Obowiązkowe renowacje budynków. Polskie budynki w obliczu nowych wymogów ekologicznych!

Agnieszka
Prawo
31.01.2024 12:57
Obowiązkowe renowacje budynków. Polskie budynki w obliczu nowych wymogów ekologicznych!

Jak już powszechnie wiadomo, Unia Europejska stara się wprowadzać zmiany, które zmniejszą emisyjność budynków w krajach członkowskich. Próba osiągnięcia zeroemisyjności wymaga jest wielu modernizacji. Jedną z nich są remonty istniejących już nieruchomości. Czy to oznacza obowiązek wykonania remontu? Poznaj szczegóły.

Obowiązkowa renowacja budynków

Do 2050 roku Unia Europejska planuje osiągnąć zeroemisyjność. Na pierwszym planie są więc nowo powstające na terenie Unii budynki, które muszą być już konstruowane zgodnie z nowymi wytycznymi emisyjności.

Nie oznacza to jednak, że powstałe wcześniej budynki nie podlegają podobnym restrykcjom. One także muszą spełniać wymagania, a więc zostać wyremontowane.

Czy Polaków czekają “przymusowe” remonty?

Celem na 2026 rok jest renowacja 16 proc. budynków, które aktualnie mają najgorszą charakterystykę energetyczną, a do 2033 roku procent ten ma wynosić 26 proc.

Oznacza to, że duża część Polaków, mieszkających w budynkach z najgorszą charakterystyką energetyczną, będzie musiała je wyremontować w najbliższych latach. 

Dobra wiadomość jest jednak taka, że na każdy remont, którego efektem będzie podniesienie charakterystyki energetycznej budynku, przyznawana ma być unijna dotacja.

Kto zapłaci za remonty polskich budynków?

Osoby, które będą zobowiązane do wyremontowania budynków z najniższą charakterystyką energetyczną, otrzymają unijną dotację.

Pieniądze będą płynąć z Funduszu Odbudowy, Społecznego Funduszu Klimatycznego i Funduszu Spójności.

Do tej pory Polska otrzymała już 5 miliardów euro na ten cel. Szacuje się, że łącznie na renowację budynków Polska uzyska około 60 miliardów euro.

Które budynki nie będą podlegać renowacji?

Do 2025 roku zeroemisyjność mają uzyskać prawie wszystkie budynki. Są bowiem wyjątki.

Zeroemisyjnosci nie będą musiały spełniać najpewniej zabytki, budynki chronione czy mieszkania z zasobu socjalnego, w których w przypadku remontów i modernizacji czynsz musiałby zostać podniesiony do poziomu, którego nie da się zrekompensować niższymi kosztami zużycia energii. 

Czym jest zeroemisyjność budynku?

Budynek zeroemisyjny, według Komisji Europejskiej, definiuje się jako budynek o bardzo wysokiej charakterystyce energetycznej. Cechuje go bardzo niskie zużycie energii, w całości pokrytej energią ze źródeł odnawialnych. Jak sama nazwa wskazuje, eksploatacja takiego budynku odbywa się bez lokalnej emisji dwutlenku węgla z paliw kopalnych. - czytamy na stronie swiatoze.pl.

Kluczowe Punkty
  • Unia Europejska planuje osiągnąć zeroemisyjność do 2050 roku. Nowo powstające budynki muszą być konstruowane zgodnie z nowymi wytycznymi emisyjności.
  • Istniejące budynki również podlegają restrykcjom i muszą zostać wyremontowane.
  • Do 2026 roku planowana jest renowacja 16% budynków z najgorszą charakterystyką energetyczną, a do 2033 roku - 26%.
  • Dla budynków z najgorszą charakterystyką energetyczną planowane są unijne dotacje na przygotowanie remontów.
  • Środki na renowację budynków będą pochodzić z Funduszu Odbudowy, Społecznego Funduszu Klimatycznego i Funduszu Spójności.
  • Nie wszystkie budynki podlegają renowacji. Wyjątkami są najprawdopodobniej zabytki, budynki chronione i mieszkania z zasobu socjalnego, które nie będą mogły pokryć kosztów remontów niższymi kosztami zużycia energii.
  • Zeroemisyjność definiuje się jako bardzo wysoką charakterystykę energetyczną, z niskim zużyciem energii, całkowicie pokrytą ze źródeł odnawialnych.
Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną