Co mówi o Twoim zdrowiu Twój język?

Ewelina
Zdrowie
26.07.2016 14:10
Co mówi o Twoim zdrowiu Twój język?

Czy wiesz, że stan Twojego języka może wiele powiedzieć o stanie Twojego zdrowia?

Na co dzień nie zwracamy uwagi na to, jak wygląda nasz język. Warto jednak raz na jakiś czas przyjrzeć się jego kondycji. To może wydać się dziwne, ale z języka można wyczytać wiele cennych informacji na tematy zdrowia. Wystarczy, że dokładnie obejrzysz swój język przed lustrem. Wszelkie plamki, dziwny kolor czy uwypuklenia mogą Ci wiele powiedzieć.

Różowy i gładki język.

Taki język jest oznaką, że wszystko jest w porządku. Jeśli na języku nie ma wielu brodawek ani przebarwień, prawdopodobnie nie brakuje Ci witamin ani minerałów. Jeśli jednak język jest zbyt gładki, możne to oznaczać niedobór składników odżywczych.

Zdjęcie Co mówi o Twoim zdrowiu Twój język? #1

*Czerwony i mięsisty. *

Bardzo czerwony kolor języka może oznaczać niedobór witamin B 12 i kwasy foliowego (Cleveland Clinic). Kiedy zauważysz u siebie właśnie ten objaw, wzbogać swoją dietę w dużą ilość zielonych warzyw liściastych.

Zdjęcie Co mówi o Twoim zdrowiu Twój język? #2

Faliste krawędzie języka.

Jeśli na krawędziach Twojego języka pojawiły się dziwne faliste uwypuklenia, może mieć to związek z nieprawidłowym funkcjonowaniem tarczycy. W tym przypadku warto zwrócić uwagę na inne objawy, takie jak częste siniaki, zmęczenie, wypadanie włosów oraz niskie ciśnienie. Taki obrzęk języka może jednak okazać się zwykłym odwodnienie. W obu przypadkach należy upewnić się, że pijemy wystarczającą ilość wody.

Zdjęcie Co mówi o Twoim zdrowiu Twój język? #3

Popękany język.

Takie pęknięcia mogą pojawić się kiedy jesteśmy młodzi i powiększać się wraz z wiekiem. Zdarza się, że oznaczają one chorobę autoimmunologiczną. Zazwyczaj jednak nie jest to nic groźnego. Mimo wszystko, jeśli masz jakieś wątpliwości skonsultuj się z dentystą lub lekarzem rodzinnym.

Zdjęcie Co mówi o Twoim zdrowiu Twój język? #4

Ciemna powłoka na języku.

Ciemny kolor języka pojawia się najczęściej u osób z cukrzycą,u osób, które stosują antybiotyki lub u osób poddawanych chemioterapii. Często jednak jest oznaką niewystarczającej higieny jamy ustnej. Pamiętaj o konieczności stosowania nici dentystycznej, częstym szczotkowaniu i płukaniu ust.

Zdjęcie Co mówi o Twoim zdrowiu Twój język? #5

Biała powłoka na języku.

Biała powłoka na języku, z dużym prawdopodobieństwem, oznacza obecność pleśniawki w ustach. Taki stan zazwyczaj pojawia się u niemowląt lub u osób z osłabionym układem odpornościowym. U palaczy może oznaczać zmiany przedrakowe. Niezależnie od przyczyny, konieczna jest konsultacja z lekarzem.

Zdjęcie Co mówi o Twoim zdrowiu Twój język? #6

*Uwypuklenia i owrzodzenia. *

Tego typu zmiany mogą być oznaką stresu, ale też raka. Zazwyczaj są to bolesne zmiany, które po tygodniu same znikają – wtedy masz pewność, że nie jest to nic groźnego. Jeśli jednak taka zmiana utrzymuje się dłużej, pojawią się czerwone plamki i rany, warto udać się do lekarza.

Zdjęcie Co mówi o Twoim zdrowiu Twój język? #7

Jak sami widzicie, język wysyła nam sygnały o tym, co dzieje się w organizmie. Nie warto ich lekceważyć. Kontrolowanie wyglądu języka może nas uchronić przed rozwojem wielu chorób. Pamiętaj, aby w razie jakichkolwiek wątpliwości skonsultować się z lekarzem.

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną