Rewolucja dla poszukiwaczy skarbów! Nowa ustawa wprowadza duże zmiany!

Agnieszka
Newsy
20.09.2023 9:44
Rewolucja dla poszukiwaczy skarbów! Nowa ustawa wprowadza duże zmiany!

Dobra wiadomość dla osób pasjonujących się poszukiwaniem zabytkowych i militarnych przedmiotów z użyciem wykrywacza metalu. Nowe regulacje prawne znacznie ułatwią poszukiwania i ułatwią życie pasjonatom. Poznaj szczegóły.

Zmiana ustawy o ochronie zabytków

Już 1 maja 2024 roku wejdzie w życie ustawa z 13 lipca 2023 roku dotycząca ochrony zabytków i opieki nad zabytkami. Tym samym wprowadzone zostaną nowe przepisy oraz liczne zmiany. Dotyczyć one będą między innymi amatorskich poszukiwań “skarbów”, czyli zabytków lub militariów w Polsce.

Prowadzenie poszukiwań bez zezwolenia konserwatora

Obecnie, aby prowadzić poszukiwania zabytków ruchomych z wykrywaczem metali lub innych urządzeń elektronicznych i technicznych, wymagane jest zdobycie zgody konserwatora. 

Po wejściu w życie nowelizacji konieczna będzie jedynie zgoda właściciela nieruchomości oraz zgłoszenie poszukiwań do rejestru poszukiwań.

Zgłoszenie poszukiwań

Zgłoszenie poszukiwań trzeba będzie dokonać przed rozpoczęciem poszukiwań. Zgłoszenie poszukiwań należy wykonać w specjalnej aplikacji mobilnej, którą udostępni minister kultury i ochrony dziedzictwa narodowego. 

Gdzie nie można prowadzić poszukiwań?

W nowelizacji ustawy określono tereny, na których nie można prowadzić poszukiwań. Zabrania się tego na terenach:

1) będących zabytkami wpisanymi do rejestru, wpisanymi do rejestru wraz z otoczeniem lub ujętymi w ewidencji zabytków i w odległości mniejszej niż 10 metrów od nich;

2) będących zabytkami uznanymi za pomnik historii;

3) parków kulturowych;

4) ochrony dziedzictwa kulturowego objętych ochroną na podstawie Konwencji w sprawie ochrony światowego dziedzictwa kulturalnego i naturalnego;

5) którym przyznano Znak Dziedzictwa Europejskiego;

6) cmentarzy, dawnych cmentarzy, mogił i grobów wojennych oraz miejsc kaźni;

7) Pomników Zagłady i ich stref ochronnych;

8) objętych wnioskiem o wydanie pozwolenia, o którym mowa w art. 36 ust. 1 pkt 5, lub tym pozwoleniem.

Znalezienie zabytku ruchomego. Co dalej?

Na osobie, która znalazła podczas poszukiwań cenny zabytkowy przedmiot, ciąży obowiązek zabezpieczenia tego przedmiotu i oznakowania miejsca, w którym go znalazła. 

Następnie konieczne jest zawiadomienie o tym właściwego wojewódzkiego konserwatora zabytków.

Znalezienie trzech lub więcej przedmiotów wyglądających na zabytkowe na obszarze nie większym niż 100 m2 zobowiązuje do zawiadomienia właściwego wojewódzkiego konserwatora zabytków oraz wstrzymania poszukiwań.

Konserwator w ciągu 6 dni od zawiadomienia musi rozpocząć oględziny znalezionych przedmiotów

Konserwator na oględziny ma 30 dni. Po tym czasie decyduje, czy znaleziony lub pozyskany przedmiot jest zabytkiem, i informuje zawiadamiającego o ustaleniach i dalszych działaniach co do znalezionego przedmiotu. 

Jeśli poszukiwacz nie dopełni tych obowiązków, może zostać ukarany karą grzywny.

 

 

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną