Pani Walewska

4.7/5 (109 ocen)
Ciasto Pani Walewska znana również jako pychotka to kruche blaty ciasta, z warstwą bezy i dżemu porzeczkowego oraz pyszny, domowy krem budyniowy. Ciasto to istna eksplozja smaków i mimo że wymaga poświęcenia trochę czasu na przygotowanie, to z całą pewnością warto!

Ilość porcji

14-16

Poziom trudności

Średni

Czas przygotowania

60 min + pieczenie

pani walewska

Opis przepisu

Ciasto Pani Walewska to pyszny wypiek, który piekę od wielu lat. Składa się z kruchego ciasta, warstwy konfitury z czarnej porzeczki, bezy i domowego kremu budyniowego o smaku waniliowym. Całość smakuje naprawdę świetnie!

Ciasto Pychotka

Pani Walewska jest znana także pod nazwą pychotka. Moim zdaniem to ciasto jest naprawdę uniwersalne. Można je upiec zarówno na święta Bożego Narodzenia, Wielkanoc, imieniny czy jako zwykły, weekendowy wypiek do kawy. Jeśli nie miałaś/eś okazji jej wypróbować to koniecznie trzeba to nadrobić!

Przepis opisałam z dużą ilością zdjęć krok po kroku, dzięki czemu nie powinniście mieć najmniejszego problemu z jej przygotowaniem.

masło lumiko ekstra kremowe

Kruchy spód oraz krem budyniowy przygotowałam na bazie masła Ekstra KREMOWE marki Lumiko. Jest świetne zarówno do wypieków, jak i do smarowania kanapek. Wyróżnia się na tle innych maseł swoją unikalną zawartością tłuszczu na poziomie 85%. To o 3% więcej niż większość maseł na rynku (82%). Dzięki wieloletniemu doświadczeniu, technolodzy Lumiko ulepszyli proces produkcji, w którym masło KREMOWE nabiera wyjątkowych cech. Produkowane jest przez polską mleczarnię w Łukowie na Równinie Łukowskiej – jednego z najczystszych regionów Polski.

Przepis na: Pani Walewska

Porady na start

W tym przepisie użyłam foremki o rozmiarze 22 x 34 cm. Jeżeli masz inną foremkę, to skorzystaj z przelicznika foremek.

Szklanka ma u mnie pojemność 250 ml.

Składniki:

Ciasto kruche:
  • 500 g mąki pszennej
  • 3 żółtka
  • 250 g masła np. Ekstra Kremowe Lumiko
  • 1/2 szklanki cukru pudru (60 g)
  • 2 płaskie łyżki śmietany 18%
  • 1 łyżeczka proszku do pieczenia
Beza:
  • 6 białek
  • 240 g cukru
  • 2 płaskie łyżki skrobi ziemniaczanej
  • opcjonalnie kilka kropel soku z cytryny
  • garść płatków migdałowych
Krem budyniowy:
  • 750 ml mleka
  • 4 żółka
  • 20 g cukru z prawdziwą wanilią
  • 150 g cukru białego
  • 130 g mąki pszennej
  • 1 budyń waniliowy bez cukru (40g)
  • 150 g masła np. Ekstra Kremowe Lumiko
Dodatkowo:
  • konfitura z czarnej porzeczki
Wyślij emailem

Ciasto Pani Walewska przepis krok po kroku:


Krok 1

składniki na ciasto kruche

Ciasto Pani Walewska zaczynamy od przygotowania kruchego ciasta.

Kruche ciasto

Do miski wsypujemy mąkę pszenną (500 g), cukier puder (1/2 szklanki), proszek do pieczenia (1 łyżeczka), a także dodajemy żółtka (3 szt.), śmietanę (2 płaskie łyżki) oraz pokrojone w kostkę zimne masło (250 g).


Krok 2

wyrobione ciasto kruche

Zagniatamy gładkie ciasto.


Krok 3

Dzielenie ciasta kruchego na dwie porcje

Dzielimy na dwie równe części.

Ciasto Pani Walewska składa się z dwóch takich samych warstw ciasta kruchego, konfitury z porzeczki i bezy. Jeśli masz dwie identyczne blaszki to możesz je piec jednocześnie. Wtedy od razu wykładasz do obu blaszek kruche ciasto, smarujesz konfiturą i przygotowujesz bezę od razu z 6 białek. Z pewnością przyśpieszy to wykonanie całego placka.

Ja pokażę sposób, gdy nie masz takich samych blaszek, bo pewnie takich osób jest więcej i pojawiłoby się sporo pytań odnośnie prawidłowego przygotowania ciasta.

Jedną kulkę kruchego ciasta będę wykładać na dno foremki – u mnie prostokątna o wymiarach 22 x 34 cm. Drugą najlepiej owinąć folią spożywczą i zostawić na blacie (ewentualnie włóż je na chwilę do lodówki).


Krok 4

ciasto kruche na panią Walewską przed upieczeniem

Tutaj taka rada – koniecznie wyłóż spód blaszki papierem do pieczenia, ponieważ później wyciągnięcie kruchego ciasta z upieczoną bezą bez tego papieru jest dość problematyczne.

Ja ciasto kruche rozprowadzam po foremce ręcznie, naciskając palcami lub kostkami. Możesz jednak wcześniej rozwałkować wstępnie ciasto i dopiero później rozprowadzić je ręcznie.

Nakłuwamy delikatnie ciasto za pomocą widelca w kilku miejscach.


Krok 5

konfitura z czarnej porzeczki na cieście kruchym

Smarujemy ciasto połową gęstej konfitury z czarnych porzeczek. Ja użyłam mojej własnoręcznie zrobionej, która była nieco kwaśna – to fajny kontrast dla słodkiej bezy.

Nałożyłam około 3 płaskie łyżkie konfitury i równomiernie rozsmarowałam. Pieczemy przez 15 minut w temperaturze 190 stopni.  


Krok 6

ubite białka na bezę

W tym czasie miksujemy białka (3 szt.) ze szczyptą soli na wysokich obrotach miksera przez 2 minuty. Po tym czasie dodajemy stopniowo po łyżce cukru cały czas miksując (łącznie 120 g). Po około 10 minutach cukier powinien być fajnie rozbity, a piana sztywna i lśniąca.


Krok 7

Ubite białka ze skrobią ziemniaczaną

Dodajemy skrobię (1 płaska łyżka) oraz opcjonalnie kilka kropel soku z cytryny. Miksujemy na małych obrotach miksera dosłownie przez kilka sekund.  


Krok 8

spód bezowy na panią walewską przed upieczeniem

Na podpieczony i delikatnie przestudzony spód z konfiturą (wystarczy poczekać 3-4 minuty po wyciągnięciu z piekarnika), nakładamy delikatnie po łyżce ubite białka. Wierzch można szybciutko “udekorować” za pomocą łyżeczki robiąc małe fale.  


Krok 9

blat bezowy z płatkami migdałowymi

Posypujemy odrobiną płatków migdałowych. Pieczemy przez 30 minut w temperaturze 150 stopni (termoobieg). Po tym czasie wyłączamy piekarnik i zostawiamy ciasto z bezą do przestygnięcia w środku (nie otwieramy drzwiczek). Dopiero po 20-30 minutach wyciągamy blaszkę ze środka. Gdy zawartość będzie zimna, wtedy dopiero wyciągamy delikatnie ciasto z bezą łapiąc za papier do pieczenia (wyciągając je z blaszki najlepiej sobie podstawić obok jakąś podstawkę typu cienka deska do krojenia żeby przenosząc je na blat nie połamać kruchego ciasta, a także żeby beza bardzo się nie pokruszyła).

Całość powtarzamy – czyli pieczemy drugi blat ciasta, nakładamy konfiturę, pieczemy, przygotowujemy bezę i pieczemy ponownie.


Krok 10

składniki na krem budyniowy do pani walewskiej

Krem budyniowy

W misce miksujemy mleko (250 ml) z żółtkami (4 szt), cukrem (150 g), cukrem z prawdziwą wanilią (20 g, lub wanilinowym), mąką (130 g), a także sypkim budyniem (40 g). Tylko do połączenia się składników.

Do garnka wlewamy 500 ml mleka i gotujemy na średnim ogniu. Gdy mleko nam się zagotuje, wtedy wlewamy jajeczną masę i całość mieszamy. Gotujemy na malutkim ogniu ciągle mieszając. Po chwili mieszania powinien się budyń zagęszczać, powstawać małe grudki, potem coraz większe, aż na końcu powstanie dość gęsty, gładki budyń. Odstawiamy do całkowitego wystudzenia.


Krok 11

budyń do ciasta pani walewska

Miękkie masło (150 g) ucieramy na wysokich obrotach miksera. Po chwili dodajemy po łyżce budyniu w temperaturze pokojowej, cały czas miksując.

Jeśli krem Ci się zwarzył to głównym błędem będzie różnica temperatury masła w stosunku do budyniu – np. jeżeli budyń będzie jeszcze ciepły/gorący i zmiksujesz z masłem (zimnym czy nawet w temperaturze pokojowej).


Krok 12

krem budyniowy do ciasta pani walewska

Krem budyniowy gotowy.


Krok 13

przygotowanie Pani Walewskiej

Składamy ciasto w całość. Na jedną warstwę ciasta z bezą nakładamy po łyżce kremu budyniowego, lekko rozsmarowujemy.

Jeśli beza w trakcie nakładania kremu się nieco pokruszy to nic się nie dzieje.


Krok 14

przygotowanie Pani Walewskiej

Przykrywamy górnym blatem ciasta z bezą.

Pani Walewska gotowa! Przechowujemy ją w lodówce, jednak przed nałożeniem na talerzyki wyciągamy szybciej z lodówki – bo kruche ciasta przechowywane w lodówce zawsze twardnieją (a po wyciągnięciu nieco miękną i lepiej się kroją). Smacznego!


pani walewska

ciasto pani walewska

pani walewska przepis

pychotka

Średnia ocena 4.7 / 5. Ilość głosów: 109

Oceń ten post jako pierwsza!

Komentarze

Subskrybuj
Powiadom o
guest
6 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
olga
olga
3 dni temu

Boże,tak proste ciasto, a wykonanie opisane jak powieść na 100 stron

Majka
Majka
4 miesięcy temu

Uwielbiam to ciasto. To było chyba pierwsze ciasto jakie upiekłam, przepis miałam ze starego zeszytu mojej mamy 😀 Zeszyt gdzieś zaginął, ale wydaje mi się, że przepis był bardzo zbliżony do Twojego ❤️ To ciasto to dla mnie taka podróż sentymentalna 😉

Julia
Julia
11 miesięcy temu

Czy kruche z bezą można upiec na jednej dużej blaszce a później przekroić na pół? Czy przekrojeniu jest wykonalne?

Pychotka

Ciasto Pani Walewska oraz Pychotka to właściwie to samo ciasto pod inną nazwą, chociaż moim zdaniem nazwa pychotka jest przyjemniejsza w wymowie 🙂 Składa się z kruchego blatu ciasta, warstwa bezy i dżemu z czarnej porzeczki oraz pysznego, domowego kremu budyniowego. Jest to jeden z moich pierwszych bardziej skomplikowanych przepisów, które wykonywałam już w gimnazjum. Od tamtego czasu systematycznie przygotowuję ciasto Pani Walewska co jakiś czas. Pychotka to idealna propozycja na każdą okazję – doskonale sprawdzi się jako deser podczas rodzinnych uroczystości, spotkań z przyjaciółmi czy romantycznej kolacji we dwoje. Jednym z głównych atutów “Ciasta Pani Walewska” lub “Pychotki” jest fakt, że jest to ciasto bardzo uniwersalne. Z jednej strony, jego słodki i delikatny smak zadowoli każdego łasucha, ale z drugiej strony, dzięki swojemu eleganckiemu wyglądowi i oryginalnym składnikom, może również stanowić ozdobę każdego stołu. Nie wahaj się więc ani chwili dłużej i spróbuj tego wyjątkowego ciasta już dziś! Jego smak na pewno Cię zachwyci, a goście będą błagali o kolejne kawałki.

Pani Walewska przepis

Przepis na panią walewską jest troszkę złożony, ale to powoduje jej wyjątkowość i w efekcie końcowym smak jest naprawdę rewelacyjny. Połączenie lekko kwaskowatego smaku dżemu porzeczkowego ze słodką bezą jest naprawdę strzałem w dziesiątkę 😉 Możesz dżem porzeczkowy zastąpić np. smakiem wiśniowym, jeżeli akurat masz go w lodówce. Ciasto Pani Walewska to idealny wypiek na wiele okazji: urodziny, imieniny, czy święta. Przygotowywałam je już tyle razy, że nie jestem w stanie podać nawet roku, w którym zrobiłam je po raz pierwszy. Jednak myślę, że chodziłam wtedy do gimnazjum i byłam zachwycona kiedy tak trudne i skomplikowane (na pierwszy rzut oka tak wygląda) mi wyszło i wszystkim smakowało. Może się to wydawać śmieszne, jednak dla mnie taki sukces był w pewnym sensie wejściem na Mount Everest cukiernictwa. Ten przepis na Panią Walewską jest troszkę pracochłonny, ale warty poświęcenia. Może nie należy też do najłatwiejszych, ale jeżeli co jakiś czas pieczesz jakiekolwiek ciasta, to na spokojnie sobie poradzisz.

Ciasto Pani Walewska

Jeżeli chcemy zachwycić naszych gości naszymi wypiekami i szukamy troszkę trudniejszego ciasta do wykonania np. na urodziny czy święta, to ciasto Pani Walewska będzie idealnym przepisem 🙂 Jej zrobienie zajmuje wprawdzie trochę czasu, ale naprawdę warto się pomęczyć bo efekt wow na końcu jest gwarantowany! Wystarczy, że podążysz krok po kroku za moimi powyższymi wskazówkami i na pewno uda Ci je wykonać w domu. Dla osób, które co jakiś czas wykonują wypieki, to ciasto w ogóle nie powinno być problemem 🙂 Warto jednak pamiętać, że kluczowym elementem w przygotowaniu tego ciasta jest dokładność i cierpliwość. Przygotowanie każdej warstwy, włącznie z kruchym ciastem, bezą i kremem, wymaga czasu. Ale nie ma się czego bać – przepis jest dokładnie opisany krok po kroku, a jeśli będziemy postępować zgodnie z instrukcjami, na pewno uda nam się uzyskać piękne i pyszne ciasto. Jeżeli spodoba ci się to ciasto, to sprawdź również moje pozostałe przepisy kulinarne.

RozwińZwiń