Narodowy Spis Powszechny: czy urzędnik może odwiedzić Cię w domu?

Patrycja
Newsy
25.06.2021 17:01
Narodowy Spis Powszechny: czy urzędnik może odwiedzić Cię w domu?

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań przeprowadzany jest przez Główny Urząd Statystyczny, od 1 kwietnia do 30 września 2021 roku. Do tej pory można było samodzielnie spisać się przez Internet lub na telefonicznej infolinii. Od 23 czerwca urzędnicy ruszyli w teren i mogą zapukać do Twoich drzwi.

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań przeprowadzany jest przez Główny Urząd Statystyczny, od 1 kwietnia do 30 września 2021 roku. Dotyczy wszystkich mieszkańców Polski, w tym cudzoziemców mieszkających w naszym kraju oraz obywateli przebywających za granicą.

Jak można się spisać?

Od kwietnia można było spisać się samodzielnie przez Internet lub na telefonicznej infolinii. Samospis poprzez aplikację internetową polega na wypełnieniu formularza dostępnego na stronie: https://spis.gov.pl. Na pytania można było tez odpowiedzieć na infolinii spisowej pod numerem – 22 279 99 99.

Ze względu na trwającą epidemię koronawirusa bezpośrednie wywiady nie były realizowane. Jednak już od 23 czerwca urzędnicy ruszyli w teren i mogą zapukać do Twoich drzwi.

Już dziś urzędnik może zapukać do drzwi!

Od 23 czerwca rachmistrzowie ruszyli w teren i zapukają do drzwi tych osób, które jeszcze się nie spisały. Choć Spis trwa od ponad 3 miesięcy, takich osób jest ponad 20 milionów!

Przypominamy, że udział w Spisie jest obowiązkowy i trzeba odpowiedzieć na wszystkie pytania, zgodnie z prawdą. Nie chcesz się spisać? Możesz zapłacić nawet 5 tys. zł grzywny, jeśli odmówisz udziału w Narodowym Spisie Powszechnym.

Jak informuje Główny Urząd Statystyczny, podczas odwiedzin „rachmistrz spisowy powinien bezwzględnie dbać o zachowanie dystansu społecznego, a także realizować obowiązek zakrywania ust i nosa".

Urzędnika do swojego domu nie muszą wpuścić osoby, które już się spisały samodzielnie przez internet, czy telefonicznie.

Jak rozpoznać że to rachmistrz, a nie oszust?

Wielu Polaków obawia się, czy odwiedzający ich urzędnik rzeczywiście jest rachmistrzem. GUS informuje, jak to sprawdzić: „Każdy rachmistrz spisowy posiada identyfikator zawierający: imię i nazwisko wraz ze zdjęciem, numer identyfikatora oraz hologram, nazwę i logo wojewódzkiego biura spisowego, podpis osoby upoważnionej do wystawienia identyfikatora oraz okres, na jaki identyfikator został wystawiony".

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną