ZUS donosi: co piątemu seniorowi grozi kłopot z emeryturą! Sprawdź, jak temu zapobiec!

Justyna
Biznes i finanse
14.06.2023 21:57
ZUS donosi: co piątemu seniorowi grozi kłopot z emeryturą! Sprawdź, jak temu zapobiec!

Emerytura jest ważnym elementem życia seniorów, zapewniając im stabilność finansową po zakończeniu kariery zawodowej. Jednak raporty ZUS-u alarmują, że co piątemu seniorowi grozi poważny kłopot z otrzymywaniem swojego świadczenia emerytalnego. Jak tego uniknąć?

Na konto, czy od listonosza?

Każdego miesiąca emerytura trafia do 6 mln Polaków. Warto przypomnieć, że to emeryt decyduje, czy chce otrzymać pieniądze na konto, czy od listonosza.

ZUS ujawnił dane wskazujące, że z roku na rok coraz więcej emerytów decyduje się na bankowy przelew swojego świadczenia bezpośrednio na konto bankowe. Obecnie wypłacanych jest tak ponad 80,7% emerytur.

Oznacza to, że choć większość z nich otrzymuje swoje świadczenie za pośrednictwem przelewu bankowego, wciąż co piąty emeryt dostaje pieniądze prosto od listonosza.

ZUS ostrzega przed problemami

Seniorzy, którzy wybrali taką formę otrzymywania świadczenia, muszą liczyć się z potencjalnymi problemami. Często narażeni są na spóźnienie, przeoczenie adresu, a nawet zgubienie koperty z emeryturą. Ostatnie z wymienionych zdarza się najczęściej.

W rozmowie z Interią, ten temat poruszyła rzeczniczka dolnośląskiego ZUS, Iwona Kowalska-Matis:

„Wszystkie interwencje, jakie miałam w związku z brakiem wypłaty lub spóźnieniem, po sprawdzeniu dotyczyły przekazów pocztowych".

Zachęta do przelewów

W związku z tym, ZUS wyraźnie zachęca do wyboru przelewu na konto bankowe. Taka sytuacja jest korzystna nie tylko dla emerytów, którzy mają zapewnioną bezpieczną i błyskawiczną wypłatę emerytury, lecz również dla ZUSu. Iwona Kowalska-Matis zaznacza:

„Koszt przelewów bankowych jest dużo korzystniejszy niż przekazy pocztowe”.

Argumenty nieprzekonanych

Ci nieprzekonani wskazują, że problemem są zazwyczaj trudności z dostępem do bankomatów we wsiach i małych miasteczkach.

Dla niektórych ważny jest też aspekt społeczny, bowiem cenią sobie kontakt z listonoszem. Może to być istotne zwłaszcza dla osób starszych, które czują się samotne lub mają ograniczone możliwości wychodzenia z domu.

Nowe zasady doręczania gotówki

Dodatkowo, warto przypomnieć, że sytuacja dotycząca doręczania emerytury przez listonoszy zmieniła się po tym jak w życie weszła nowelizacja ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu.

Zgodnie z nowymi wytycznymi, listonosz musi za każdym razem sprawdzać dokument tożsamości seniora przy dostarczaniu emerytury. Ma to na celu zapobieganie oszustwom i praniu pieniędzy. Nawet jeśli senior zna listonosza od lat, nadal konieczne jest przedstawienie dokumentu tożsamości.

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną