Pasażerowie, uwaga! Nowe przepisy w UE, które mogą wpłynąć na twoje podróże.

Agnieszka
Newsy
12.06.2023 9:56
Pasażerowie, uwaga! Nowe przepisy w UE, które mogą wpłynąć na twoje podróże.

Nowe rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Unii Europejskiej wprowadza rewolucyjne zmianie dotyczące praw i obowiązków pasażerów w ruchu kolejowym. Jakie zmiany weszły w życie 7 czerwca 2023 roku?

Dostępność dla osób z niepełnosprawnością

Do tej pory osoby z niepełnosprawnością musiały zgłosić potrzebę pomocy/asysty do minimum 48 godzin przed odjazdem pociągu.

Nowe rozporządzenie skraca ten czas do 24 godzin. Oznacza to, że osoby potrzebujące pomocy w podróży nie muszą już zgłaszać tego dwa dni przed odjazdem pociągu, co znacznie ułatwi planowanie podróży. 

Wspólny bilet - oferowanie biletów na podróż u wielu przewoźników

Nowe przepisy nakładają także obowiązek informowania swoich pasażerów o połączeniach bezpośrednich, a także konieczność współpracowania z innymi przewoźnikami w celu oferowania wspólnych biletów na podróże z przesiadkami obejmujące połączenia więcej niż jednego przewoźnika.

 

Opóźnienia pociągu. Trudniej uzyskać odszkodowanie

Przewoźnicy kolejowi oferujący podróże dalekobieżne zobowiązani są do wypłacenia rekompensaty w przypadku opóźnienia pociągu 

  • 25% ceny biletu w przypadku przyjazdu do stacji docelowej z opóźnieniem 60-119 min 
  • 50% w przypadku opóźnienia pociągu 120 min i więcej

Nowelizacja przepisów zmieniła jednak zasady wypłacania odszkodowań. Okazuje się bowiem, że przewoźnik nie musi wypłacać odszkodowania, jeśli opóźnienie spowodowane jest siłą wyższą, wyłączną winą podróżnego lub osoby trzeciej, klęską żywiołową czy wypadkiem z udziałem osoby postronnej.

 

 Podróż z rowerem będzie łatwiejsza

Nowe przepisy nakładają również obowiązek na przewoźników kolejowych, który dotyczy podróży pociągiem z rowerem. 

Zamawiając nowy tabor lub zlecając jego istotną modernizację przewoźnik musi uwzględnić w nim miejsca do przewozu rowerów.

Nowelizacja zakłada stworzenie w wagonie minimum 4 miejsc na rowery. 

Ten obowiązek wejdzie w życie nieco później niż pozostałe kwestie wymienione w nowelizacji. Dla miejskich, podmiejskich, regionalnych i międzynarodowych usług kolejowych obowiązek ten wchodzi w życie od 7 czerwca 2025 r.

Kiedy zmiany wejdą w życie?

Nowelizacja praw i obowiązków weszła w życie już 7 czerwca 2023 roku. Poprzednie przepisy przestały obowiązywać i zastąpiło je zastąpiło je rozporządzenie nr 2021/782. 

Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2021/782 z dnia 29 kwietnia 2021 r. dotyczące praw i obowiązków pasażerów w ruchu kolejowym (Dz. Urz. UE L 172 z 17.05.2021, str. 1)  

art. 3a ustawy z dnia 28 marca 2003 r. o transporcie kolejowym (Dz. U. z 2023 r. poz. 602, z późn. zm.) w zw. z art. 3 pkt 1 ustawy z dnia 9 maja 2023 r. o zmianie ustawy o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa, ustawy – Prawo budowlane oraz ustawy o transporcie kolejowym (Dz. U. poz. 967)

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną