Lasy Państwowe ostrzegają! Jadowity ssak w lasach! Sprawdź jak wygląda!

Agnieszka
Newsy
11.07.2023 12:26
Lasy Państwowe ostrzegają! Jadowity ssak w lasach! Sprawdź jak wygląda!

Polscy leśnicy poinformowali ostatnio o jadowitym ssaku, którego można spotkać w lasach. Zobacz, jak wygląda ten niepozorny ssak, gdzie można się na niego natknąć i czy jego ugryzienie niesie za sobą jakieś konsekwencje dla człowieka. 

Lasy Państwowe informują - w polskim lesie żyje ryjówka aksamitna

Na profilu w mediach społecznościowych Lasy Państwowe opublikowały post dotyczący jednego z nielicznych jadowitych ssaków.

O ile jadowite owady czy płazy nie są niczym zaskakującym, o tyle wśród ssaków rzadko można trafić na jadowity gatunek.

Leśnicy ostrzegają przed ryjówką aksamitną, którą można spotkać w polskim lesie, a która jest jednym z trzech jadowitych gatunków ssaków występujących w naszym kraju.

Czym charakteryzuje się jadowita ryjówka aksamitna?

Ryjówka aksamitna to zaledwie siedmiocentymetrowe zwierzątko, przypominające nieco mysz. W swojej ślinie ma jednak truciznę, dzięki której łatwiej polować jej na swoje ofiary. 

"To urocze stworzonko to jeden z trzech jadowitych ssaków występujących w Polsce. Ryjówka aksamitna jest bardzo żarłoczna - je co 2-3 godziny, a w dobę zjada prawie tyle co sama waży" - czytamy we wpisie Lasów Państwowych.

Zdjęcie Lasy Państwowe ostrzegają! Jadowity ssak w lasach! Sprawdź jak wygląda! #1
Źródło: Twitter Lasy Państwowe

Jad ryjówki aksamitnej

Ryjówka aksamitna ma w swojej ślinie jad, który wykazuje działanie paraliżujące. Dzięki temu jest w stanie obezwładnić ofiary nawet kilkadziesiąt razy cięższe od siebie (same ważą 9-25 g). 

Co więcej, jad ryjówek aksamitnych ma także właściwości hemolityczne. Oznacza to, że po ugryzieniu czerwone krwinki ofiary rozkładają się, coraz bardziej osłabiając ofiarę i czyniąc ją niezdolną do walki. 

Jad ryjówki aksamitnej - czy jest groźny dla człowieka lub zwierząt domowych?

Jad ryjówki aksamitnej jest w stanie powalić ofiary ważące nawet kilkadziesiąt razy więcej niż ona sama. Ryjówka waży jednak zaledwie 9-25 g. Stanowi więc zagrożenie maksymalnie dla ryb lub żab.

Nie oznacza to jednak, że zetknięcie się kota czy psa z ryjówką jest całkowicie bezpieczne. Jeśli zwierzę zapoluje na ryjówkę, może doznać reakcji alergicznej. Warto więc mieć się na baczności.

Dla człowieka, rzecz jasna, ryjówka z zdecydowanej większości przypadków jest zupełnie niegroźna. 

 

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną