Dlaczego warto zaprosić pszczoły do swojego ogrodu?

Dlaczego warto zaprosić pszczoły do swojego ogrodu?
15Maj

Ponad połowa gatunków polskich owadów pszczołowatych jest zagrożona wyginięciem, a 80% flory w naszej szerokości geograficznej, to rośliny owadopylne. Dzięki pracy pszczół, możemy cieszyć się smakiem ogrodowych jabłek, czereśni, czy cukinii. W wyniku powszechnie stosowanych w rolnictwie pestycydów, za 3 lata tych smakołyków może nam zabraknąć.

Zdjęcie Dlaczego warto zaprosić pszczoły do swojego ogrodu? #1
źródło: stocksnap.io

Jak pomóc pszczołom i stworzyć dla nich idealne miejsce we własnym ogrodzie?

  1. SADŹ KWIATY/DRZEWA –Kwiaty są dla pszczół źródłem pokarmu. Ich obecność jest wymagana, żeby pszczoły przeżyły i wydały na świat potomstwo. Do kwiatów musi być stały dostęp, ponieważ pszczoła nie może najeść się na zapas, więc jeśli przekwitną jedne kwiaty, powinny pojawić się następne.
  2. DZIKIE MIEJSCE- Wygospodaruj w ogrodzie kawałek miejsca, w którym nie będziesz przekopywać ziemi, ani kosić trawy. Tam pszczoły chętnie stworzą gniazdo. Dla bezpieczeństwa, usytuuj je dalej od miejsca, gdzie spędzacie najwięcej czasu.
  3. UNIKAJ PESTYCYDÓW- Na ile to możliwe, zrezygnuj z używania chemii w ogrodzie. W zamian za to, używaj naturalnych środków do ochrony roślin lub pułapek feromonowych.
  4. PODLEWANIE- Tę czynność zostaw na koniec dnia. Z mokrych kwiatów zebranie pyłku jest niemożliwe.
  5. PORZĄDKI- Zaschnięte, przekwitnięte rośliny usuwaj z ogrodu dopiero na wiosnę. Łodygi i liście są idealnym miejscem do zimowania niektórych owadów.
Zdjęcie Dlaczego warto zaprosić pszczoły do swojego ogrodu? #2
źródło: stocksnap.io

następna inspiracja
Zobacz nasze filmy i zasubskrybuj kanał:
ZOBACZ TAKŻE
SKOMENTUJ
następna inspiracja