Chorwacja zmienia walutę na euro! Czy to koniec tanich wakacji nad Adriatykiem?

Martyna P.
Newsy
02.06.2022 10:37
Chorwacja zmienia walutę na euro! Czy to koniec tanich wakacji nad Adriatykiem?

Chorwacja jest popularnym kierunkiem turystycznym. Co roku przybywają tam tłumy turystów, również Polski. Podróżni muszą zaopatrzyć się w kuny, gdyż nie we wszystkich miejscach można płacić w Euro. Nadchodzą jednak zmiany związane z płatnościami.

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen skomentowała wnioski z raportu o konwergencji, który ocenia postępy państw członkowskich UE w wypełnianiu zobowiązań związanych z uczestnictwem w Unii Gospodarczej i Walutowej.

W związku z tym zakomunikowała, że Chorwacja jest gotowa do wejścia do strefy euro. Do kiedy będzie można płacić kunami? Czy turyści muszą obawiać się, że wraz z nową walutą ceny w Chorwacji wzrosną?

Zdjęcie Chorwacja zmienia walutę na euro! Czy to koniec tanich wakacji nad Adriatykiem? #1

 

Koniec z kunami w Chorwacji

Przewodnicząca Komisji Europejskiej stwierdziła, że po ponad dekadzie w Unii Chorwacja ma zielone światło do wejścia do strefy euro.

Chorwacki parlament oficjalnie zagłosował za przyjęciem euro od 1 stycznia 2023 r. Za dołączeniem Chorwacji do strefy euro głosowało 117 deputowanych, przeciw - 13, jeden deputowany wstrzymał się od głosu. 20 osób nie wzięło udziału w głosowaniu.

Ursula von der Leyen uważa, że miana waluty na euro korzystnie wpłynie na chorwacką gospodarkę. Kobieta twierdzi, że przyniesie to pozytywne efekty dla przedsiębiorców i obywateli.

Przewodnicząca KE dodała, że zmiana ta wzmocni także samo Euro. Dodała, że euro jest symbolem siły i jedności. Podkreśliła, że minęło już dwadzieścia lat od wprowadzenia tej waluty i poprawiła ona warunki życia obywateli Unii Europejskiej.

„Przyjęcie euro przez Chorwację również wzmocni euro. Dwadzieścia lat po wprowadzeniu pierwszych banknotów euro stało się jedną z najpotężniejszych walut na świecie […]” – mówiła Ursula von der Leyen.

 

Co to oznacza dla turystów?

Turyści przybywający do Chorwacji alarmowali niejednokrotnie, że sprzedawcy zwłaszcza straganów stosują niekorzystny przelicznik, a resztę często wydają właśnie w kunach.

W związku z ogłoszonymi przez chorwacki parlament zmianami, kuny będą w obiegu do końca 2023 roku, po czym kraj całkowicie z nich zrezygnuje.

Do końca 2023 r. obywatele Chorwacji będą mogli bezkosztowo wymienić kuny na euro albo wydać je w sklepach. Dodajmy, że kurs wymiany ustalono na poziomie 7,5345 kuny za 1 euro.

Zmiany nastąpią jednak już w bieżącym roku. Od 5 września 2022 roku wszystkie punkty handlowe i usługowe będą miały obowiązek podawania cen towarów w dwóch walutach i akceptować płatności w euro i kunach. 

Dodajmy, że na chorwackich monetach euro zobaczymy kunę, szachownicę, mapę kraju i kilka liter głagolicy – wszystko w zależności od nominału.

Dodajmy, że Kuna obowiązywała w Niepodległym Państwie Chorwackim w czasie II wojny światowej. W 1994 roku została ponownie wprowadzona jako narodowa waluta Chorwacji.

 

Czy turyści odczują efekty tej zmiany? Będzie drożej?

Eksperci uważają, że turyści nie muszą się obawiać. Zwracają uwagę, że w Chorwacji już jest drożej niż jakiś czas temu z uwagi na szalejącą tam inflacje. Podkreślają, że mimo tego ceny są zbliżone do polskich.

„Nie spodziewamy się wzrostu cen z uwagi na fakt, że Chorwaci są bardzo dobrze przygotowani do wprowadzenia euro i jest to w ich przypadku bardzo świadoma decyzja” – sprawę komentowała dyrektorka Chorwackiej Wspólnoty Turystycznej w Polsce Agnieszka Puszczewicz.

Specjaliści podkreślają, że znaczenie w odczuwanych cenach będzie miał budżet Polaka-turysty ze względu na inflację. Podkreślają, że niektóre towary czy usługi są droższe niż w krajach z walutą euro.

„Chorwacji niektóre towary czy usługi są droższe niż w krajach z walutą euro. Ja liczę na to, że będzie stagnacja w cenach. A turysta polski nadal będzie chętnie przyjeżdżał do Chorwacji nad słoneczny Adriatyk” -  komentuje Prezes Polskiego Towarzystwa Kulturalnego "Polonez".

 

Zdjęcie Chorwacja zmienia walutę na euro! Czy to koniec tanich wakacji nad Adriatykiem? #2

 

 

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną