Jedna osoba może pobierać dwie emerytury! Te osoby mogą liczyć na podwójne świadczenie

Martyna P.
Biznes i finanse
08.03.2024 8:34
Jedna osoba może pobierać dwie emerytury! Te osoby mogą liczyć na podwójne świadczenie

Niektóre osoby mogą pobierać dwie emerytury. Dziś przybliżymy ten temat i wyjaśnimy, w jakich przypadkach jest to możliwe.

 

 

Można pobierać dwie emerytury

Do sprawy odniósł się podsekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Sebastian Gajewski. Mężczyzna wyjaśnił kwestię emerytur funkcjonariuszy służb mundurowych, którzy po zakończeniu służby byli objęciu ubezpieczeniem społecznym z tytułu cywilnego zatrudnienia.

Mężczyzna wyjaśnił, że osoba uprawniona do emerytury mundurowej może mieć, z tytułu pracy objętej ubezpieczeniem społecznym, przyznaną drugą emeryturę, jeżeli spełnia wymagane warunki bez uwzględnienia okresów zawodowej służby. 

Emeryt mundurowy, który osiągnie powszechny wiek emerytalny może skorzystać z prawa do drugiej emerytury (z powszechnego ubezpieczenia społecznego), która obliczana jest tylko za cywilne okresy zatrudnienia.

Stanowią o tym przepisy ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

 

Kto nie może pobierać dwóch emerytur?

Dwóch emerytur nie może pobierać emeryt mundurowy, który pozostawał w służbie przed dniem 2 stycznia 1999 roku. Wówczas może wybrać, czy pobiera emeryturę z FUS, czy emeryturę mundurową.

 

 

Można także zwiększyć emeryturę

Okazuje się, że wielu emerytów woli pobierać jedną emeryturę (ustaloną na podstawie ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy) i skorzystać z możliwości odliczenia do wysługi emerytalnej okresów pracy cywilnej. W efekcie pobierana emerytura jest wyższa.

 

Zdjęcie Jedna osoba może pobierać dwie emerytury! Te osoby mogą liczyć na podwójne świadczenie #1

Emerytura cywilna

Emerytura cywilna to regularne świadczenie pieniężne wypłacane osobom, które osiągnęły wiek emerytalny i spełniły wymagane warunki dotyczące okresu składkowego i nieskładkowego, zdefiniowane w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych. Jest to podstawowa forma wsparcia finansowego dla osób, które zakończyły aktywność zawodową, finansowana z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

 

Emerytura mundurowa

Emerytura mundurowa przysługuje osobom służącym w formacjach uzbrojonych i służbach porządkowych, takich jak policja, wojsko, straż pożarna czy służba więzienna, po osiągnięciu wymaganego wieku i okresu służby. System ten uwzględnia specyfikę pracy w służbach mundurowych, często wiążącą się z większym ryzykiem i narażeniem na stres, umożliwiając wcześniejsze przejście na emeryturę w porównaniu do systemu emerytalnego dla cywilów.

 

Więcej szczegółowych informacji znajdziesz TUTAJ

Kluczowe Punkty
  • Podsekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wyjaśnił, że osoba uprawniona do emerytury mundurowej może mieć przyznaną drugą emeryturę, jeżeli spełnia wymagane warunki bez uwzględnienia okresów zawodowej służby.
  • Emeryt mundurowy, który osiągnie powszechny wiek emerytalny może skorzystać z prawa do drugiej emerytury, która obliczana jest tylko za cywilne okresy zatrudnienia.
  • Dwóch emerytur nie może pobierać emeryt mundurowy, który pozostawał w służbie przed dniem 2 stycznia 1999 roku.
  • Wielu emerytów woli pobierać jedną emeryturę i skorzystać z możliwości odliczenia do wysługi emerytalnej okresów pracy cywilnej. W efekcie pobierana emerytura jest wyższa.
  • Emerytura cywilna to regularne świadczenie pieniężne wypłacane osobom, które osiągnęły wiek emerytalny i spełniły wymagane warunki dotyczące okresu składkowego i nieskładkowego.
  • Emerytura mundurowa przysługuje osobom służącym w formacjach uzbrojonych i służbach porządkowych, umożliwiając wcześniejsze przejście na emeryturę w porównaniu do systemu emerytalnego dla cywilów.
Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną