Pokazywanie postów oznaczonych etykietą zupy. Pokaż wszystkie posty
Pokazywanie postów oznaczonych etykietą zupy. Pokaż wszystkie posty

poniedziałek, 19 października 2020

Zupa dyniowa

Aromatyczna, rozgrzewająca, po prostu pyszna. No i ten cudowny żółty kolor! 

Jedna ze smaczniejszych zup jakie jadłam.

Polecam na jesienny obiad.




850 g dyni po obraniu

450 g ziemniaków

cebula

2 ząbki czosnku

duża marchewka

 korzeń pietruszki

1,5 l wywaru warzywnego lub z kurczaka

łyżka curry

łyżeczka kurkumy

łyżka garam masala

sól, pieprz do smaku

150 ml śmietany 30%

natka pietruszki do posypania




W większym rondlu  rozgrzać 2 łyżki oleju, przesmażyć posiekaną cebulę. Dodać pokrojone w kostkę dynię, marchew i korzeń pietruszki. Smażyć kilka minut, dodać przyprawy i zmiażdżone ząbki czosnku. Po kilku minutach wlać wywar i pokrojone w kostkę ziemniaki. Gotować pod przykryciem do miękkości warzyw.  Zupę zestawić z ognia, lekko przestudzić i dolać 100 ml śmietanki. Zmiksować na gładki krem. Ewentualnie doprawić jeszcze do smaku.

Zupę podawać z kleksem śmietanki, posypaną natką pietruszki i grzankami.


sobota, 27 kwietnia 2019

Zupa gołąbkowa z młodej kapusty z pulpecikami

Na straganach pojawiła się już młoda kapusta, którą moja rodzina wręcz uwielbia. Postanowiłam więc ugotować pyszną i treściwą zupę gołąbkową. Z koncentratem pomidorowym Pudliszki nabiera ona wyjątkowego, intensywnego smaku pomidorowego. Zupę koniecznie posypałam świeżym koperkiem, który nadaje jej wiosennego charakteru.
Z podanych składników otrzymacie duży garnek tej pysznej zupki więc obiad na dwa dni macie z głowy ;) a na drugi dzień jest ona jeszcze smaczniejsza.




Pulpeciki:
500 g mielonej wołowiny 
jajko
1/2 małej cebuli
ząbek czosnku
3 łyżki bułki tartej 
łyżeczka majeranku
sól, pieprz
olej do smażenia

Zupa:
2 małe główki młodej kapusty
słoiczek koncentratu pomidorowego Pudliszki (210g)
1 marchewka
korzeń pietruszki
kilka ziarenek ziela angielskiego
2 liście laurowe
łyżeczka cukru
sól, świeżo zmielony pieprz
pęczek koperku
100 g ryżu



Pulpeciki: Do miski przełożyć mięso, dodać jajko, drobno posiekany czosnek i cebulkę. Całość wymieszać, doprawić do smaku i dodać ok 3 łyżki bułki tartej. Wyrobić masę, z której łatwo będzie formować małe kuleczki. Mięsne pulpeciki obsmażyć na oleju.

Kapustę obrać z wierzchnich liści, drobno poszatkować. Marchew i pietruszkę obrać i zetrzeć na tarce na dużych oczkach. Dodać do kapusty. Zalać wodą aby tylko lekko przykryła kapustę. Doprawić do smaku. Gotować ok pół godziny. Po tym czasie dodać koncentrat pomidorowy Pudliszki oraz podsmażone wcześniej pulpeciki. Gotować jeszcze ok 15 minut, ewentualnie doprawiając zupę do smaku.

W osobnym garnku ugotować ryż. Zupę podawać z łyżką ryżu, obficie posypaną koperkiem.


Przepis bierze udział w akcji:

środa, 3 października 2018

Paprykowo-pomidorowa zupa krem

W jesienne chłodne dni coraz częściej sięgamy po rozgrzewające i sycące dania. Ta zupa jest idealna na taką pogodę, jaką obecnie mamy za oknami. 
Feta wspaniale komponuje się z pikantnym kremem z warzyw. 
Zupa świetnie smakuje z grzankami z żółtym serem.




4 czerwone papryki
4 pomidory (ewentualnie puszka pomidorów krojonych)
cebula
2 ząbki czosnku
2 łyżki oliwy
2 łyżki masła
litr bulionu warzywnego
sól, świeżo zmielony pieprz
łyżeczka cukru
łyżeczka suszonej bazylii
łyżka przyprawy pomidory suszone z bazylią i czosnkiem
feta i świeże liście bazylii do posypania 
grzanki z serem żółtym



W garnku o grubym dnie rozgrzać oliwę i masło. Zeszklić posiekaną cebulę, dodać czosnek i pokrojoną w kostkę paprykę. Smażyć ok 10 minut. Pomidory sparzyć, obrać ze skórki i pokroić w kostkę. Dodać do papryki i smażyć razem ok 5 minut. Do warzyw wlać bulion, dodać przyprawy do smaku. Całość gotować jeszcze ok 10 minut. Ugotowaną zupę zmiksować.
Podawać posypaną pokruszoną fetą i świeżymi listkami bazylii oraz z grzankami z żółtym serem.



wtorek, 21 sierpnia 2018

Bazyliowa zupa krem

Przepyszna i aromatyczna zupa. Ma przyjemny kolor i obłędnie pachnie świeżą bazylią. świetnie smakuje podana z grzankami lub groszkiem ptysiowym.



Zupa:
1 udko
1/2 kalafiora
5 średnich ziemniaków
korzeń pietruszki
marchew
1/4 selera
sól, pieprz
1 szkl liści bazylii

Grzanki:
kilka kromek chleba
2 ząbki czosnku
kilka łyżek oliwy z oliwek



Do garnka wlewamy 2 litry wody. Dodajemy obraną marchewkę, selera, korzeń pietruszki, udko. Gotować do czasu aż warzywa będą miękkie. Wtedy dodać pokrojone w kostkę ziemniaki i różyczki kalafiora. Doprawić do smaku, można dodać maggi jeśli lubicie. Gdy wszystkie warzywa będą miękkie, wyjąć udko i marchew a zupę zmiksować. Lekko przestudzić. Wtedy dodajemy liście bazylii i miksujemy.

Kromki chleba kroimy w małą kostkę. Na patelni rozgrzewamy oliwę, wrzucamy chleb oraz zgnieciony ząbek czosnku. Rumienimy.

Zupa nie może być bardzo gorąca aby bazylia nie ściemniała. Przed miksowaniem, warto odlać chochelkę rosołu aby go dolać w razie gdyby krem wyszedł za gęsty.
Zupę podajemy z grzankami.


czwartek, 21 grudnia 2017

Barszczyk czerwony z uszkami

Bez barszczu czerwonego z uszkami nie wyobrażam sobie Wigilii. Każdy na pewno ma swój ulubiony, rodzinny przepis. Ja podaję swój sposób przygotowania tego świątecznego dania. U mnie w domu wywar na barszcz robi się na mięsie wołowym ale jeśli chcecie możecie je pominąć i ugotować równie pyszny wywar na samych warzywach. Pamiętajcie, że woda z grzybów dodaje barszczykowi cudownego smaku i aromatu :)


"Uszka"

Ciasto:
2-2,5 szkl mąki pszennej
1 szk gorącej wody
1 łyżka oleju

Farsz:
30 dag pieczarek
cebula
2 spore garści suszonych grzybów
sól, pieprz
2 łyżki oleju

Farsz: Dzień wcześniej suszone grzyby zalać gorącą wodą aby tylko je przykryła i odstawić na całą noc do namoczenia. Na drugi dzień grzybki odcedzić (wodę zachować do barszczu) i posiekać razem z cebulą w drobną kosteczkę. Pieczarki oczyścić i zetrzeć na tarce na dużych oczkach. Na większej patelni rozgrzać olej, zeszklić cebulę, dodać pieczarki i grzyby. Smażyć na średnim ogniu do czasu aż cały płyn wyparuje. W razie konieczności można dodać do farszu 1-2 łyżeczki bułki tartej aby nie był zbyt wodnisty. Farsz przyprawić do smaku i ostudzić.

Ciasto: Do większej miski przesiać 2 szkl mąki, dodać olej i wlewać gorącą wodę, mieszając łyżką aby się nie oparzyć. Po chwili zagnieść gładkie i elastyczne ciasto, w razie potrzeby podsypując jeszcze mąką. Ciasto przełożyć do miski, przykryć i odstawić na 20 minut aby odpoczęło. Rozwałkować na cienki placek, kieliszkiem  (śr.4,5- 5 cm) wykrawać kółka i nakładać farsz. Zlepiać uszka. Uszka gotować 2 minuty w lekko osolonej wodzie. Odcedzić, ostudzić.



"Barszczyk"

1 kg buraków
2 marchewki
korzeń pietruszki
(ew. 1/2 kg wołowiny na rosół, np. pręga)
3 liście laurowe
kilka ziaren ziela angielskiego
woda z moczenia grzybów
łyżka majeranku
sól, pieprz
2 łyżki octu

W garnku zagotować 3 l wody (jeśli chcemy wywar mięsny to wodę zagotowujemy z wołowiną). Wrzucić obrane i grubo pokrojone warzywa, przyprawy i gotować na małym ogniu do miękkości (ok 1-1,5 godz). Przecedzić, dolać wodę z grzybów, majeranek i ocet. Doprowadzić do wrzenia.

Uszka podawać z barszczykiem posypane natką pietruszki.

środa, 18 października 2017

Flaczki z boczniaków

Pyszna, aromatyczna i bardzo rozgrzewająca zupa. Idealne rozwiązanie na zbliżające się jesienno zimowe chłody. Dodatkową zaletą jest to, że przygotujecie ją w 30 minut.




400 g boczniaków
cebula
 marchewka
korzeń pietruszki
2 ząbki czosnku
1 l bulionu warzywnego ew. drobiowego
2 łyżki oleju
2 liście laurowe
3 ziarenka ziela angielskiego
1/4 łyżeczki gałki muszkatołowej
sól, pieprz
łyżka koncentratu pomidorowego
łyżeczka majeranku



W rondlu rozgrzać olej i zeszklić posiekaną cebulę i czosnek. Boczniaki oczyścić i pokroić w paski. Marchew i pietruszkę obrać i zetrzeć na tarce o grubych oczkach. Grzyby i warzywa dodać do cebuli, chwilę smażyć. Zalać bulionem, dodać przyprawy (oprócz majeranku) i gotować ok 15 minut do miękkości składników. Pod koniec gotowania dodać majeranek.


czwartek, 13 lipca 2017

Zupa kukurydziana z kurczakiem i zacierkami

Na obiad proponuję pyszną i treściwą zupę z kukurydzą, kurczakiem i zacierkami. Zupa jest nie tylko bardzo smaczna ale również dosyć gęsta więc zaspokoi nawet największy głód.
Ugotujecie ją w pół godziny co może być ważne dla osób ciągle zabieganych lub nie lubiących długiego stania przy garnkach. Jeśli chcecie znać moje zdanie, zupa była jeszcze lepsza na drugi dzień.




350 g filetów z kurczaka
puszka kukurydzy
ok 150 g makaronu zacierki
mała marchewka
cebula
2 ząbki czosnku
1,5 l bulionu
150 ml śmietanki 30%
3 łyżki posiekanej natki pietruszki
1/2 łyżeczki kurkumy
łyżeczka lubczyku (miałam suszony)
sól, pieprz do smaku
2 łyżki masła klarowanego




W garnku rozpuścić masło, zeszklić posiekaną cebulę, dodać posiekany ząbek czosnku i startą na tarce o grubych oczkach marchewkę. Chwilkę przesmażyć. Zalać gorącym bulionem, dodać kukurydzę, pokrojonego w kostkę kurczaka, zacierki, kurkumę i lubczyk. Zupę gotować ok 15 minut, pod koniec wlewając śmietankę. Gotować jeszcze 5 minut. W razie potrzeby doprawić do smaku solą i pieprzem. Porcje zupy posypać świeżą natką pietruszki.




wtorek, 11 lipca 2017

Chłodnik buraczkowy z rzodkiewką i ogórkiem małosolnym

 .... czyli chłodnik buraczkowy na bogato i eksplozja smaków :)
Lato to doskonały czas na to aby korzystać z jego dobrodziejstw i przygotować pyszne i zdrowe potrawy ze świeżych warzyw.
Chłodnik jest takim daniem, które nie tylko świetnie smakuje ale jest zdrowe i bardzo orzeźwiające.
Przygotowując ten chłodnik nie zdawałam sobie sprawy, że tak pozytywnie zaskoczy mnie smakiem. Do tej pory przygotowywałam chłodniki z gotowanych buraczków ale dzięki koncentratowi barszczu Krakusa czas przygotowania i oczekiwania można sobie sporo skrócić. A smak chłodnika nadal jest bardzo wyrazisty i po prostu rewelacyjny.
Ja chłodnik często zabieram sobie w słoiczku do pracy a Wy?


1 l jogurtu naturalnego gęstego
1 szkl śmietany 18%
1/3 szkl koncentratu barszczu Krakus
1 pęczek rzodkiewki
4 ogórki małosolne
1/2 pęczka koperku
2 ząbki czosnku
1/2 pęczka szczypiorku
sól, pieprz do smaku



Jogurt naturalny, śmietanę i koncentrat barszczu wymieszać.  Warzywa umyć. Rzodkiewki razem z ogórkami zetrzeć na tarce o grubych oczkach lub pokroić w drobną kosteczkę. Koperek i szczypiorek posiekać. Czosnek przecisnąć przez praskę.  Wszystkie składniki wymieszać, doprawić do smaku solą i pieprzem. Odstawić w chłodne miejsce na 1 godzinę.
Chłodnik podawać z jajkiem na twardo, posypany szczypiorkiem.


#chlodnik #krakus #sprytnieizdrowo




wtorek, 9 maja 2017

Zupa krem z selera

Bardzo smaczna, lekka i pożywna zupa do zrobienia dosłownie w kilka chwil. Prażone orzechy i starty ser nadają jej wyjątkowego smaku. Gwarantuję, że na jednej miseczce się nie skończy ;)




2 duże selery (ok 700 g)
4 ziemniaki
1 cebula
1 ząbek czosnku
oliwa
1,5-2 l wywaru jarzynowego
sól
świeżo zmielony pieprz
maggi
2 łyżki śmietany 18%

1/2 szkl orzechów włoskich
ser formaggio lub parmezan



Na dwóch łyżkach oliwy zeszklić posiekaną cebulę. Dodać pokrojonego w kostkę selera i zmiażdżony czosnek. Smażyć kilka minut. Zalać wywarem, w zależności od pożądanej konsystencji wlać go mniej lub więcej (ewentualnie wodą i dodać kostkę warzywną). Ziemniaki umyć, obrać i pokroić w kostkę. Dodać do zupy, doprawić do smaku. Gotować do miękkości. Pod koniec gotowania dodać zahartowaną w zupie śmietanę. Zupę zmiksować na gładki krem.

Orzechy podprażyć na patelni, przesypać na czystą ściereczkę i pocierając usunąć skórki. Zupę podawać posypaną orzechami, startym serem i polaną oliwą. Można oprószyć świeżo zmielonym kolorowym pieprzem.


środa, 22 marca 2017

Grochówka z grzybami

Pyszna, sycąca i bardzo aromatyczna zupa. Co prawda mamy już wiosnę i staram się jeść mniej kaloryczne i lekkie posiłki ale taką zupkę od czasu do czasu lubię zjeść :)




400 g grochu łuskanego Cenos
15-20 dag boczku wędzonego
1 cebula
2 łyżki mąki pszennej 
3-4 suszone grzybki
duża marchewka
2 łodygi selera naciowego
2 ząbki czosnku
kawałek pora
3 liście laurowe
kilka ziarenek ziela angielskiego
łyżeczka przyprawy do dań z fasoli
1/2 łyżeczki słodkiej papryki 
1/2 łyżeczki majeranku
sól
świeżo zmielony pieprz
natka pietruszki



Grzyby gotować w niewielkiej ilości wody ok 10-15 minut. W dużym garnku zagotować ok 2,5-3l wody, wrzucić groch, pora, selera, pokrojoną marchewkę, ziele ang., liście laurowe, suszone warzywa i pokrojone grzyby z wodą, w której się gotowały.
Boczek pokroić w kostkę, usmażyć, dodać posiekana cebulkę i czosnek, smażyć do zrumienienia. podsypać mąką i prażyć kilka minut. Boczek dodać do gotującego się grochu. Zupę przyprawić do smaku i gotować do czasu aż groch zacznie się rozpadać. Grochówkę podawać posypaną natką pietruszki, z groszkiem ptysiowym lub grzankami.


wtorek, 20 grudnia 2016

Krokiety z kapustą i czerwony barszczyk

Krokiety lubi cała moja rodzina. Przygotowuję je często na Wigilię lub Sylwestra ze znajomymi jako jedno z dań gorących. Polecam :)




Naleśniki:
500ml mleka
400g mąki pszennej
2 jajka
szczypta soli
2 łyżki oleju

Farsz:
1kg kapusty kiszonej
sopra garść suszonych grzybów leśnych
3 pieczarki
cebula
sól, pieprz
kilka ziaren ziela angielskiego
3 liście laurowe
łyżeczka przyprawy do dań z kapusty
2 łyżki masła

Panierka:
2 jajka
bułka tarta

olej do smażenia

Barszczyk:
2kg buraków
2 marchewki
1/2 selera
kawałek pora
2 kości żeberkowe
kilka ziarenek ziela angielskiego
3 liście laurowe
sól, kilka ziarenek pieprzu
2-3 łyżki octu
1 łyżka majeranku





Nalesniki: wszystkie składniki dokładnie zmiksować, dodając tyle mąki aby ciasto nie było za rzadkie. Ciasto odstawić na pół godziny. Naleśniki smażyć na rozgrzanej patelni. Powinno wyjść ok 15 naleśników.

Farsz: Kapustę odcisnąć, poszatkować, zalać wodą i zagotować. Odcedzić. Dolac niewielką ilość wody, dodać liście laurowe, ziele ang, przyprawę do kapusty i gotować na nieduzym ogniu. Grzyby zalać niewielką ilościa wody, gotować ok 10 minut. Dolać do gotującej się kapusty. Gotować do miękkości. Cebulę i pieczarki posiekać. Rozgrzać masło i zeszklic cebulę, dodać pieczarki, usmażyć. Przełożyc do farszu z kapusty, wymieszać. W razie konieczności doprawić solą i pieprzem. Na naleśniki nakładamy łyżkę farszu i zwijamy krokiety. Następnie panierujemy w jajku i bułce tartej. Smażymy na rozgrzanym oleju. Podajemy z czerwonym barszczykiem.

Barszczyk czerwony: W dużym garnku zagotować 1,5l wody, dodać obrane i pokrojone w duże kawałki marchewki, selera, pora oraz liście laurowe i ziele ang i kości. Podczas gotowania zebrać szumowiny. Gdy warzywa będą miękkie wyjąć je z wywaru i dodać obrane i pokrojone w małe kawałki buraczki. Dolać tyle wody aby zakryła warzywa. Gotować na małym ogniu do miękkości. Po tym czasie wyłowić buraczki.Doprawić do smaku solą i octem. Pod koniec gotowania dodać majeranek.

środa, 14 grudnia 2016

Zupa gulaszowa

 Na zimowe chłody ta zupa będzie doskonałą propozycją na obiad. Jest sycąca i świetnie rozgrzewa. Możecie ugotować ją dzień wcześniej i po powrocie z pracy będzie czekał na Was pyszny obiad.




 700g mięsa z szynki lub łopatki
duża cebula
2 łyżki mąki pszennej
5 pieczarek
5 dużych ziemniaków
1/2 czerwonej papryki
1/2 żółtej papryki
2 średnie marchewki
korzeń pietruszki
2/3 szkl zielonego groszku
mały koncentrat pomidorowy
sól, pieprz
łyżka czosnku granulowanego
łyżka słodkiej papryki
kilka ziarenek ziela angielskiego
2 liście laurowe
3 łyżki oleju




Mięso myjemy i kroimy w niedużą kostkę. Oprószamy solą, pieprzem, czosnkiem granulowanym i papryką, dokładnie mieszamy w przyprawach. W dużym rondlu o grubym dnie rozgrzewamy olej. Wrzucamy mięso i mocno rumienimy z każdej strony. Oprószamy mąką, chwilę smażymy. Dodajemy posiekaną cebulkę, po ok 5 minutach pokrojone pieczarki. Smażymy ok 10 minut. Całość zalewamy ok 1,5 l gorącej wody. Dodajemy pokrojoną w talarki marchew, i pokrojony w kostkę korzeń pietruszki. Dorzucamy liście laurowe i ziele ang. Zupę gotujemy do miękkości wszystkich składników. Wtedy dodajemy groszek, paprykę i pokrojone w kostkę ziemniaki. W razie konieczności dolewamy jeszcze trochę wody i doprawiamy. Dodajemy koncentrat pomidorowy. Gotujemy jeszcze ok 20-30 minut. Zupę podajemy posypaną natką pietruszki.

czwartek, 10 listopada 2016

Bigos

Jest to jedno z moich ulubionych jesienno-zimowych dań. 
Bardzo sycący i rozgrzewający. Za każdym razem wychodzi trochę inny, w zależności od tego co akurat wrzucam do garnka. Ja robię bigos tylko z kapusty kiszonej, choć można dać kiszoną i świeżą. Zawsze dodaję pokrojone w kostkę i przesmażone mięso z łopatki lub szynki. Do tego dobra kiełbasa, czasami boczek wędzony i garść grzybków suszonych. Oczywiście nie może zabraknąć przypraw.
Niektórzy lubią do bigosu wlać trochę czerwonego wina lub wrzucić wędzone śliwki. Wszystko jest dozwolone i za każdym razem będziemy mieć pewność, że zachwyci nas trochę innym smakiem :)




2 kg kapusty kiszonej
1 kg mięsa z łopatki lub szynki
1/2 kg kiełbasy
1 pieczona pierś z kurczaka
1 chochelka sosu z pieczenia kurczaka
marchewka
2 łyżki mieszanki suszonych warzyw
cebula
sól, pieprz
garść suszonych grzybów
3 listki laurowe
kilka ziarenek ziela angielskiego
łyżka przyprawy do bigosu
2-3 łyżki koncentratu pomidorowego



Kapustę posiekać, zalać wodą (poziom wody nie musi być wyższy niż poziom kapusty). Gdy kapusta się zagotuje odcedzić i wlać świeżą wodę. Gdyby kapusta była za kwaśna, jeszcze raz odcedzam i dolewam świeżej wody. Gotujemy na niewielkim ogniu dorzucając przyprawy, pokrojone w kostkę i przesmażone mięso z łopatki, cebulę i kiełbasę. Wrzucamy startą na grubych oczkach marchewkę i gotujemy ok godzinę.
Grzyby moczymy w 1 szkl gorącej wody, kroimy i dodajemy wraz z wodą do bigosu, dodajemy również upieczoną i pokrojoną pierś z kurczaka i sos. Nadal gotujemy do miękkości wszystkich składników. Pod koniec gotowania dodaję koncentrat pomidorowy.

Najlepiej aby bigos postał przez noc w chłodnym miejscu, odgrzany na drugi dzień będzie jeszcze lepszy :)



środa, 13 kwietnia 2016

Fasolka po bretońsku

Uwielbiam fasolkę chyba pod każdą postacią. Przez kilka ostatnich dni było tak chłodno i nieprzyjemnie, że postanowiłam ugotować właśnie takie rozgrzewające i sycące zarazem danie.
Lubicie?





350 g fasolki Piękny Jaś Tyczny Cenos
podwójne pętko kiełbasy toruńskiej
cebula
marchew
1/2 selera
2 ząbki czosnku
2 liście laurowe
3 ziarenka ziela angielskiego
łyżka przyprawy do dań z fasoli
łyżeczka papryki słodkiej
2 łyżki majeranku
2 łyżki koncentratu pomidorowego
łyżka mąki
1/2 łyżeczki cukru
sól
pieprz
2 łyżki oleju




Fasolę opłukać, zalać 1,5 l wody i moczyć przez całą noc. Na drugi dzień gotować w tej samej wodzie , w której się moczyła.
Kiełbasę obrać ze skórki, pokroić w półplasterki i razem z posiekaną cebulą przesmażyć na oleju. Na 2 minuty pod koniec smażenia dodać posiekany czosnek.
Po ok godzinie gotowania dodać do fasoli usmażoną kiełbasę, startą na tarce o dużych oczkach marchew i selera oraz przyprawy (oprócz majeranku). Gotować do czasu aż fasola będzie zupełnie miękka. 1/2 szkl zimnej wody wymieszać z koncentratem i mąką. Wlać pod koniec gotowania się fasolki, dodać majeranek i cukier, ewentualnie sól i pieprz do smaku, wymieszać. Gotować razem jeszcze ok 5 minut.
Można posypać przed podaniem natką pietruszki.


wtorek, 29 marca 2016

Zupa pomidorowa z brązowym ryżem

Pyszna, zdrowa zupa z dodatkiem brązowego ryżu Cenos poleca się na poświąteczny lekki obiad. 
Jeśli został Wam rosół z wielkanocnego obiadu polecam taką pyszną i lekką zupę. Będzie w sam raz aby zregenerować organizm po poświątecznym łakomstwie. Na dodatek robi się ją błyskawicznie co jest dodatkowym plusem po tylu godzinach stania w kuchni przy garnkach ;)

Zupę podałam na talerzu Porcelana Bogucice "Antonio".




1 l rosołu + marchewka i korzeń pietruszki z gotowania
puszka pomidorów krojonych
2 torebki ryżu brązowego pełnoziarnistego Cenos
sól i pieprz do smaku

koperek do posypania



Rosół i pomidory zmiksować. Możecie zrobić to niedokładnie i zostawić cząstki pomidorów albo zmiksować rosół z wszystkimi warzywami na krem. Dodać pokrojoną marchewkę i pietruszkę. Całość podgrzewać na małym ogniu do momentu zawrzenia. W razie potrzeby przyprawić do smaku.
Ryż zagotować w osobnym garnku wg przepisu na opakowaniu.
Zupę podawać z ryżem i ewentualnie kleksem śmietany jeśli lubicie.

środa, 16 marca 2016

Rosół drobiowo-wołowy

Przepisów na rosół jest wiele. W każdym domu gotuje się go trochę inaczej. Ja z dzieciństwa pamiętam przepyszny rosół mojej Babci. Zawsze gotowała go z wiejskiej kury, która wcześniej biegała sobie u niej po ogrodzie. Taki rosół jest najlepszy na świecie. Ale jeśli nie mamy kury wiejskiej trzeba zadowolić się taką ze sklepu ;)
My lubimy rosół drobiowy więc najczęściej taki gotuję ale czasami dodaję do niego kawałek wołowiny.
Rosół podałam w talerzu "Julia Gold" od Porcelany Bogucice.




30 dag wołowiny na rosół np. pręgi
3 duże udka z kurczaka
3-4 marchewki
2 korzenie pietruszki
2 małe cebule
kawałek kapusty włoskiej
1/2 korzenia selera
2-3 łodygi selera naciowego
kawałek pora
2 ząbki czosnku
2 liście laurowe
po 4 ziarenka ziela angielskiego i pieprzu
sól
szczypta kurkumy dla koloru




Wołowinę zalewam ok 3 litrami zimnej wody i gotuję ok 30 minut. Po tym czasie dodaję mięso z kurczaka i obrane warzywa. Cebulę przekrawam wcześniej na pół i przypalam na suchej patelni.
(Jeśli gotuję rosół drobiowy, od razu zalewam mięso i warzywa zimną wodą i gotuję na małym ogniu do miękkości)
Do gotującego się wywaru dorzucam liście laurowe, ziele angielskie, kurkumę, ziarenka pieprzu i sól (1 płaską łyżkę).
Cały czas należy pamiętać o zbieraniu szumowin tworzących się na powierzchni.
Wywar gotuję na małym ogniu aby tylko lekko pyrkał przez ok 1,5-2 godzin.
Po tym czasie rosół przecedzić.
Najlepiej smakuje z domowym makaronem, pokrojoną w kostkę marchewką i natką pietruszki.

Rosół można przechować w lodówce ale należy pamiętać aby go wcześniej odcedzić, żeby dłużej zachował świeżość.


sobota, 27 lutego 2016

Rosołek z lanymi kluseczkami

Lekki i delikatny. Zaletą jest to, że szybko się gotuje, szybciej niż tradycyjny rosół ;)
Moja córeczka bardzo lubi tę zupę. A najbardziej chyba właśnie za te kluseczki. Im większe tym lepiej ;)
Do zrobienia kluseczek użyłam niezastąpionej mąki od Młynomag :)
Zupę podałam w miseczce od Porcelany Bogucice "Malta".





Rosołek:
1 porcja rosołowa lub 2 udka
2 marchewki
korzeń pietruszki
kawałek selera, cebula, kawałek zielonej części pora
2 ząbki czosnku
 liść laurowy
2-3 ziarenka ziela angielskiego
sól, pieprz do smaku
maggi do smaku
łyżeczka przyprawy uniwersalnej
1/2 pęczka koperku

Lane kluseczki:
2 jajka
ok 1/2 szkl mąki pszennej Luksusowej Młynomag




Rosołek: Do garnka wlać ok 2-2,5l wody, zagotować. Wrzucić porcję rosołową lub udka, obrane marchewki, pietruszkę, selera, czosnek, cebulę (proponuję ją przypalić nad płomieniem) oraz liść laurowy i ziele angielskie. Gotować do miękkości warzyw i mięsa. Z wywaru wyjąć wszystkie warzywa i mięso. Marchew pokroić w talarki i przełożyć  z powrotem do zupy. Rosołek przyprawić do smaku.

Kluseczki: Jajka rozbełtać. Ja to robię w dużym kubku za pomocą widelca, tak jak ucierało się dawniej kogel mogel ;) dodać 2-3 łyżki zimnej wody i stopniowo dodawać mąkę. Ucierać na gładkie i gęste lejące się ciasto.

Do gotującego się rosołu wlewać bardzo cieniutkim strumieniem kluseczki, jednocześnie mieszając zupę. Gotować ok 1 minutę. Pod koniec dodać posiekany koperek.




czwartek, 18 lutego 2016

Barszcz ukraiński

Dziś polecam Wam pyszną, zdrową i pożywną zupę. Aby przygotować ją szybciej dodałam do niej fasolkę z puszki. Zaoszczędziłam w ten sposób czas na długie moczenie i gotowanie ;) 




3 buraki
4 duże ziemniaki
1 pietruszka
2 marchewki
kawałek selera
kawałek kapusty włoskiej
2 małe cebulki
ząbek czosnku
puszka białej fasoli
1/2 szkl śmietany
1-2 łyżki octu/soku z cytryny
2 skrzydełka lub udko
1 łyżeczka kucharka
liść laurowy
2 ziarenka ziela angielskiego
sól, pieprz
natka pietruszki do posypania



Buraki szorujemy i pieczemy lub gotujemy do miękkości. Obieramy i ścieramy na tarce.
W garnku zagotować 2 litry wody. Wrzucić skrzydełka, obrane marchewki, pietruszkę, seler, ząbek czosnku i nakłute nożem cebulki. Dodać liść laurowy, ziele ang., kucharek i gotować do miękkości. Wyjąć warzywa i skrzydełka. Marchew i pietruszkę pokroić w talarki, wrzucić do wywaru (resztę warzyw wyrzucić). Dodać pokrojone w kostkę ziemniaki i poszatkowaną kapustę, doprawić solą i pieprzem. Gotować do miękkości ziemniaków (ok 15 minut). Pod koniec gotowania wrzucić fasolkę i starte na tarce buraki. Uważać aby zupa się nie zagotowała bo buraczki stracą kolor. Na koniec dodać ocet i ewentualnie doprawić jeszcze do smaku.

Zupę można zabielić śmietaną przed podaniem lub rozlać na talerze i podawać z kleksem śmietany, posypana natką pietruszki.
Do zupy warto również dodać łyżkę koncentratu pomidorowego. Ja go pominęłam.

sobota, 23 stycznia 2016

Zalewajka z ziemniakami i grzybkami

Czasami chcemy zjeść coś dobrego i szybkiego. A dodatkowo w takie mrozy przydałoby się jeszcze trochę rozgrzać po spacerze. Ta zupa jest świetnym rozwiązaniem na szybki, rozgrzewający i sycący obiad. Nie wiem jak Wy ale my bardzo ją lubimy.

Zupę podałam w talerzu z serii "Antonio" od Porcelany Bogucice.





3 kiełbaski śląskie
5 ziemniaków
1 marchewka
kawałek selera
2 ząbki czosnku
100g słoniny
2 liście laurowe kilka ziarenek ziela ang.
łyżka majeranku
łyżka lubczyku suszonego
3 suszone grzybki (u mnie tym razem zamrożona kostka wody z moczenia grzybów)
ok 1/2l zakwasu na żurek 
2 łyżki śmietany
świeża natka pietruszki

jajka na twardo-ilość wg uznania




Słoninę pokroić w drobną kosteczkę, kiełbasę pokroić w talarki. Razem przesmażyć na rozgrzanej patelni do wytopienia się słoniny. W garnku zagotować 2 litry wody, wrzucić przesmażoną kiełbaskę i słoninkę (bez wytopionego tłuszczu- ten zachowujemy do innych celów), pokrojone w kostkę ziemniaki, startą na tarce marchewkę i selera, liście laurowe i ziele ang. oraz kostkę grzybową lub namoczone wcześniej grzybki. Gotujemy do czasu aż ziemniaki będą miękkie. Wlewamy zakwas na żurek (można wlać mniej jeśli nie lubicie zbyt kwaśnej zupy). Dodajemy majeranek i lubczyk, gotujemy jeszcze ok 10-15 minut. Na sam koniec dodajemy śmietanę i natkę pietruszki.
Podajemy z jajkiem na twardo.


wtorek, 5 stycznia 2016

Zupa z ciecierzycy

Mrozy na razie nie ustępują. Warto więc ugotować dla rodzinki jakąś rozgrzewającą, sycącą a do tego zdrową zupkę, która szybko i w przyjemny sposób rozgrzeje zmarzluchów. Przyznam się bez bicia, że to moje pierwsze danie z ciecierzycą ;) i na pewno nie ostatnie bo rodzince bardzo posmakowała. Już mam kilka pomysłów na kolejne potrawy z ciecierzycą w roli głównej. A tym razem zapraszam na zupę :)


Zupkę podałam w bulionówce "Miranda" od Porcelany Bogucice.





250g ciecierzycy
400g schabu
1 duża marchewka
kawałek selera
2-3 łodygi selera naciowego
cebula
ząbek czosnku
sól, pieprz
łyżeczka suszonej kolendry
2 ziarenka ziela ang.
liść laurowy
łyżeczka słodkiej papryki
łyżeczka przyprawy suszone pomidory z bazylią
2 łyżki koncentratu pomidorowego
natka pietruszki
2-3 łyżki oleju do smażenia




Ciecierzycę przepłukać, zalać zimną wodą (ok 1l) i moczyć przez całą noc. Gotować do miękkości (ok 1 godz). W międzyczasie przygotować schab. Mięso umyć, osuszyć i pokroić w kostkę. Oprószyć solą, pieprzem i słodką papryką. Usmażyć na 2 łyżach oleju na rumiano, pod koniec dodać posiekaną cebulkę i smażyć aż się zeszkli. Dodać do miękkiej soczewicy, wrzucić liść laurowy, ziele ang, dolać jeszcze tyle gorącej wody aby uzyskać odpowiednią gęstość zupy (u mnie ok 1,5l). Doprawić solą-cały czas gotować na małym ogniu. Na tłuszczu ze smażenia mięsa podsmażamy ok 5 min. pokrojone w słupki marchew i selera oraz pokrojony w plasterki seler naciowy i posiekany czosnek. Warzywa dodajemy do zupy. Dodajemy koncentrat, kolendrę i gotujemy do czasu aż warzywa będą miękkie. Zupę podajemy posypaną natką pietruszki.