Pijany kierowca straci auto! Zmiany w ustawie

Patrycja
Newsy
12.02.2022 0:15
Pijany kierowca straci auto! Zmiany w ustawie

Od 1 stycznia 2022 kary za jazdę po alkoholu zdecydowanie się zaostrzyły. Kierowcom grożą teraz surowe konsekwencje, a najwyższa kara może wynieść nawet do 30 tysięcy złotych. W ostatnich dniach Rząd przyjął projekt zmian w Kodeksie karnym, a jazda na podwójnym gazie może zakończyć się konfiskatą samochodu!

Zdjęcie Pijany kierowca straci auto! Zmiany w ustawie #1

Wyższe kary dla nietrzeźwych kierowców od 1 stycznia 2022

Od nowego roku zaostrzono kary dla pijanych kierowców. Za jazdę pod wpływem, nietrzeźwym kierowcom grożą surowe konsekwencje. Obecnie najniższa możliwa kwota grzywny to 2500 zł, zaś najwyższa kara może wynosić nawet 30 tysięcy złotych.

To nie wszystko! Na ostatnim posiedzeniu Rząd przyjął projekt zmian w Kodeksie karnym, a jazda na podwójnym gazie może zakończyć się konfiskatą samochodu!

Zmiany w ustawie

Rząd przyjął projekt zaostrzenia Kodeksu karnego przygotowany przez Ministerstwo Sprawiedliwości. Konfiskata samochodu uzależniona m.in. od zawartości alkoholu we krwi, musi teraz przejść przez Sejm, Senat oraz uzyskać podpis prezydenta. Poznaj szczegóły!

Pijany kierowca straci auto!

Zgodnie z nowym projektem ustawy, nietrzeźwy kierowca, który będzie miał nie mniej niż 1,5 promila alkoholu we krwi, straci samochód! Policja tymczasowo będzie zajmowała auto kierowcy na okres do 7 dni. Następnie prokuratura będzie orzekała zabezpieczenie mienia, a sądy będą orzekały przepadek pojazdu.

Stanie się to niezależnie, czy spowodował wypadek pod wpływem alkoholu, czy nie. W przypadku, gdy kierowca prowadzi pod wpływem alkoholu po raz kolejny, przepadek samochodu będzie orzekany już od powyżej 0,5 promila.

Zmiany w kodeksie karnym

Oprócz tego kierowca, który będzie przyłapany na jeździe pod wpływem alkoholu po raz kolejny zostanie ukarany nie grzywną, ale bezwzględną karą pozbawienia wolności. Za spowodowanie ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, będzie mu grozić minimum 3 lata, a za spowodowanie śmierci minimum 5 lat więzienia.

Piłeś? Nie jedź!

Dopuszczalna zawartość alkoholu u kierowcy w Polsce wynosi 0,1 mg/L w wydychanym powietrzu, co przekłada się na 0,2 promila we krwi. Wykroczenie to wynik od 0,2 do 0,5 promila we krwi. Wynik powyżej 0,5 promila, wskazuje na stan nietrzeźwości i kierowanie pojazdem w takim przypadku jest przestępstwem.

 

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną