Dlaczego w aptekach brakuje leków? Co zrobić kiedy deficyt dotyczy potrzebnego nam preparatu?

Patrycja
Zdrowie
30.06.2022 0:56
Dlaczego w aptekach brakuje leków? Co zrobić kiedy deficyt dotyczy potrzebnego nam preparatu?

Coraz częściej przychodząc wykupić potrzebne leki do apteki, możemy usłyszeć, że tych nie ma i chwilowego nie ma możliwości ich sprowadzenia. Powody, dla których niektóre preparaty są niedostępne, są różne i najczęściej niezależne od farmaceutów. Sprawdźmy, co najczęściej jest przyczyną niedostępności i co możemy zrobić w takiej sytuacji.

 Zdjęcie Dlaczego w aptekach brakuje leków? Co zrobić kiedy deficyt dotyczy potrzebnego nam preparatu? #1

Dlaczego lek jest niedostępny?

Powodów, dla których dany lek jest niedostępny w aptece, jest kilka. Oto najczęstsze z nich:

  • Awarie linii produkcyjnych – różnego rodzaju zdarzenia takie jak np. pożar, mogą zaburzać pracę linii produkcyjnych.
  • Zdarzenia losowe – czasami problemy mogą pojawiać się na poziomie funkcjonowania korporacji, a nie na poziomie linii produkcyjnej.
  • Przyczyny ekonomiczne – koszty produkcji leków są czasami zbyt wysokie w stosunku do zapotrzebowania na nie, przez co producenci zaprzestają go wytwarzać.
  • Problemy jakościowe – mogą pojawić się nawet wtedy, kiedy lek został już przekazany do sprzedaży. Wycofywanie z aptek konkretnych serii leków z uwagi na niespełnienie odpowiednich norm sprawia, że może dość do przejściowych deficytów, ponieważ producent musi wypuścić do hurtowni nową partię preparatu.
  • Ryzyko stosowania – pomimo wprowadzenia leków na rynek, te nadal są monitorowane pod kątem działań niepożądanych i skuteczności stosowania. Niebezpieczeństwo wystąpienia powikłań może być powodem wycofania preparatu.
  • Eksport leków – zarówno legalny, jak i nielegalny eksport leków za granicę może być powodem jego chwilowych lub przedłużających się braków. Powodem wywożenia leków za granicę np. do Skandynawii czy Niemczech jest ich zdecydowanie niższa cena.

Czy problem się rozwiąże?

Systematyczne publikowanie listy leków zagrożonych brakiem dostępności to jeden ze sposobów na zapobieganie deficytom. Jest to krok najczęściej podejmowany z uwagi na to, że wywóz leków to najpoważniejsza i najczęstsza przyczyna niedostępności leków w aptekach. Zgłaszają one problemy z zakupem produktów leczniczych, a w niektórych przypadkach Minister Zdrowia wydaje wtedy zgodę na czasowe wprowadzenia do obrotu produktu leczniczego z innego kraju.

Dlaczego lekarze wypisują niedostępne leki?

Niestety, ale lekarze często nie zdają sobie sprawy z tego, że danego leku brakuje. Zdarza im się wypisać nam lek, którego nie będziemy mogli zakup. Pamiętajmy jednak, że braki mogą być chwilowe, a termin powrotu dostępności leku do obrotu to tylko prognoza i zawsze może ulec zmianie. Ponadto część leków posiada szeroką gamę odpowiedników, które możemy nabyć bez konieczności ponownej wizyty u lekarza.

Zdjęcie Dlaczego w aptekach brakuje leków? Co zrobić kiedy deficyt dotyczy potrzebnego nam preparatu? #2

Co jeszcze mogę zrobić, kiedy brakuje mojego lek?

  • Dostępne są dwie wyszukiwarki, gdzie możesz sprawdzić dostępność leku : https://www.gdziepolek.pl/https://ktomalek.pl/ . Być może uda Ci się znaleźć potrzebny preparat poprzez te serwisy.
  • Sprawdź, czy dany lek ma odpowiedniki – są to dokładnie te same leki ukryte pod inną nazwą, które można bezpiecznie stosować, ponieważ nie ma różnic w ich działaniu. Zapytaj  w aptece o możliwość zakupienia generyku.
  • Możesz poprosić lekarza, żeby przepisał Ci odpowiednik terapeutyczny – jest to lek  zbliżonym działaniu jednak posiadający inną substancję czynną
  • W przypadku niektórych leków, np. szczepionek – możesz spróbować pytać o ich dostępność nie tylko w aptekach, ale także w przychodniach.
Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną