Jak urządzić pokój młodzieżowy?

Pokój młodzieżowy – jak go urządzić.. To pytanie stawia wiele rodziców. W tym poście podpowiem Wam, na co zwrócić uwagę przy urządzaniu takiego pokoju, aby obie strony były zadowolone.

Urządzając pokój młodzieżowy warto wziąć pod uwagę zainteresowania naszej pociechy. Już w tym wieku nastolatkowie mają swoje zainteresowania. Dlatego warto dla nich wygospodarować miejsce np. na malowanie swoich dzieł czy zainstalowania drążka do ćwiczeń.

Musimy także pamiętać, jak urządzamy pokój młodzieżowy, że każdy taki pokój powinien zaspokoić trzy najważniejsze rzeczy: dobry sen, efektywną naukę i wygodny odpoczynek.

Łóżko z porządnym materacem, to nasz priorytet – w tym wieku młodzież jest bardzo podatna na urazy czy skrzywienia kręgosłupa, więc ważne by wybrać materac dobrej jakości i trwały. Nastolatkowie, muszą też mieć dobrze oświetlone, wygodne miejsce do odrabiania pracy domowej. Niewygodne biurko, za twarde krzesło czy słabe oświetlenie, to częste błędy jakie popełniamy w pokojach młodzieżowych. A przecież brak komfortu podczas odrabiania zadania, nie sprzyja skupieniu, chęci do pracy i koncentracji.

Miejsce spotkań z przyjaciółmi

Ważnym aspektem jest wydzielenie w pokoju przestrzeni, gdzie nastolatkowie mogą się spotkać w spokoju. Aranżacja pokoju tak by wydzielić przestrzeń na piętrze dobudowanym w pokoju to idealne rozwiązanie. W takim pokoju młodzieżowym nastolatkowie będą się czuć przytulnie i swobodnie. Hamak to idealne miejsce do odpoczynku dopasowane do wymagań nastolatków. Mimo, że pomieszczenie jest dość ciemne dzięki drewnianym elementom w pokoju jest ciepło i przytulnie. Liczne szafki i półki zamontowane bezpośrednio przy biurku są praktyczne i pozwalają mieć wszystko do nauki pod ręką i w porządku.

Przestrzeń prywatna

Wszyscy wiem jak ważna jest przestrzeń prywatna gdy dorastamy. Dlatego gdy urządzamy pokój musimy pamiętać o wydzieleniu dwóch stref : przestrzeni nauki i rozwijania pasji oraz przestrzeni spania i odpoczynku.

Miejsce do nauki

Gdy urządzamy pokój nastolatków musimy zapewnić dziecku odpowiednie miejsce do nauki. Biurko i wygodny fotel to elementy niezbędne. Ważne jest żeby krzesło było wygodne. Zwróćmy uwagę także na położenie biurka, powinno one znajdować się pod oknem, a wieczorem konieczny jest dostęp odpowiednio mocnego światła. Biurko, powinno być najlepiej z szufladami i półkami, tak by można było trzymać wszystkie niezbędne rzeczy do nauki pod ręką.

Oświetlenie

Oświetlenie, podczas urządzania pokoju młodzieżowego to podstawa. Podczas długiej nauki, wzrok nastolatka się bardzo męczy. Przy złym świetle, nauka idzie trudniej, a wzrok może się zepsuć. Jak urządzamy pokój młodzieżowy koniecznie powinniśmy pamiętać o oświetleniu w kluczowych miejscach w pokoju. Są to biurko, łóżko i strefa odpoczynku. Przy łóżku nie musi być to koniecznie klasyczna lampka nocna. Może to też być stylowy kinkiet, będący kompletem z główną lampą w pokoju.

Pozwól się wykazać

Jeśli nasze dziecko lubi malować, może warto mu pozwolić wyrazić siebie i dać mu do dyspozycji jedną z ścian. Własnoręczny malunek na ścianie nastolatka, pokaże, że doceniamy jego pracę i pozwoli stworzyć przestrzeń w której będzie się czuło dobrze. Oczywiście, nie musi być tylko malunek, mogą to być własnoręcznie malowane szafki, ręcznie robione pudełka czy inne rękodzieła.

Tags:
    Blog Comments

    U mnie syn sobie zażyczył całkowitej odmiany, bo pokój wydawał się zbyt „babski”. Mi trudno było dojrzeć tam cos takiego, ale z mężem i tak planowaliśmy remont, więc zmiany były nieco większe 😛 A jeśli chodzi o wykazanie się, to młody sam rwał sie do remontu, mimo, że mieliśmy wynając ekipię, wobec czego specjalistom oddaliśmy tylko te cięższe sprawy jak nowe okna pcv cennik kalkulator jakieś obliczenia wyszły nam na plus a i wydaje mi się, że zadbaliśmy o wszystkie punkty, które wymieniłaś. 🙂

    Według mnie ciekawym rozwiązaniem w pokoju dla nastolatków może być pomalowanie ściany farbą tablicową. Jeśli lubi notować/rysować, to może być dla niego fajne rozwiązanie. Poza tym, uważam, że w pokoju nastolatków minimalizm dobrze się sprawdza, bo z wiekiem zainteresowania często się zmieniają, a zrywanie fototapety itp. z nowymi idolami może być pracochłonne i kosztowne 😉

    Pościele 3D bardzo fajnie wyglądają 🙂

    myślę, że można pozwolić sobie na szaleństwo w takim pokoju 🙂 niech to nasz nastolatek wybiera wszystko, co mu pasuje – w końcu jest 'dorosły’! 🙂 u nas w ten sposób zagościła super pościel 3d i robi wrażenie na wszystkich – na tyle, że w naszej sypialni też taką umieściliśmy 🙂

    Mam nadzieje, że wpis się przyda

    Jeszcze chwila i mnie czeka to wyzwanie… A pokój niezbyt duży i nie da się ustawić wszystkiego tak, jakbym chciała, więc każda porada jest ważna. Dzięki za dobry wpis!

    Ja teraz też to przeżywałam – remont u nastolatki. Żadnego różowego, wszystkie miśki schować 😉 Trochę leń ze mnie bo wysłużyłam się projektem od firmy (ITO Design), ale nie żałuję, bo mamy piękny pokój dla małej kobietki – jest toaletka i łóżko dla nocujących koleżanek… Ach, gdybym ja kiedyś mogła tak mieszkać jak ona dzisiaj

    mylittlehomemypassion

    Bardzo fajny wpis! Krótko, konkretnie i na temat 😉 Mój syn jeszcze nie młodzież, ale już dokłada swoje 3 grosze co do wystroju. Czekają nas małe zmiany, więc Twoje wskazówki jak znalazł. Pozdrawiam ciepło, Marta (mylittlehomemypassion.pl)

    Moja córka sama zaprojektowała sobie wszystko do swojego pokoju, kiedy rozstawała się ze światem dziecięctwa. Prawda jest taka, że jako rodzice uczestniczyliśmy w doradzaniu, czy wszystkie sfery, o których Ty piszesz zostały uwzględnione. Myślę, że jeśli ktoś jest jeszcze przed urządzaniem warto odhaczyć wszystko z Twojej listy i sprawdzić czy o czymś się nie zapomnieliśmy. Pozdrawiam 🙂

    Pokój dla młodzieńca jest bardzo ważny, dlatego warto odpowiednio go urządzić. Myślę jednak, że osoby w tym wieku same potrafią zadecydować, co im się podoba, więc rodzice nie muszą się tym szczególnie przejmować, bo aranżacją zajmują się sami zainteresowani 🙂

    Jeśli mam być szczera, uderza mnie fakt, że wiele rodziców nie szanuje, nie pyta, nie konsultuje remontów, ani nawet drobnych zmian wystroju pokojów swoich dzieci z samymi dziećmi. Rozumiem, że rodzic posiada wiedzę typu rozdział sfer, oświetlenie, jakiś tam swój zmysł estetyczny, ale koniec końców to dziecko będzie żyło w pokoju przez kolejne lata. Cieszę się więc bardzo, że w Twoim tekście potrzeba dziecka (nastoletniego) została uwzględniona 🙂

    Pozdrawiam i zapraszam do siebie.

    Dobre porady. Choć ja pamiętam, że w okresie dorastania najważniejsze było dla mnie, by mój pokój wyrażał kim obecnie jestem – czyli jakiej muzyki obecnie słucham, jakie książki lubię czytać, co mnie inspiruje itd. Pozdrawiam!

    Mojej córce dać wolną rękę, to by pokój na czarno pomalowała 🙂

    Cenne rady. Póki co dopiero organizujemy sobie własne gniazdko i czuję, że muszę zagłębić się w Twojego bloga 🙂

    Ciekawe rady dla mnie na przyszłość

    www.lovhealthylife.pl

    Takie dylematy jeszcze długo nie będą mi zaprzątać głowy, ale zawsze warto wiedzieć 😉

    Fajne wskazówki, na co zwrócić uwagę przy urządzaniu pokoju nie tylko dla nastolatka. Niebawem czeka mnie przearanżowanie przestrzeni w pokoju trzecioklasistki, która ma swoją własna wizję i raz w miesiącu przesuwa meble z jednej ściany na drugą 🙂

    Dzięki 🙂

    Tekst nie za długi, a zawierający wiele istotnej treści. Super. 🙂 Najważniejsze, by pokój młodej osoby był przestronny, funkcjonalny, stanowił zarazem miejsce do nauki, jak i bezpieczną przystań. Ja dorastałam w czasach, gdy rządziły tapczany, meblościanki i gdzieś w tym wszystkim wciśnięte biurko. Dopiero gdy byłam w liceum, zaczęła wchodzić funkcjonalność i przestrzenie.

    pierwszy taki bardzo dziewczęcy pokój

    Pokój nastolatka musi spełniać kilka funkcji. Ma być sypialnią, miejscem do nauki, salonem w którym może spędzać czas z przyjaciółmi i niewielką garderobą. Sztuką jest połączyć wszystkie te funkcje w jednym pomieszczeniu. To prawda, że oświetlenie i porządny materac są bardzo ważne, a przy aranżacji takiego wnętrza warto pamiętać o zainteresowaniach dziecka. Twój wpis jest bardzo przydatny.

    Super, wybieram pokój nr 1 🙂

    Piękne inspiracje

    Moja córka (3,5 lata) na razie nie ma specjalnych życzeń odnośnie pokoju, więc to ja zajęłam się nim od początku do końca. Zastanawiam sie tylko kiedy stwierdzi że musimy coś zmienić 🙂

    Pokojem z pierwszegoni drugiego zdjecia sama bym nie pogardzila mumo wieku niemlodziezowego 😀

    Fajne, inspirujące pomysły 🙂

    Fajnie, ze wspominasz o materacu i oswietleniuMojej corce pewnie pomysl z hamakiem by sie spodobal

    Z naciskiem na szczęscie

    Rzeczywiście ważne jest aby oddzielić strefę wypoczynkową i do nauki. Sama po tytule byłam ciekawa co można napisać w takim artykule i nie zawiodłam się czytając.
    Pozdrawiam Iga

    Uwielbiam takie tematy. Fajnym pomysłem jest dużo poduch i farba tablicowo-magnetyczna dzięki, której można umiejscowić notatki.

    o świetny pomysł !

    Przede mną jeszcze aranżacja pokoju dla małego dziecka, ale lubię takie tematy. Hamak widziałabym z przyjemnością u siebie.

    Albo farba tablicowa do rysowania i pisania różnych notatek! 😀

    Dodaj komentarz