Naukowcy ostrzegają- w Polsce nadchodzi inwazja papug!

Ewelina
Newsy
04.06.2018 18:29
Naukowcy ostrzegają- w Polsce nadchodzi inwazja papug!

Według polskich ekspertów pojawienie się w naszym kraju nowych, tropikalnych gatunków ptaków, to tylko kwestia czasu. W krajach sąsiednich już można zaobserwować znaczną ilość papug, które niestety negatywnie wpływają na ekosystem i rolnictwo. W naszym klimacie są bowiem szkodnikami, re zagrażają wielu gatunkom roślin i zwierząt.

Zdjęcie Naukowcy ostrzegają- w Polsce nadchodzi inwazja papug! #1
źródło: https://pl.pinterest.com/pin/633459503810481493/

Gatunkiem, który w ciągu XXI wieku, według naukowców i zoologów opanuje nasz kraj jest Aleksandretta obrożona- pochodzący z Afryki i Indii ptak egzotyczny, który zaczęto sprowadzać do Europy w latach 50. XX wieku. Szacuje się, że na przełomie XX i XI wieku sprowadzono aż około 137 tysięcy osobników!

Popularność zyskały głównie dzięki swojej inteligencji, łatwości hodowli oraz chęci do nauki naśladowania dźwięków.

Niestety, ze względu na brak wiedzy dotyczącej warunków życia tych ptaków, zaczęły one opanowywać Europę- m. in. w Wielkiej Brytanii, Belgii, Holandii, Niemczech, Słowenii czy Turcji.

Zdjęcie Naukowcy ostrzegają- w Polsce nadchodzi inwazja papug! #2
źródło: https://pl.pinterest.com/pin/786581891140508871/

Okazuje się, że Aleksandretty świetnie radzą sobie w naszym klimacie,dobrze znoszą mrozy. Są wszystkożerne. Atakują karmniki dla innych ptaków, ponadto tworzą dziuple w izolacjach budynków. Dodatkowo są nosicielami bakterii wywołujących m.i n. ornitozę- ostrą chorobę zakaźną układu oddechowego oraz kryptosporydiozę- zapalenie układu pokarmowego.

W swoim naturalnym środowisku są uważane za szkodniki- niszczą plantacje roślin. Gatunek ten trafił na listę 100 najbardziej uciążliwych.

Aleksandretty to gatunek, który wymknął się hodowcom spod kontroli. Bardzo istotne jest obserwowanie rozwoju oraz konsekwencji wynikających z rozprzestrzeniania się papug. Uważa się, że oprócz efektu cieplarnianego, inwazje szkodliwych zwierząt są równie tak samo niebezpiecznie dla naszego środowiska.

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną