Oszustwo "na wynajem mieszkania"! Wystarczy krótka rozmowa, aby paść ofiarą

Agnieszka
Newsy
14.09.2023 9:36
Oszustwo "na wynajem mieszkania"! Wystarczy krótka rozmowa, aby paść ofiarą

Cyberprzestępcy znaleźli nowy, zaskakujący sposób na oszukiwanie swoich ofiar. Tym razem czają się na osoby dające ogłoszenie o chęci wynajęciu komuś mieszkania. Poznaj szczegóły.

Oszustwo na wynajem mieszkania

Cyberprzestępcy posuwają się do coraz bardziej wyrafinowanych metod wyłudzania naszych danych wrażliwych, w tym loginów i haseł do bankowości internetowej, co skutkuje okradzeniem nas z pieniędzy.

Tym razem na celownik wzięli osoby, które chcą wynająć komuś mieszkanie i dają ogłoszenia w sieci.

Jak przebiega próba oszustwa i wyłudzenia?

Jak donosi “Gazeta Prawna”, przestępcy przeszukują popularne platformy do umieszczania ofert wynajmu mieszkania i kontaktują się z właścicielem udając zainteresowanych.

Po krótkiej rozmowie zaczynają opowiadać o tym, że ich dziecko ma poważne alergie i jest uczulone na niektóre środki czystości.

W tym momencie wysyłają załącznik z listą środków czystości, na które uczulone jest dziecko.

Pobranie tego załącznika skutkuje pobraniem złośliwego oprogramowania Vidar Stealer, który wykrada z urządzenia dane logowania do różnych portali, w tym do kont bankowych!

Przestępcy w takiej rozmowie stosują grę na emocjach. Opowiadają, jak ciężko dziecko przechodzi alergie. Stosują też presję czasu, abyśmy byli jeszcze bardziej skłonni pobrać wysłany do nas załącznik.

Ministerstwa Cyfryzacji i NASK ostrzegają

"Zalewani informacjami z każdej strony możemy się nie zorientować, że padliśmy ofiarą cyberoszustów i wykonując niewielki szybki przelew stracić pieniądze, albo co gorsza – dać im dostęp do naszego konta" – pisze NASK (Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa). 

Oszuści mogą wysyłać do nas informacje o odcięciu prądu, niedopłacie do paczki, monicie z banku czy prośbie rzekomego znajomego o pożyczkę. Zazwyczaj wymagają wtedy szybkiego i sprawnego działania z naszej strony, stosują presję czasu. Każda taka wiadomość powinna wzbudzić nasze podejrzenia! 

Jak nie paść ofiarą oszustwa?

CERT Polska w nowym kampanijnym spocie daje wskazówki:

  1. Nie działaj pochopnie. Uważnie przeczytaj wiadomość i daj sobie czas na jej ocenę.
  2. Nie klikaj w linki i nie otwieraj załączników. Z ostrożnością podchodź do linków i załączników, nawet tych otrzymanych od "znajomych".
  3. Zadzwoń do znajomego i potwierdź potrzebę wykonania przelewu. Najłatwiej prośbę o przelew zweryfikujesz, kontaktując się ze znajomym inną metodą. Tak sprawdzisz, czy za wysłaną wiadomością nie stoi oszust.
Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną