W drugiej połowie bieżącego roku wejdzie w życie kolejny rządowy projekt mrożenia cen prądu. Nie wszyscy jednak z niego skorzystają, bo przewidziano w nim próg dochodowy. Szefowa ministerstwa klimatu zdradziła szczegóły rządowego wsparcia.
Zamrożenie cen prądu w drugiej połowie roku
Obecne przepisy wskazują na to, że zamrożenie cen prądu obowiązuje jedynie do połowy bieżącego roku. Minister klimatu Paulina Hennig-Kloska ujawniła jednak, że resort przygotowuje już projekt, który zamrozi ceny prądu także od czerwca.
- Przygotowujemy w tej chwili propozycję przepisów na drugą połowę roku - powiedziała Hennig-Kloska w rozmowie z Polsat News.
Dodała jednak, że przepisy obowiązujące w drugiej połowie roku będą zawierać między innymi kryterium dochodowe.
Stwierdziła bowiem, że rząd chce w pierwszej kolejności skupić się na najuboższych gospodarstwach domowych, dotkniętych ubóstwem energetycznym.
- Chcemy skupić się przede wszystkim na pomocy osobom dotkniętym ubóstwem energetycznym, o gorszym statusie finansowym - podkreśliła.
Kryterium dochodowe - ile wyniesie?
Minister klimatu zapytana o szczegóły dotyczące projektu stwierdziła, że na razie miejsce ma kalkulacja cen i obserwacja rynku. Dodała, że szczegóły projektu jak i wysokość progu dochodowego zostanie ogłoszona wraz z nowymi przepisami, czyli w ciągu dwóch lub trzech tygodni.
Zamrożenie cen prądu - obecne przepisy
Do połowy 2024 roku obowiązują jednak jeszcze “stare” przepisy dotyczące zamrożenia cen prądu.
Od 1 stycznia 2024 r. do 30 czerwca 2024 r. gospodarstwom domowym automatycznie przyznawany jest limit zużycia wynoszący 1500 kWh.
W niektórych przypadkach limity jednak są wyższe i wynoszą:
- 1800 kWh - gospodarstwa domowe z osobami niepełnosprawnymi,
- 2000 kWh - rolnicy i gospodarstwa domowe z Kartą Dużej Rodziny,
- 125 kWh - działki ROD,
Osoby uprawnione do zwiększonego limitu muszą złożyć oświadczenie do 31 marca 2024 r.
Co w przypadku przekroczenia limitu?
Maksymalna cena energii elektrycznej dla gospodarstw domowych po przekroczeniu limitu do końca czerwca 2024 r. wyniesie 0,8585 zł/kWh (z VAT i akcyzą) oraz 0,6930 zł/kWh (bez VAT i akcyzy). - informuje gkpge.pl.