Koniec z ZUS dla osób z niskimi dochodami? Dobra wiadomość dla osób prowadzących mały biznes

Agnieszka
Biznes i finanse
19.04.2024 9:45
Koniec z ZUS dla osób z niskimi dochodami? Dobra wiadomość dla osób prowadzących mały biznes

Wiele wskazuje na to, że niedługo główna i uciążliwa nieścisłość dotycząca prowadzenia działalności nierejestrowanej zostanie usunięta. Projekt pojawił się już w wykazie prac legislacyjnych. Na czym będzie polegać ta zmiana?

Działalność nierejestrowana: Na czym polega?

Możliwość prowadzenia działalności nierejestrowanej skierowana jest do osób fizycznych, które chcą sobie dorobić lub spróbować własnego biznesu na małą skalę. 

Takiej działalności nie trzeba rejestrować, ani wpisywać do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG).

Działalność nierejestrowaną można prowadzić tylko pod warunkiem, że nie przychody z tej działalności nie przekraczają 75 procent pensji minimalnej. Jeśli przekroczy się ten próg, to w ciągu 7 dni należy wpisać działalność nierejestorwaną do CEIDG. 

Brak składek ZUS to fikcja?

W teorii działalność nierejestrowana miała być nieoskładkowana. Ciężko bowiem płacić składki ZUS z działalności, która przynosi mniej niż 75 procent minimalnej krajowej.

Okazuje się jednak, że w praktyce "prowadząc działalność nierejestrowaną, nie jesteś przedsiębiorcą, zatem zgodnie z Kodeksem cywilnym zawierane umowy o świadczenie usług stanowią umowy-zlecenia. Od tych umów twój zleceniodawca odprowadza za ciebie składki do ZUS". - czytamy na biznes.gov.pl

Okazuje się więc, że działalność nierejestrowana faktycznie jest oskładkowana, bo osoba zamawiająca usługę u kogoś, kto prowadzi taki rodzaj działalności, musi zgłaszać zleceniobiorcę z tytułu składek na ubezpieczenie społeczne.

Projekt zmian

Właśnie ta nieścisłość ma zostać niedługo usunięta z zapisów o działalności nierejestorwanej.

– Przygotowana zmiana określa jasno, że nie podlegają obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentownemu, osoby wykonującymi pracę na podstawie umowy w ramach działalności nierejestrowanej. Oznacza to, że drobne usługi będą mogły być wykonywane bez rejestracji działalności oraz bez ZUS – wyjaśnia Piotr Juszczyk, cytowany przez gazetaprawna.pl

Kiedy zmiany wejdą w życie?

Projekt zmian pojawił się w wykazie prac legislacyjnych i obecnie jest procedowany. Nie wiadomo, ile potrwają formalności, jednak bez względu na to nowe przepisy miałyby zacząć obowiązywać dopiero od 1 stycznia 2025 roku. 

Kluczowe Punkty
  • Działalność nierejestrowana to forma biznesu skierowana do osób fizycznych, które chcą prowadzić działalność na małą skalę. Nie trzeba jej rejestrować, ani wpisywać do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG), pod warunkiem, że przychody z niej nie przekraczają 75% pensji minimalnej.
  • W praktyce, mimo że działalność nierejestrowana miała być nieoskładkowana, okazuje się, że faktycznie jest, ponieważ zleceniodawca odprowadza za zleceniobiorcę składki do ZUS.
  • Planowane są zmiany w zapisach o działalności nierejestrowanej. Mają one na celu usunięcie nieścisłości i jasne określenie, że osoby wykonujące pracę na podstawie umowy w ramach działalności nierejestrowanej, nie podlegają obowiązkowym ubezpieczeniom emerytalnym i rentowym.
  • Nowe przepisy mają zacząć obowiązywać od 1 stycznia 2025 roku.
Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną