Macierzyński nie tylko po urodzeniu! Ta grupa osób może dostać urlop na tych zasadach!

Agnieszka
Prawo
22.08.2023 12:54
Macierzyński nie tylko po urodzeniu! Ta grupa osób może dostać urlop na tych zasadach!

Urlop w rozumieniu urlopu macierzyńskiego można otrzymać nie tylko po urodzeniu dziecka. Komu więc przysługuje urlop na warunkach urlopu macierzyńskiego? Jakie dokumenty należy dołączyć do wniosku?

Urlop na warunkach urlopu macierzyńskiego - dla kogo?

Urlop na warunkach urlopu macierzyńskiego może otrzymać osoba, która:

  • przyjęła dziecko na wychowanie jako rodzina zastępcza, z wyjątkiem rodziny zastępczej zawodowej, albo
  • przyjęła dziecko na wychowanie i wystąpił do sądu opiekuńczego z wnioskiem o wszczęcie postępowania w sprawie przysposobienia (adopcji) dziecka.

Zasady wnioskowania o urlop na warunkach urlopu macierzyńskiego

Wniosek o urlop na zasadach urlopu macierzyńskiego powinno się złożyć do pracodawcy w ciągu 7 dni od dnia przyjęcia dziecka na wychowanie jako rodzina zastępcza albo przyjęcia dziecka na wychowanie i wystąpienia do sądu opiekuńczego z wnioskiem o wszczęcie postępowania w sprawie przysposobienia dziecka. 

Wniosek można złożyć zarówno w formie papierowej, jak i elektronicznej.

Urlop może rozpocząć się z datą określoną we wniosku przez pracownika, jednak nie później niż 21 dni po przyjęciu dziecka (jako rodzina zastępcza lub na wychowanie i wystąpienia do sądu opiekuńczego z wnioskiem o adopcję).

Co musi zawierać wniosek o urlop na warunkach urlopu macierzyńskiego?

Wniosek powinien zawierać:

  • imię i nazwisko pracownika;
  • imię i nazwisko oraz datę urodzenia dziecka (dzieci) przyjętego na wychowanie albo przyjętego na wychowanie jako rodzina zastępcza, na które ma być udzielony urlop na warunkach urlopu macierzyńskiego;
  • wskazanie okresu, na który ma być udzielony urlop na warunkach urlopu macierzyńskiego.

Oprócz tego, do wniosku należy dołączyć:

1) oświadczenie pracownika o dacie przyjęcia dziecka (dzieci) na wychowanie oraz kopię wniosku o wszczęcie postępowania w sprawie przysposobienia dziecka (dzieci), zawierającego datę urodzenia dziecka (dzieci) z poświadczeniem sądu opiekuńczego o dacie wystąpienia do sądu, lub zaświadczenie sądu opiekuńczego o dacie wystąpienia do sądu o przysposobienie dziecka (dzieci), zawierające datę urodzenia dziecka (dzieci), albo kopię prawomocnego orzeczenia sądu opiekuńczego o umieszczeniu dziecka (dzieci) w rodzinie zastępczej, albo kopię umowy cywilnoprawnej zawartej pomiędzy rodziną zastępczą a starostą;

2) kopię prawomocnej decyzji o odroczeniu obowiązku szkolnego, w przypadku gdy wniosek dotyczy dziecka, wobec którego podjęto taką decyzję. - czytamy w ROZPORZĄDZENIU MINISTRA RODZINY I POLITYKI SPOŁECZNEJ z dnia 8 maja 2023 r.

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną