Z jakich grzechów nie musimy się spowiadać?

Martyna
Newsy
21.02.2023 16:54
Z jakich grzechów nie musimy się spowiadać?

Dziś (21.02.2023) przypada ostatni dzień karnawału, czyli tzw. ostatki. Nadchodzi czas postu. Dla wiernych ważnym aspektem, aby przygotować się na ten ważny czas jest spowiedź św. Wyjaśniamy, jak się do niej dobrze przygotować i z czego nie musimy się spowiadać.

Grzech lekki

Według Kościoła katolickiego wierni nie muszą spowiadać się z grzechów lekkich. Popełniony czyn gładzi akt pokuty, który uzyskujemy podczas mszy świętej (aż trzykrotnie podczas jednej mszy).

7 grzechów lekkich 

Oto kilka przykładów grzechów lekkich według katolickiej nauki:

1. Niegrzeczne myśli, które nie prowadzą do konkretnych czynów.

2. Nieznaczne przeklinanie lub używanie przekleństw w sposób nieobraźliwy.

3. Małe kłamstwa lub przemilczenie faktów, szczególnie w celu uniknięcia kary lub uniknięcia trudnej sytuacji.

4. Niewielkie akty lenistwa, takie jak opóźnianie ważnych zadań lub zaniedbywanie obowiązków w pracy lub w szkole.

5. Lekkomyślność w słowach lub czynach, która może prowadzić do obrażania lub krzywdzenia innych ludzi.

6. Niechlujstwo w modlitwie lub brak pobożności, np. niedzielna msza lub zapomnienie o codziennym modlitewnym rytuale.

7. Niewielkie akty zazdrości lub zawiści wobec innych, np. zazdrość o ich sukcesy lub talenty.

 Aby uzyskać spokój ducha należy zrobić rachunek sumienia i szczerze żałować popełnionych czynów.

Wiara chrześcijańska zakłada, że:

Grzechem lekkim nazywamy taki, w którym nasza miłość do Boga i człowieka niedomaga, ale nie zostaje zaprzeczona. Grzech powszedni to chwilowe zboczenie z kursu, które jesteśmy w stanie sami skorygować. Ciężki to wypadnięcie poza trasę, po którym ktoś nas musi pozbierać i na nowo wprowadzić na właściwy szlak.” – aleteia.org

Sakrament pokuty

Pokuta jest jednym z siedmiu sakramentów świętych. W trakcie spowiedzi św. wierni wyznają swoje grzechy kapłanowi, a następnie zadaje on pokute do odprawienia. Po zrobieniu tego kroku następuje odpuszczenie grzechów. Sam akt pokuty jest zadośćuczynieniem za popełnione czyny. Według Kościoła Pokuta przybiera następujące formy:

  •  modlitwa
  •  post
  •  jałmużna 

Kościół nie nakłada obowiązku na spowiadanie się z grzechów lekkich, jednak wiele księży zachęca wiernych do wyznania popełnionych czynów, które ciążą nam na duszy.

Statystyki

Według danych pochodzących z Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego ¾ Polaków spowiada się przynajmniej raz w roku. Co więcej na odpuszczenie grzechów częściej decydują się kobiety niż mężczyźni.

Ponadto aktywny udział Polaków w życiu religijnym przedstawia się w następujący sposób:

37 proc. Polaków praktykuje wiarę co niedzielę lub częściej – wynika z najnowszego sondażu CBOS. W 2020 r. udział praktykujących z pobudek wewnętrznej wynosił 46 proc. Odsetek osób praktykujących częściej niż raz w tygodniu lub codziennie pozostał bez zmian i wynosi 18 proc.” - wirtualnemedia.pl

Warto pamiętać o tym, żeby dbać o siebie i swoich bliskich każdego dnia. Nadchodzący post przed czasem Wielkanocy z pewnością skłoni wiele osób do refleksji. 

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną