatszy jest w cenne składniki.

Jak zrobić ocet jabłkowy w domu?

W dosyć prosty i tani sposób możemy zrobić ocet jabłkowy sami w domu. Wymaga to jednak trochę cierpliwości, ponieważ proces fermentacji zabiera nieco czasu. Do produkcji domowego octu możemy użyć całych jabłek, ogryzków lub pulpy powstałej w wyciskarce do soku. Wystarczy w wyparzonym słoju ułożyć pokrojone jabłka, z których usunięto gniazda, pestki i ogonki i zalać je letnią, przegotowaną wodą. Wody powinno być wagowo tyle ile jabłek, dodatkowo trzeba ją lekko posłodzić ( łyżeczka miodu na każdą szklankę wody ). Słoik przykrywamy ściereczką kuchenną i nakładamy gumkę, aby nie dostały się muszki owocówki. Wywar trzymamy w temperaturze pokojowej przez około 4 tygodnie. Raz na 2 dni należy go przemieszać drewnianą łyżką. Po tym czasie zlewamy ocet przez lejek wyłożony gazą do wyparzonych szklanych butelek. Przechowujemy go w chłodnych, ciemnych pomieszczeniach. Tak przygotowany ocet jabłkowy możemy przetrzymywać latami, ponieważ się nie psuje.

Ocet jabłkowy a odchudzanie

Ocet jabłkowy pomaga pozbyć się nadmiaru nagromadzonej w organizmie wody, dlatego na początku kuracji waga dosyć szybko idzie w dół. Ważne jest, aby pić wtedy dużo niegazowanej wody mineralnej, dzięki czemu wspomagamy efekt detoksykujący i pozbywamy się złogów.

Zawarte w occie jabłkowym składniki przyśpieszają rozszczepianie się tłuszczów, co powoduje zużywanie zapasów tkanki tłuszczowej z organizmu - jednym słowem ocet jabłkowy przyśpiesza spalanie nagromadzonego przez nas tłuszczyku. Polepsza także przemianę materii, zwiększa wydzielanie soków trawiennych i wspomaga procesy trawienne.

Picie octu jabłkowego pomaga pozbyć się zbędnych kilogramów, o czym przekonałam się sama. Faktem jest jednak, że w walce z nadwagą sama kuracja octem nie wystarczy. Przede wszystkim musimy zmienić nawyki żywieniowe oraz ograniczyć spożywanie pustych kalorii, zaś picie octu traktować jako środek wspomagający.

Dla najlepszych efektów roztwór octu jabłkowego należy pić 2-3 razy dziennie przed posiłkiem. W szklance letniej, przegotowanej wody rozrabiamy łyżkę octu i pijemy na raz. Ja spożywam ocet rano na czczo oraz wieczorem przed pójściem spać.

Ocet jabłkowy nie jest wskazany dla osób mających problemy z żołądkiem czy chorobę wrzodową.

ocet jabłkowy na włosy i skórę


Ocet jabłkowy a zdrowie

Ocet jabłkowy zawiera liczne witaminy i związki mineralne tj. witamina A, B1, B2, B6, C, E, P, chlor, żelazo, fluor, potas, wapń, miedź, magnez, sód, siarkę, krzem. Poza tym bogaty jest w enzymy i aminokwasy oraz ważne składniki balastowe tj. pektyny i bioflawonoidy. Dzięki tak bogatemu składowi ocet jabłkowy:
- stanowi ochronę antynowotworową
- reguluje poziom cholesterolu i trójglicerydów we krwi
- chroni przed chorobami układu krążenia
- reguluje poziom cukru we krwi
- zapobiega powstawaniu miażdżycy
- oczyszcza nerki, pęcherz i drogi moczowe
- wpływa na prawidłową florę bakteryjną układu pokarmowego
- wspomaga leczenie dolnych i górnych dróg oddechowych
- zwiększa odporność organizmu

Pijcie zatem ocet jabłkowy....na zdrowie!!!!

Ocet jabłkowy a uroda

Ocet jabłkowy nie tylko ma świetne właściwości zdrowotne, ale doskonale sprawdza się jako kosmetyk pielęgnacyjny poprawiający stan skóry i włosów. 

Włosy

Aby włosy uzyskały jedwabisty blask i miękkość oraz na dłużej pozostały świeże po każdym myciu możemy zastosować płukankę na bazie octu jabłkowego. Do litrowego kubka z wodą dodaj łyżeczkę octu i przepłukuj tą mieszanką włosy po wcześniejszym zastosowaniu szamponu.

Aby odżywić i wygładzić włosy możesz przygotować maseczkę. Do 1/2 szklanki wody dodajemy łyżeczkę miodu i łyżeczkę octu, wcieramy we włosy i pozostawiamy bez spłukiwania.

Skóra

Ocet jabłkowy ma działanie przeciwzapalne i antybakteryjne, dzięki czemu pomaga walczyć z trądzikiem i niedoskonałościami. Dodatkowo wykazuje właściwości rozjaśniające, ujędrniające i wygładzające. Wystarczy przygotować tonik w proporcjach:  1 część octu na 2 części przegotowanej wody. Tak przygotowaną miksturą przecieramy skórę twarzy przynajmniej 2 razy dziennie.

Raz w tygodniu możemy także wykonać odżywczą maseczkę na bazie octu. Mieszamy 1 łyżeczkę płynu z 2 łyżeczkami miodu i nakładamy na 20 minut na twarz. Po upływie tego czasu zmywamy resztki maski letnią wodą i wklepujemy krem.

Mam nadzieję, że zachęciłam Was do wypróbowania cudownych właściwości octu jabłkowego. Jest to naprawdę skuteczny i tani specyfik o bardzo szerokim spektrum działania, dlatego naprawdę warto skorzystać z jego dobrodziejstw.

Może Cię zainteresuje:

Jak walczyć z zaskórnikami

Czy wiesz co zawiera w sobie arbuz i dlaczego warto go jeść?

Dziękuję za odwiedziny. Każda wizyta i komentarz sprawiają mi wielką radość oraz motywują do dalszej pracy nad blogiem. W miarę możliwości staram się odpowiadać na komentarze oraz odwiedzać blogi osób, które zostawiły tu po sobie ślad. Na blogu korzystamy z zewnętrznego systemu komentarzy Disqus. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności bloga.