Co zrobić z uschniętymi kwiatami lawendy?

Martyna P.
Styl życia
10.08.2022 11:28
Co zrobić z uschniętymi kwiatami lawendy?

Lawenda jest powszechnie znana. Wiele osób wykorzystuje jej lecznicze właściwości. Doceniania jest również za swoje walory zapachowe. Olejek lawendowy jest królem aromatoterapii i częstym składnikiem kosmetyków. Ponadto może być używana w kuchni. Obecnie lawenda przekwita, jednak możemy używać także jej suchych kwiatów. Jak ją wykorzystać, aby towarzyszyła nam dłużej? Oto kilka pomysłów!

 

Dobroczynne właściwości lawendy

Lawenda posiada szereg działań fitofarmakologicznych. Charakteryzuje się właściwościami uspakajającymi, nasennymi i rozluźniającymi.

Ponadto działa żółciopędnie, moczopędnie i rozkurczowo. Wykazuje działanie rozkurczające przy bólach miesiączkowych.

Lawenda pobudza trawienie i wydzielanie soków trawiennych, łagodzi kolki i wzdęcia, a także przyśpiesza ruchy perystaltyczne jelit.

Stosuje się ją w zapaleniu gardła, oskrzeli, zatok, gdyż wykazuje działanie przeciwzapalne.

Można ją stosować w leczeniu zaparć i dolegliwości powodowanych niestrawnością.

 

Zdjęcie Zastosowanie suszonej lawendy. Poznaj kilka kreatywnych pomysłów! #1

Jak wykorzystać suche kwiaty lawendy?

Niezwykłość lawendy polega na tym, że cieszy nas nie tylko podczas kwitnienia, ale i w postaci suszu, który można wykorzystać wiele sposobów. Wystarczy trochę kreatywności!

 

Lawendowy cukier - W cukiernictwie możemy wykorzystać lawendowy cukier. Warto przygotować go samemu. Należy wymieszać 1 kg cukru z łyżką lawendowych ususzonych kwiatów. Mieszankę umieszczamy w szczelnie zamkniętym słoiku na okres 2/3 tygodnie. Warto potrząsać słoikiem. Po upływie odpowiedniego czasu należy wyrzucić kwiaty. Cukier możemy użyć do czekoladowych mas.

 

Lawendowy odstraszasz owadów – suszone kwiaty lawendy można użyć jako narzędzie do walki z komarami i molami. Wszystko dzięki jej intensywnemu zapachowi. Kwiaty lawendy należy umieścić w lnianych, lub bawełnianych woreczkach i umieścić w szafie, lub w sypialni. Ponadto kojący zapach pomoże się zrelaksować i ułatwi zasypianie.

 

Lawendowe mydełka – będą idealnym upominkiem dla bliskiej osoby. Do ich przygotowania będą potrzebne: suszone kwiaty lawendy, baza mydlana glicerynowa (bezbarwna albo biała) lub szare mydło, olejek lawendowy dla podkręcenia zapachu, fioletowy barwnik, sylikonowe foremki.

Kawałek bazy mydlanej roztapiamy w kąpieli wodnej, dodajemy olejku lawendowego i suszoną lawendę, barwnik  i mieszamy. Następnie przelewamy do silikonowych foremek i odstawiamy na kilka godzin. Mydło lawendowe gotowe!

 

Lawendowa herbata – suszoną lawendę można użyć do samodzielnego wykonania herbaty. Można w tym celu wykorzystać filtry do kawy. Napełnić je suszem lawendy i np. rumianku. Kolejnym etapem jest zszycie woreczków. Wystarczy krótkie zaparzanie we wrzątku.

 

Lawendowy scrub do stóp – można pokusić się o samodzielne zrobienie peelingu. Pamiętajmy jednak, że taki kosmetyk można używać maksymalnie do miesiąca. Do przygotowania potrzebne będą: 1 łyżka suszonej lawendy, 5 kropli olejku lawendowego, 2 łyżki oleju z migdałów lub avocado, lub jojoba, pół szklanki oliwy z oliwek oraz pół szklanki soli morskiej.

 

Nalewka z lawendy -  Nalewka z lawendy ma działanie bakteriobójcze i odkażające, wpływa na organizm rozkurczowo, relaksuje i ułatwia zasypianie. Suszoną lawendę zalewamy alkoholem (wódką), dodajemy sok z cytryny oraz pomarańczy. Można dodać także cynamon i goździki. Miksturę odstawiamy na dwa tygodnie. Po tym czasie dodajmy dobrej jakości miód i czekamy kolejne dwa tygodnie. Filtrujemy, przelewamy do butelek. Nalewka jest gotowa po upływie miesiąca.

A Wy do czego używanie suszonej lawendy?

Podzielcie się swoimi pomysłami!

Zdjęcie Zastosowanie suszonej lawendy. Poznaj kilka kreatywnych pomysłów! #2
Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną