Jakie drewno do kominka wybrać?

Jakie drewno do kominka wybrać?
07Lip

Na opał do kominka w sezonie grzewczym zużywamy od 5 do 15 metrów sześciennych drewna. W zależności od wielkości i ilości ogrzewanych pomieszczeń. Kupując drewno do kominka, powinniśmy zastanowić się nad jego gatunkiem, składowaniem, czy miejscem skąd je bierzemy.

Jaki gatunek drewna do kominka wybrać?

Do palenia w kominkach nie jest polecane wybieranie drzew iglastych. Mają one dużo żywicy, która podczas spalania zaczyna strzelać, a tym samym powoduje plamy, które są ciężkie do wywabienia. Dodatkowo tworzy się dużo sadzy i dymu, który osadza się w przewodzie kominowym i na ściankach kominka. Dlatego też lepszym wyborem jest drewno liściaste. Jego spalanie nie produkuje dużej ilości dymu, a tym samym kominek pozostaje dłużej czysty. Szczególną uwagę powinniśmy zwrócić na drewno twarde, czyli dąb, buk, czy też grab – podczas spalania daje ono najwięcej ciepła. Drewna jak topola, czy lipa są lżejsze, przez co są także mniej kaloryczne – do ogrzania domu, będziemy potrzebować go około 2 razy więcej.

Drewno do rąbania, czy w strzępach?

Jak wiadomo już porąbane drewno, jest dla nas dużym ułatwieniem. Jednak drewno, które jest już gotowe, do spalania jest droższe, dlatego czasami lepiej zdecydować się na drewno, które będziemy musieli sami przygotować. Decydują się na drewno w kawałkach, warto wziąć pod uwagę jego łupliwość, w takim wypadku lepiej wybrać brzozę lub buk, ponieważ będzie nam łatwiej je porąbać. Nasze drewno możemy przygotować za pomocą siekiery, czy też bezpieczniejszego i szybszego w działaniu narzędzia, czyli łuparki do drewna, jest to sprzęt, dzięki któremu o wiele szybciej i bezpieczniej przygotujemy strzępy na opał.

Zdjęcie Jakie drewno do kominka wybrać? #1
źródło: pixabay.com

Najlepszymi gatunkami drewna są te twarde, czyli jesion, grab oraz buk. Dużo wartości mają także drzewa owocowe, szczególną uwagę powinniśmy zwrócić na jabłoń, gruszkę oraz śliwkę.

Najpopularniejsze gatunki drzew

  • Grab
  • Jesion
  • Buk
  • Dąb
  • Brzoza
  • Olcha
  • Topola
  • Drzewka owocowe
następna inspiracja
Zobacz nasze filmy i zasubskrybuj kanał:
ZOBACZ TAKŻE
SKOMENTUJ
następna inspiracja