31 października wypada Halloween. Święto to jest w Polsce bardzo popularne. Dla niektórych placówek oświatowych jest to jednak temat tabu.
Przedszkola nie chcę obchodzić Halloween!
Wiele placówek oświatowych – szczególnie przedszkoli i żłobków rezygnuje z organizowania Halloween. Nauczyciele nie chcą nikogo urazić, dlatego organizują neutralne i uniwersalne zajęcia. Wychowawcy tłumaczą podopiecznym, że Halloween jest świętem amerykańskim, a nie polskim. Uważają, że placówki szkolno-przedszkolnie nie powinny narzucać obchodzenia tego święta podczas zajęć. Powinna być to indywidualna decyzja danej rodziny, która może uczestniczyć w obchodach w prywatnym czasie.
Zakaz obchodzenia Halloween wśród małych dzieci argumentowany jest w następujący sposób:
Strach i lęki
Motywy duchów, potworów, czarownic i innych postaci typowych dla Halloween mogą budzić strach u małych dzieci. Nie wszystkie dzieci są w stanie odróżnić fikcję od rzeczywistości, co może prowadzić do niepokojów i koszmarów.
Nieodpowiednie kostiumy
Niektóre kostiumy Halloween mogą być zastraszające, prowokujące lub nieodpowiednie dla młodszych dzieci. Dzieci mogą nie rozumieć kontekstu niektórych kostiumów, co może prowadzić do nieporozumień lub lęków.
Zamiast Halloween – Dzień Dyni
W niektórych przedszkolach i szkołach zamiast Halloween organizowany jest „Dzień Dyni”.
Tego dnia dzieci przychodzą do placówek przebrane za dynię lub z pomarańczowymi elementami garderoby.
W kuchni przygotowywana jest zupa dyniowa i dyniowe ciasteczka.
Dzieci uczestniczą w różnych aktywnościach fizycznych z użyciem dyni –turlanie dyni, slalom między dyniami, przenoszenie dyni.
Niektóre placówki drążą warzywa i wykonują w nich kompozycje kwiatowe i stroiki.
Na zajęciach omawiane są zdrowotne właściwości dyni i zasady uprawy tego warzywa.
Dlaczego Halloween jest krytykowane w Polsce?
Halloween, choć jest obchodzone w wielu krajach świata, w Polsce spotyka się z krytyką i kontrowersjami z różnych powodów.
Obce tradycje
Dla wielu Polaków, Halloween jest postrzegane jako tradycja obca i niezwiązana z polską kulturą. Polska ma bogatą historię i własne tradycje, które niektórzy uważają za ważniejsze do upamiętnienia i celebrowania.
Konflikt z religią
Polska jest krajem o głębokich korzeniach katolickich. 1 listopada obchodzimy Wszystkich Świętych – dzień, w którym oddajemy cześć zmarłym i odwiedzamy groby bliskich. Dla wielu ludzi świętowanie Halloween na dzień przed tym ważnym świętem religijnym jest nieodpowiednie i może zniekształcać znaczenie Wszystkich Świętych.
Komercjalizacja święta
Krytycy argumentują, że Halloween w Polsce jest przede wszystkim okazją do komercjalizacji i sprzedaży produktów, takich jak kostiumy, słodycze czy dekoracje, zamiast skupienia się na pierwotnych, kulturalnych czy duchowych aspektach tego święta.
Nieodpowiednie treści dla dzieci
Wiele szkół i przedszkoli jest niechętnych świętowaniu Halloween ze względu na aspekty związane z duchami, czarami i potworami, które mogą być uważane za nieodpowiednie dla młodszych dzieci.
Konflikty wśród rodziców
W niektórych placówkach edukacyjnych, decyzja o świętowaniu (lub nieświętowaniu) Halloween może prowadzić do konfliktów między rodzicami, którzy mają różne opinie na ten temat.
Presja społeczna
Dzieci, które nie biorą udziału w świętowaniu Halloween ze względów religijnych, kulturalnych lub innych, mogą czuć się wykluczone lub narażone na szykany ze strony rówieśników.