Pierogi ruskie

Małgorzata
Obiad
02.09.2015 15:09
Pierogi ruskie
  • Czas przygotowania: 60 min

Składniki

Ciasto:

1 kg mąki luksusowej

1 jajko

500 ml ciepłej wody

1 płaska łyżeczka soli

Farsz:

1,5 kg ugotowanych ziemniaków *

800 g białego sera

2 średnie cebule

pieprz czarny

oliwa

sól

Okrasa:

1 duża cebula

oliwa

Przepis

Ciasto:

Do mąki dodajemy jajko, wodę i sól. Zagniatamy jednolite, gładkie ciasto. Gotowe ciasto owijamy folią spożywczą i odkładamy na 20-30 minut. Po tym czasie ciasto powinno zrobić się gładkie, miękkie i elastyczne. Z tak przygotowanym ciastem możemy zacząć przygodę z pierogami.

Farsz:

Cebulę obieramy i drobno siekamy. Na patelni rozgrzewamy oliwę, wrzucamy cebulę i podsmażamy na jasny, złoty kolor. Ziemniaki i ser mielimy w maszynce do mięsa. Dodajemy sól, sporą ilość świeżo zmielonego czarnego pieprzu i usmażona cebulkę ( bez tłuszczu). Mieszamy do połączenia się składników. Pamiętajmy, że farsz do ruskich pierogów powinien być dość pikantny, więc nie żałujmy pieprzu.

Ciasto wyjmujemy z folii i dzielimy na 5 części. Blat obsypujemy mąką. Jedną część ciasta wałkujemy na cienki blat. Pozostałe ciasto przykrywamy ściereczką lub folią, aby zapobiec wysychaniu. Szklanką wycinamy kółka. Na środek każdego kółka nakładamy łyżkę farszu i sklejamy brzegi uważając, aby farsz nie dostał się w miejsce sklejenia. Jeśli ciasto nie chce się sklejać, można brzegi posmarować odrobiną zimnej wody. Gotowe pierogi układamy na tacy obsypanej mąką i przykrywamy ściereczką. Do dużego garnka wlewamy 3/4 wody, dodajemy łyżkę oliwy, łyżeczkę soli i doprowadzamy do wrzenia. Na gotującą się wodę wrzucamy po kilka pierogów. Delikatnie mieszamy drewnianą łyżką, zmniejszamy ogień i gotujemy do momentu, aż pierogi wypłyną na wierzch. Po wypłynięciu pierogów gotujemy jeszcze przez około 1,5 minuty. Czas gotowania zależy oczywiście od grubości ciasta. Pierogi wyjmujemy z wody przy pomocy łyżki cedzakowej.

Okrasa:

Cebulkę obieramy i drobno siekamy. Na patelni rozgrzewamy tyle oliwy, aby przykryła dno patelni. Wrzucamy cebulkę i podsmażamy na jasny, złoty kolor. Pierogi podajemy gorące, okraszone cebulką.

* najlepsze będą ziemniaki ugotowane dzień wcześniej

Moje rady:

- pierogi gotujemy w sporej ilości wody, tak aby mogły swobodnie pływać podczas gotowania

- dobre pierogi to takie które mają delikatne, cienkie ciasto i sporą ilość farszu

- pierogi doskonale nadają się do zamrażania. I to zarówno surowe, jak i ugotowane. Trzeba je najpierw ułożyć pojedynczo na tackach, aby się nie skleiły i włożyć do zamrażarki. Po zamarznięciu, przekładamy do woreczka foliowego i przechowujemy w zamrażalniku do 4 miesięcy.

- pierogi doskonale smakują na drugi dzień. Można odsmażyć je na patelni na maśle lub na oleju