Rząd wprowadza system kaucyjny w Polsce. Wiceminister podał datę.

Martyna P.
Newsy
03.06.2022 9:15
Rząd wprowadza system kaucyjny w Polsce. Wiceminister podał datę.

Polska idzie w ślady europejskich krajów. Wiceminister Klimatu i Środowiska Jacek Ozdoba nakreślił podczas czwartkowej konferencji (02.06.22) szczegóły dotyczące wprowadzenia systemu kaucyjnego w Polsce. Od kiedy będzie on obowiązywał w Polsce? Jakie opakowania obejmie? Co sądzą o nim sklepy?

 

System kaucyjny w Polsce - Od kiedy? Co obejmie?

Ministerstwo Klimatu i Środowiska zakłada, że powszechny system kaucyjny zacznie obowiązywać od 2023 roku, ale będzie wdrażany stopniowo. Okres dostosowawczy będzie dość długi - minimum dwa lata.

Polski system kaucyjny obejmie puszki aluminiowe do 1 l, butelki szklane wielorazowego użytku do 1,5 l i butelki z tworzywa sztucznego, czyli butelki PET, do 3 l .

Wiceminister dodał, że do systemu kaucyjnego włączone będą tzw. małpki, czyli szklane butelki jednorazowego użytku o pojemności do 1,5 l.

System zakłada, zwracanie kaucji w momencie zwrotu opakowań odpadów opakowaniowych bez konieczności okazania paragonu.

Na tą chwilę nie wiadomo jeszcze, jaka będzie wysokość kaucji. Decyzja o wysokości stawki kaucyjnej będzie wydana w drodze rozporządzenia i zostanie podjęta po wejściu w życie projektu.

„Najpierw wejdzie w życie projekt, a następnie ocenimy, jaka jest sytuacja i jak wysokie powinny być ceny” – dodał Jacek Ozdoba.

 

Zdjęcie System kaucyjny w Polsce: Co obejmie? Wiceminister podał datę. #1
źródło: gov.pl

Czy powszechny system kaucyjny będzie obowiązkowy?

Obiekty o powierzchni do 100 m kw będą mogły zdecydować, czy chcą przystąpić do systemu kaucyjnego.

Na jednostki o powierzchni większej niż 100 m kw obowiązek będzie z góry nałożony, jeśli na stanie posiadają produkty w wyznaczonych opakowaniach.

 

Co na to sklepy?

Okazuje się, że podczas konsultacji wpłynęło aż 800 uwag do projektu.

Przedstawiciele niektórych sieci sklepów uważają, że tak małych sklepach nie da się odbierać i składować odpadów z zachowaniem norm przeciwpożarowych i przepisów BHP. 

Podkreślają oni, że butelki mogą być zanieczyszczone i nie powinny być magazynowane z żywnością.

„[…] Ich składowanie wymagałoby przeznaczenia nawet 30 proc. powierzchni handlowej na składowisko, co zmniejszy przychody, a także zatrudnienia dodatkowych pracowników obsługi systemu, co znacząco podniesie koszty operacyjne” – swoje stanowisko przedstawiła sieć sklepów Lewiatan na łamach "Pulsu Biznesu".

Sprzedawcy podkreślają, że niezbędne będzie opracowanie i sporządzanie raportów o stanie i jakości odebranych opakowań.

Specjaliści uważają natomiast, że przepisy przełożą się na wzrost cen napojów. Część ceny będziemy mogli jednak odzyskać po zwrocie opakowania.

 

Zdjęcie System kaucyjny w Polsce: Co obejmie? Wiceminister podał datę. #2
źródło: gov.pl

 

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną