Mirosław Hermaszewski nie żyje!

Justyna
Newsy
12.12.2022 21:51
Mirosław Hermaszewski nie żyje!

Źródło okładki: https://pl.wikipedia.org/wiki/Miros%C5%82aw_Hermaszewski#/media/Plik:Miroslaw_H.jpg

Nie żyje Mirosław Hermaszewski, pierwszy i jak dotąd jedyny Polak, który odbył lot kosmiczny. Miał 81 lat, gdy zmarł w poniedziałek w jednym z warszawskich szpitali.

Potwierdzenie informacji

Informację o śmierci Mirosława Hermaszewskiego potwierdził Ryszard Czarnecki, europoseł Prawa i Sprawiedliwości, prywatnie zięć zmarłego. Napisał w mediach społecznościowych:

W imieniu rodziny potwierdzam bardzo smutną informację o śmierci gen. Mirosława Hermaszewskiego - pierwszego kosmonauty, świetnego pilota, dobrego męża i ojca, ukochanego dziadka. Odszedł na Wieczną Wartę".

Kariera lotnicza

Mirosław Hermaszewski urodził się 15 września 1941 roku w Lipnikach na Wołyniu. Od najmłodszych lat przejawiał zainteresowania lotnictwem. Był też zręcznym modelarzem samoukiem. Przeszedł kurs pilotażu szybowcowego oraz ukończył kurs pilotażu samolotowego.

Następnie rozpoczął naukę w wymarzonej Szkole Orląt w Dęblinie jako kandydat na pilota myśliwskiego, którą ukończył jako prymus. Otrzymał stopień podporucznika i zdobył jednocześnie kwalifikację pilota samolotów odrzutowych trzeciej klasy.  

W późniejszym czasie we Wrocławiu dowodził 11. pułkiem myśliwców i to właśnie z tego stanowiska trafił do grupy kandydatów na kosmonautów. Po selekcji rozpoczął przygotowania do lotu kosmicznego.

Kilka dni w kosmosie

Lot, który wpłynął na całe jego późniejsze życie, odbył się 27 czerwca 1978 roku. Hermaszewski wraz z radzieckim kosmonautą Piotrem Klimukiem odbyli lot statkiem Sojuz 30. Załoga połączyła się ze stacją orbitalną Salut-6 i na jej pokładzie wykonano zaplanowany program naukowy. Lądowanie nastąpiło 5 lipca w Kazachstanie. Lot trwał 8 dni, w trakcie których wykonano 126 okrążeń Ziemi.

Polska wówczas jako czwarta dołączyła do elitarnego grona państw - po Związku Radzieckim, Stanach Zjednoczonych i Czechosłowacji - które wyekspediowały swojego przedstawiciela na orbitę kosmiczną.

Kolejne szczeble kariery

Po locie kosmicznym Mirosław Hermaszewski podjął służbę w Sztabie Generalnym WP. Następnie był zastępcą dowódcy Korpusu Obrony Powietrznej, a potem komendantem Dęblińskiej Szkoły Orląt. Na tym stanowisku otrzymał nominację generalską, po czym powierzono mu obowiązki zastępcy dowódcy Wojsk Lotniczych i Obrony Powietrznej.

Mirosław Hermaszewski był honorowym obywatelem kilku miast w kraju i za granicą. Łącznie w powietrzu spędził za sterami 2047 godzin i 47 minut, wykonał 3473 starty i lądowania.

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną