Materiały umieszczone na tym blogu powstały m.in. dzięki społeczności buycoffee.to

Materiały umieszczone na tym blogu powstały m.in. dzięki społeczności buycoffee.to
Dziękuję za wsparcie! :)

Porównanie typów mąki pszennej w różnych krajach - aktualizacja


Porównanie typów mąki pszennej w różnych krajach

Stworzona przeze mnie tabela z porównaniem typów mąki pszennej: polskiej, włoskiej, rosyjskiej, niemieckiej, francuskiej, holenderskiej i dostępnej w UK/USA. Czasami korzystamy z obcojęzycznych przepisów i chcemy znaleźć odpowiednik polskiej mąki, więc może komuś się przyda.

Porównanie typów mąki opiera się jedynie na zawartości popiołu, tabela ma więc charakter jedynie orientacyjny, jeśli macie jakieś uwagi proszę umieszczać je w komentarzach.

typy mąki pszennej w różnych krajach

Komentarze

  1. Dzień dobry, bardzo przydatne zestawienie. Mam tylko uwagę co do mąki sitkowej 1400 chyba dotyczy żytniej. Poszukuję jeszcze odpowiednika polskiego dla mąki мука сеяная ржаная - czy to będzie typ 720?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. I jeszcze jeden rodzaj mąki do rozszyfrowania мука ржаная обдирная.

      Usuń
    2. Nazwę sitkowa dla pszennej 1400 znalazłem na Wikipedii. мука сеяная ржаная to jasna mąka żytnia, myślę że i 500 i 720 mniej więcej w to wchodzi, ja bym ją nazwał rosyjską pytlową. мука ржаная обдирная to coś jak nasza 1150, taka średnio razowa, ja ją zastępuję mieszanką razowa:jasna 1:2, bo 1150 trudno kupić. Pozdrawiam. P.S. O mące dziś akurat ciekawą stronę znalazłem http://www.theartisan.net/MainCommFrm.htm

      Usuń
    3. Dziękuję za odpowiedź i ciekawy link.

      Usuń
    4. Tutaj też ciekawy opis https://golos.io/ru--rzhanoijkhleb/@registrr/rzhanoi-khleb-azbuka-domashnego-pekarya-chast-i-vvedenie

      Usuń
    5. Z tego wynika, że ржаная обдирная to coś pomiędzy naszą polską 1150 a 1400. Żadnej z tych mąk nie ma u mnie w sklepach. Tak jak wcześniej pisałem, ja mieszam 2 części 720 z 1 częścią 2000, też na jakiejś rosyjskiej stronie taki sposób postępowania znalazłem ale nie pamiętam już adresu strony.

      Usuń
  2. A proszę o podpowiedź jak traktować mąkę o nazwie Мука ржаная цельносмолотая.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Żytnia pełnoziarnista, pełny przemiał, po naszemu razowa ;)

      Usuń
  3. proszę o pomoc w kwestii maki razowej Typ 170 (podobno francuska) jaki to jest odpowiednik naszej maki ???

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. To coś jak nasza żytnia pełnoziarnista typ 2000, miałem ją kiedyś, to ciemna, drobno mielona mąka żytnia.

      Usuń
  4. Dzień dobry. Szukam mąki do chleba bez Roundaupu. Niekoniecznie ekologicznej (cena).

    OdpowiedzUsuń
  5. Zrób tabelę na zawartość białka w mące (białka nierozpuszczalne w wodzie - gluten) Dla przykładu mąka polska typu 450 a mąka włoska Farina di Grano Tenero Tipo 00 to jest jak dzień do nocy. Rzadko spotyka się polskie mąki o zawartości białka powyżej 10,5% a jak się znajdzie w opisie to tylko na słowo honoru i nic poza tym. Testowałem kilkanaście mąk i zawsze, ale to zawsze przy hydracji ciata 60-75% ciasto się rozrywało. A mimo durnego trąbienia jaki to gluten jest "be" to bez glutenu dobrego ciasta chlebowego, pizzowego czy drożdzowego jakiegokolwiek się nie zrobi.

    OdpowiedzUsuń
  6. Jaki bylby amerykański odpowiednik mąki krupczatki?

    OdpowiedzUsuń
  7. Witam.jesli chodzi o maki wloskie (mieszkam we Wloszech od 20 lat),to moge podpowiedziec,ze jest maka MANITOBA (nazwa od od kanadyjskiej prowincji),ktora jest odpowiednikiem polskiej chyba luksusowej ,ma najwyzsza zawartosc glutenu czyli "najsilniejsza".Po niej jest maka typ "0",nastepnie typ "00", typ 1,typ 2,razowe.

    OdpowiedzUsuń
  8. A w Austrii to oprócz Typów jeszcze : glatt (drobno zmielona), griffig (nieco grubsza) i universal (mieszanka obu mąk 1:1) Niemiecki typ 405, to austriacki typ W480, pełnoziarniste mąki to Vollkornmehl, bez typu.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty