UE wprowadza nowe przepisy! Polscy politycy są przeciwko!

Martyna
Prawo
13.07.2023 17:38
UE wprowadza nowe przepisy! Polscy politycy są przeciwko!

Unia Europejska wprowadza nowe przepisy związane z Nature Restoration Law. Celem projektu jest odtworzenie przyrody do 2030 roku. Niestety polski rząd nie zgadza się z nowymi przepisami. Jakie jest tego powód? 

Nowe przepisy 

Projekt Nature Restoration Law ma na celu odbudowę ekosystemu do 2030 roku na minimum 20 % obszarów lądowych oraz morskich znajdujących się w obrębie Unii Europejskiej.  

Za realizacją projektu głosowało 336 posłów, przeciw było 300, a 13-stu wstrzymało się od głosu. Większość polityków głosujących przeciw projektowi to europosłowie z Platformy Obywatelskiej i Zjednoczonej Prawicy.  

Pomysł na rozpoczęcie przedsięwzięcia zrodził się z realnego problemu jakim jest zanieczyszczenie środowiska. Odbudowa ekosystemu przez kraje UE z pewnością znacznie wpłynęłyby na problem związany z zanieczyszczeniami oraz ze zmianą klimatu.  

Dlaczego przedstawiciele Polski głosowali przeciwko? 

Europosłowie z Polski podkreślają, że nowe przepisy dotyczyć będą przede wszystkim rolników i leśników. Odbudowa ekosystemu spowoduje ograniczenia w produkcji żywności, a co za tym idzie podwyżkę cen.  

Głos w tej sprawie zabrał Władysław Kosiniak- Kamysz przewodniczący PSL: 

"Przegłosowanie przez PE Nature Restoration Law zakładające zmniejszenie gruntów rolnych o 10 proc. to uderzenie w bezpieczeństwo żywnościowe Europy. Efektem będzie upadek tysięcy gospodarstw, podwyżka cen żywności i uzależnienie od importu. Te fatalne zmiany trzeba pilnie ODWRÓCIĆ!" -Władysław Kosiniak-Kamysz 

Kiedy przepisy wejdą w życie? 

Większość przedstawicieli Komisji Europejskiej jest zdania, że nowe przepisy powinny zostać wprowadzone jak najszybciej. Działania ludzkie mają ogromny wpływ na naszą planetę. Co więcej, politycy uważają, że przyjęty projekt powinien przyczynić się do realizacji międzynarodowych zobowiązań UE. 

Należy jednak podkreślić, że UE przewiduje pewne wyjątki z niezastosowaniem się do działań przyjętego projektu. Brak aktywności będzie usprawiedliwiony w przypadku wyjątkowych konsekwencji społeczno-gospodarczych. 

W ciągu roku od wejścia przepisów w życie Komisja Europejska będzie miała za zadanie ocenić rozbieżności między finansowaniem UE, a zapotrzebowaniem. 

Czy uważacie, że przyjęte rozporządzenie na temat odbudowy ekosystemu jest słuszne? 

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną