GUS zadzwoni do Polaków! Nadchodzi duże badanie społeczeństwa

Agnieszka
Styl życia
09.11.2023 10:39
GUS zadzwoni do Polaków! Nadchodzi duże badanie społeczeństwa

Główny Urząd Statystyczny ma w planach wykonanie telefonów do tysięcy Polaków, aby zadać im nietypowe pytania. Urzędnicy będą pytać o jedzenie, higienę i sen. Ostatnio taka sytuacja miała miejsce 10 lat temu. Poznaj szczegóły.

Jak żyją Polacy?

10 lat temu Główny Urząd Statystyczny dzwonił do Polaków, aby przeprowadzić badania ankietowe, mające na celu określić dokładniejszą diagnozę społeczeństwa.

Wtedy z badań wyszło, że Polacy poświęcali prawie 47 proc. doby na potrzeby fizjologiczne takie jak sen, jedzenie czy higiena osobista. Ponad 29 proc. czasu zajmowały im różne obowiązki i dobrowolne aktywności. Nieco ponad 4 proc. doby przeznaczali na przemieszczanie się, a niecałe 20 proc. na odpoczynek.

Nadchodzi badanie Głównego Urzędu Statystycznego

Teraz ma odbyć się całkiem podobne badanie. Urzędnicy będą dzwonić do Polaków i zadawać pytania, na podstawie których chcą wyciągnąć wnioski na temat tego, w jaki sposób zmieniają się obowiązki domowe w zależności od wieku, a także jak Polacy dzielą czas między pracą zawodową, a życiem prywatnym.

 

Jak będzie wyglądać badanie GUS?

GUS wykona telefony do losowych osób. Wylosowana osoba, aby wziąć udział w badaniu, musi mieć skończone 10 lat.

Wylosowane osoby zostaną poproszone o wypełnienie dzienniczka czasu. W dzienniczku czasu zaznaczać będą, na co poświęcają ile czasu. Aspektów do przeanalizowania we własnym życiu ankietowani będą mieli jednak o wiele więcej.

Jaki jest cel tego badania?

Udział w badaniach ma pozytywnie wpłynąć na różne aspekty życia społeczno-gospodarczego. Badani zdobędą lepszy wgląd w to, na co poświęcają najwięcej czasu, czy jest to warte tego czasu, jaki ma to wpływ na ich zdrowie.

Udział w badaniu może pomóc dostrzec wagę pomocy udzielanej innym lub otrzymywanej od nich i skłonić do refleksji nad możliwością zmiany sposobów spędzania czasu w pewnych dziedzinach życia.

Jak wyjaśnił GUS,

„wyniki badania służą do wyceny wartości czasu pracy w gospodarstwie domowym. Są pomocne w szacunkach dla rachunków narodowych i do sporządzania ogólnonarodowego bilansu czasu pracy. Znajdują praktyczne zastosowanie np. w orzecznictwie sądowym podczas zasądzania alimentów na rzecz osób trudniących się pracą domową”.

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną