Dodatkowa przerwa w pracy w 2023! Zapłaci za nią pracodawca

Agnieszka
Newsy
26.10.2022 10:20
Dodatkowa przerwa w pracy w 2023! Zapłaci za nią pracodawca

Na początku 2023 roku w życie wchodzi nowelizacja kodeksu pracy. Zmian będzie wiele, a jedną z nich okazuje się dodatkowa przerwa w pracy, za którą zapłaci pracodawca. Kto i w jakich okolicznościach będzie mógł z niej skorzystać?

Nowelizacja kodeksu pracy - przerywany czas pracy dla rodziców

Nowelizacja kodeksu pracy zakłada między innymi możliwość wnioskowania o przerywany czas pracy. Elastyczny czas pracy będą mogli uzyskać jednak tylko ci pracownicy, którzy mają dziecko w wieku do 8 lat. Taka przerwa może wynosić nawet 5 godzin. 

Ma to polegać na tym, że pracownik, gdy jego wniosek zostanie pozytywnie rozpatrzony przez pracodawcę, będzie mógł pracować w trybie przerywanym. Czyli przykładowo przyjść do pracy na rano, następnie wyjść z niej w celu opieki nad dzieckiem, a potem skończyć pracę po południu.

Czy pracodawca będzie mógł odmówić pracownikowi pracy w trybie przerywanym?

“Pracodawca będzie mógł odmówić pracownikowi skorzystania z elastycznej organizacji pracy z powodu organizacji pracy lub rodzaju wykonywanej pracy przez pracownika. W razie odmowy swoje stanowisko będzie musiał uzasadnić. Pracodawca nie będzie mógł wypowiedzieć lub rozwiązać stosunku pracy z pracownikiem korzystającym z elastycznej pracy. Będzie natomiast możliwe rozwiązanie umowy z przyczyny uzasadniającej zwolnienie dyscyplinarne, tj. z winy pracownika” - czytamy na stronie Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.

Koszty i kontrowersje

Takie rozwiązanie z pewnością umożliwi pracownikom połączenie pracy zawodowej z wychowywaniem dzieci. Eksperci zwracają jednak uwagę na fakt, że może się to okazać problematyczne dla pracodawców ze względu na koszty i trudność w odmowie przyznania elastycznego czasu pracy. 

Koszty takiego trybu pracy, który nie zawsze będzie opłacalny dla pracodawcy, poniesie pracodawca. 

Co więcej, jak donosi Strefabiznesu.pl, pracodawca za wolne godziny będzie miał obowiązek płacić pracownikowi połowę wynagrodzenia zasadniczego. 

Przepisy o których mowa wejdą w życie już w styczniu 2023 roku, razem z innymi zmianami w kodeksie pracy. Co ciekawe, jak wynika ze statystyk ClickMeeting, ponad połowa Polaków (52 procent) nie słyszało o nadchodzącej nowelizacji kodeksu pracy. 

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną