Ważne zmiany dla kupujących mieszkanie! Dzięki nowym przepisom sporo zaoszczędzisz!

Agnieszka
Newsy
04.09.2023 9:14
Ważne zmiany dla kupujących mieszkanie! Dzięki nowym przepisom sporo zaoszczędzisz!

31 sierpnia tego roku w życie weszły przepisy, które dotyczą głównie osób kupujących swoje pierwsze mieszkanie. Mowa o zniesieniu obowiązku płacenia podatku PCC. Zobacz, kto będzie mógł skorzystać z tego przywileju.

Czym jest podatek PCC?

Podatek PCC, czyli podatek od czynności cywilnoprawnych dotyczy między innymi zakupu mieszkania, ale nie tylko. Płacimy go zawsze wtedy, gdy kupujemy coś, za co nie odprowadzamy podatku VAT. Mowa na przykład o zakupie domu z rynku wtórnego, samochodu, itd.

Kto nie musi płacić podatku PCC od zakupu mieszkania?

W świetle prawa, do tej pory podatek PCC trzeba było zapłacić od każdej zakupionej nieruchomości z rynku wtórnego. Każdy, kto kupił mieszkanie z rynku wtórnego musiał zapłacić podatek w wysokości 2 procent. 

Podatek ten był obliczany i odprowadzany przez notariusza, który sporządzał umowę.

W przypadku zakupu nowe mieszkania mieszkania z rynku pierwotnego, nie trzeba płacić podatku PCC. 

Od 31 sierpnia tego roku w przepisach zaszła jednak pewna zmiana.

Obecnie z płacenia podatku PCC za zakup mieszkania z rynku wtórnego zwolnione są rodziny, które kupują swoje pierwsze mieszkanie w życiu.

Dotyczy to rzecz jasna zakupu nieruchomości (mieszkania, domu) jedynie z rynku wtórnego. Kupując nieruchomość z rynku pierwotnego obowiązek zapłacenia 2 procent podatku PCC nie występuje, ponieważ w tym przypadku kupujący płaci podatek VAT.

"Takie zmiany cieszą, ponieważ w kieszeni młodych zostanie sporo pieniędzy. Przy mieszkaniu za 500 tys. - 10 tys. oszczędności" - wylicza na Tweeterze Tomasz Narkun, inwestor i analityk rynku nieruchomości.

 

Wyższa opłata za kolejne mieszkania

Oprócz zniesienia podatku PCC na pierwsze mieszkanie z rynku wtórnego, rząd jednocześnie zdecydował o podniesieniu opłaty za hurtowe kupowanie mieszkań. 

Za zakup szóstego i kolejnego mieszkania (kupowanego w jednym lub kilku budynkach wybudowanych na jednej nieruchomości gruntowej) lub udziałów w tych lokalach opłata wyniesie 6%.

Te zmiany mają na celu zapobieganie negatywnym zjawiskom ograniczającym dostępność mieszkań dla osób kupujących nieruchomości na własne cele mieszkaniowe, takim jak pakietowe nabywanie mieszkań na rynku pierwotnym - wytłumaczył minister Waldemar Buda.

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną