Przymusowy remont albo zakaz sprzedaży nieruchomości! Nowa unijna dyrektywa

Agnieszka
Newsy
03.04.2023 9:57
Przymusowy remont albo zakaz sprzedaży nieruchomości! Nowa unijna dyrektywa

 

Parlament Europejski poparł nową dyrektywę dotyczącą norm energetycznych budynków na terenie wszystkich krajów Unii Europejskiej. Nowe przepisy największy wpływ będą miały na osoby, które planują sprzedać dom lub mieszkanie. Na czym polegają nowe normy energetyczne? Kiedy przepisy wejdą w życie?

Remont budynku albo zakaz sprzedaży nieruchomości

Unijna dyrektywa dotyczy wszystkich budynków na terenie UE, które nie spełniają wymogów klimatycznych, to znaczy, że nie przeszły jeszcze termomodernizacji.

UE chce, aby budynek, który nie przeszedł termomodernizacji, nie mógł być przedmiotem sprzedaży ani wynajmu. 

Oznacza to, że jeśli ktoś będzie chciał sprzedać dom lub mieszkanie, najpierw będzie musiał dokonać w nim kosztownego remontu, aby móc to zrobić. 

Według wstępnych przewidywań zakaz sprzedaży i wynajmu niedostosowanych budynków ma zacząć obowiązywać w 2030 roku.

Eksperci przewidują, że doprowadzi to do kryzysu na rynku mieszkaniowym

Biorąc pod uwagę fakt, że w Polsce, ale też w większości innych krajów UE, przeważająca ilość budynków nie jest dostosowana do wymogów klimatycznych, na rynku nieruchomości może dojść do poważnych zmian.

Szacuje się, że termomodernizacja budynku w takich krajach jak Niemcy czy Włochy to koszt od 30 tysięcy nawet do 60 tysięcy euro.

Jest to niebotyczna kwota. Właściciele więc, chcąc sobie zrekompensować koszty wyłożone na remont, będą znacznie podnosić ceny mieszkań na sprzedaż lub na wynajem.  

Czym jest termomodernizacja? Można skorzystać z dofinansowania

Termomodernizacja to działania mające na celu zmniejszenie zapotrzebowania i zużycia energii cieplnej w danym budynku.

Jest to między innymi wymiana wysokoemisyjnych źródeł ciepła, ocieplenie budynku, uszczelnienie okien, i tym podobne prace.

Dofinansowanie do termomodernizacji domu w 2023 można dostać między innymi z programu Czyste Powietrze. Od stycznia 2023 obowiązuje jego nowa wersja dofinansowania. Wysokość dopłaty zależy od zakresu inwestycji, ale maksymalna kwota dofinansowania na kompleksową termomodernizację wynosi aż 135 tys. zł.

 Dofinansowanie obejmuje między innymi wymianę starego pieca, zakup pompy ciepła, montaż fotowoltaiki, itd.

Jest też ulga podatkowa, dzięki której można odliczyć w deklaracji PIT wydatki na remont swojego domu. 

 

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną